Epidemie para hokeje. Pořádali jsme nejlepší MS v historii, těší Šindlera

Foto: paraostrava2019.cz

5. května 2019, 17:01

Adam Bagar

Para hokejové mistrovství světa v Ostravě se tučným písmem zapsalo do historie tohoto sportu. Svěřenci kouče Jiřího Břízy pobláznili Česko, na zápasy s Američany a Korejci dorazilo rekordních 8 600 fanoušků. Na para hokej jich nikdy víc nepřišlo. „Je to fantastické a neskutečné,“ hlásí šéf organizačního výboru MS Jiří Šindler.

partneři českého hokeje

Upřímně, čekali jste to, co se v Ostravě celý týden dělo?
(usměje se) No nečekali, pobláznili jsme celou republiku a kousek světa.

Čím si to vysvětlujete?
To je zajímavá otázka, kterou teď dostávám často. Vysvětlujeme si to naší prací, hlavně jsme ten sport dokázali představit divákům. Našim fanouškům jsme věřili, zejména těm v Ostravě. Oni na to slyšeli, přišli a fandili.

Kolik práce za tím vším stojí?
V mém případě je to intenzivní téměř rok a půl práce. Tým, který se sestavoval, má dnes 27 lidí, kteří kolem toho dělali. Všichni pracovali rádi, bavilo je to. Myslím, že jsme sestavili opravdu výbornou partu organizátorů. To je taky velký díl úspěchu.

„Tak velký zájem o para sport nikdo nečekal.“

Co říct k té neskutečné atmosféře?
K ní není co říct. Dokonce jsem z úst Roberta Záruby slyšel, že snad ještě nikdy nic takového nezažil, a to už komentoval spoustu mistrovství světa a dalších hokejových zápasů. To, co tady vytvořili diváci, je fantastické a neskutečné. Strašně moc jim za to děkuju.

Museli jste řešit i příjemné problémy, kdy zájem fanoušků předčil kapacitu arény.
Samozřejmě jsme na to museli reagovat, byli jsme tím trošku zaskočení. Museli jsme změnit organizaci haly, některá pravidla, od semifinále zrušit volné vstupenky, které jsme rozdávali divákům, aby přišli. Myslím, že se nám to povedlo a většina diváků na to zareagovala docela pozitivně. Tak velký zájem o para sport nikdo nečekal.

Obrázky z MS v para hokeji v Ostravě se dokonce dostaly až do NHL.
Ano, o přestávce jsme v NHL běželi na kostce v přímém přenosu. A není tajemství, že zápasy Spojených států amerických a Kanady se přenášely do zámoří.

A jaké byly reakce zahraničních účastníků?
Fantastické. Jednak jsme tady měli historii, která už je deset let stará, kdy Ostrava taky svým způsobem vstoupila do dějin... A nyní jsou ty reakce naprosto fantastické, protože hrát před takovou kulisou se daří jen jednou za čtyři roky na paralympiádách. A teď v Ostravě.

Teď asi hodně slýcháte slova o nejlepším para hokejovém MS v historii, že?
Je to pravda, slýcháváme to ze všech stran. Ať už z Mezinárodního paralympijského výboru nebo ze stran od hokeje. Všichni říkají, jak to bylo skvěle zorganizované, jaká zde byla skvělá atmosféra. Všichni byli moc spokojení. Teď už mohu říct na závěr, že jsme pořádali nejlepší šampionát v para hokeji na světě.

Dnes slavíte 40. narozeniny, je úspěšné MS tím nejlepším dárkem, který jste mohl dostat?
Dal jsem to na pozadí, že mám nějaké výročí. Ale samozřejmě mě to potěšilo, krásná tečka na závěr úspěšného domácího šampionátu je nádherný dárek.

Foto: paraostrava2019.cz

Nepřekvapila vás ta paramánie, která najednou v Česku vznikla?
Udělali jsme to trošku projektově. Dali jsme si za cíl, že to všem fanouškům představíme. Já jsem napsal jednou na tabuli takové krásné slovíčko. Epidemie. Naším cílem bylo vyvolat takzvanou epidemii para hokeje, abychom lidi skutečně nakazili tím sportem, aby měli zájem jej vidět na vlastní oči, protože vidět para hokej světové úrovně naživo vás opravdu přitáhne. A to se bezesporu podařilo.

Může domácí MS pomoci českému para hokeji?
Jednoznačně. Jedním z našich cílů bylo přilákat nové, mladé hráče, kteří by začali hrát para hokej. Myslím, že to pomůže i v současné přípravě a ve výchově dalších para hokejistů a současného národního týmu. Aby stačil na světovou špičku, nutně potřebuje pravidelně trénovat a mít trošku jiné podmínky než měl doposud.

Pokud by chtěl někdo začít s tímto sportem, co by pro to měl udělat?
Stačí se mrknout na naše stránky, kde máme informace o tom, co udělat pro to, aby mohl začít hrát hokej. A pak tady máme Českou para hokejovou asociaci, potažmo Český hokej, kde mají prostor k tomu, aby se věnovali novým hráčům.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz