Fanouškům Žihadel dochází trpělivost, hráčům poslali dopis. Co v něm stojí?

Foto: Facebook Hockey Club Moravské Budějovice 2019

9. listopadu 2019, 14:38

Pavel Mandát

Moravské Budějovice jsou v krizi, která má navíc už pořádně hluboké základy. Svěřencům Miroslava Vybírala se nedaří v podstatě od začátku sezony, posledního vítězství docílili hokejisté z Vysočiny v srpnu, když dokázali zdolat reprezentaci Japonska do 20 let.

Chance liga na Hokejka TV

Od té doby jako když utne a fanouškům začíná docházet trpělivost. Týmu dokonce poslali otevřený dopis!

Poslední kapka pověstného poháru trpělivosti zřejmě přetekla v utkání proti Žďáru nad Sázavou. Žihadla měla výhodu domácího ledu, navíc Plamenům se v aktuálním druholigovém ročníku také příliš nedaří, byť objektivně řečeno ve srovnání se svým soupeřem na tom jsou o poznání lépe. Moravskobudějovičtí fanoušci přesto věřili v prolomení špatných výsledků. Nestalo se.

Smrtelnou ránu do vazu zasadila jejich nadějím nepovedená druhá perioda a výbuch 1:5. Zvlášť když dvě branky ze zmíněných pěti inkasovaly Moravské Budějovice během jedné jediné svojí přesilovky. Místo snížení stavu na 3:4 tak na světelné tabuli rázem svítilo skóre 2:6 a prakticky bylo po nadějích.

To už nenechalo chladným ani domácí fanclub. Ten dal svůj nesouhlas s aktuálním herním projevem týmu najevo hned po šesté brance, kdy závěrečné minuty prostřední třetiny zahalilo zimní stadion hrobové ticho. Nefandilo se. Závěrečné dějství sice domácí příznivci znovu podporovali, avšak další porážce svého týmu nezabránili. Už dvacáté v řadě. Pokud tedy počítáme i letní přípravná utkání.

Foto: Luboš Vácha

O den později se na oficiální facebookové stránce místních fanoušků objevil dopis, který je adresován nejen hráčům, ale i vedení klubu. 

Zmíněný dopis začíná takto: Včerejší zápas se ždárskými Plameny přinesl minimálně jednu zvláštní věc. Tím samozřejmě nemyslíme 14. soutěžní prohru v řadě, i když i tento fakt nás pomalu vrhá do hokejového kóma či stavu klinické smrti. V 17. minutě nastalo na zimním stadionu ticho!

V textu domácí příznivci dále píšou o nesouhlasu s tím, jak jejich tým přistoupil k posledním dvěma domácím utkáním, kdy Žihadla nestačila na Kopřivnici a Žďár nad Sázavou.

Kde je největší problém? Absence bojovnosti, popřípadě týmového pojetí hry, alespoň to se píše v dalším pokračování textu. Moravskobudějovický fanclub zároveň nevylučuje možnost dalších krizových opatření, tedy pokud se popisovaná situace nezlepší.

Dodejme, že Žihadla vstoupila před letošní sezonou do nové kapitoly své existence. Jádro týmu nyní tvoří mladíci. Zřejmě i některým z nich je vzkaz určen.

„Nenazýval bych to zrovna slovem stávka. Jsme šestým hráčem na ledě a pokud to situace vyžaduje, snažíme se dát ostatním hráčům impuls, aby se z hokejového kóma, kam bohužel upadáme, probrali," řekl pro hokej.cz šéf fanclubu Moravských Budějovic Patrik Maršálek.

„Každý, kdo nás trochu zná, tak ví, že fandíme už X sezon celých 60 minut bez ohledu na výsledek. Impuls v podobě utišení kotle visel ve vzduchu již před domácím utkáním se Šumperkem. Tam ale kluci zabrali, a i v následném utkání s Brodem odehráli utkání nad své možnosti. Bohužel poslední dvě utkání jsme opět upadli do herního podprůměru a finální tečkou byly dvě inkasované branky v rámci jedné naší přesilovky. Naposledy se podařilo hráčům umlčet své fanoušky tuším v sezoně 2012, takže kdo nás zná, ví, že k takovému kroku přistupujeme až v krajním případě. Nebudeme na svůj tým pískat nebo ho urážet, protože se nedaří. Na druhou stranu i celý tým musí pochopit, že nejsme slepí a hluší a že za 100% výkon v hledišti očekáváme 100% výkon na ledě,“ dodal Maršálek.

„Za stoprocentní výkon v hledišti, očekáváme stoprocentní výkon na ledě."

A co si od dopisu určeného hráčům a vedení fanoušci slibují? „Prohlášení ze strany fanklubu, které jsme uveřejnili druhý den na sociální síti, mělo v podstatě dva cíle: zaprvé vysvětlit, proč jsme k domácímu osmiminutovému tichu přistoupili, a zadruhé dát možnost všem hráčům i realizačnímu týmu popřemýšlet, zda vůbec chápou, co to znamená hájit žlutočerné barvy a reprezentovat město Moravské Budějovice. Pevně věřím, že tento impuls celý tým pochopí a že nám v následujících zápasech svými výkony a přístupem jasně odpoví,“ doufá Maršálek.

Foto: Facebook Hockey Club Moravské Budějovice 2019

Jednatel klubu Miroslav Vybíral se k dopisu příznivců vyjádřit nechtěl. Zopakoval však, že trvá na svých slovech z dřívějška, kdy tvrdil, že prioritou nové organizace je výchova mladých talentů, která si ale žádá trpělivost.

Nám se podařilo získat stanovisko jednoho z nejproduktivnějších hráčů celé historie klubu Davida Horkého, který moravskobudějovický dres obléká nepřetržitě od sezony 2013/2014. „Pro nás je to obrovsky psychicky těžké. Takové věci nám moc nepomůžou, ale fanoušky samozřejmě chápu. Máme v týmu spoustu mladých hráčů a proti tak zkušeným týmům, které ve skupině Východ jsou, se takto hraje opravdu těžko. My starší se snažíme vykřesat nějakou naději a já doufám, že to alespoň k nějakému vítězství povede,“ ukončuje Horký.

„My starší hráči se snažíme vykřesat nějakou naději." 

Právě on je na ledě vzorem bojovnosti a patriotismu.

Pomůže fanouškovská výzva rozproudit krev v žilách celého týmu? Nebo se nad moravskobudějovickým zimním stadionem znovu rozprostře ticho jako pověstná pára nad hrncem?

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz