Finsko a další? Ztrácíme několik let, říká Kunst. V repre dal první gól

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Vratislav Kunst už od minulé sezony nastupuje v Benátkách nad Jizerou. Za své výkony si vysloužil nominaci od Davida Bruka do reprezentační devatenáctky, která v přestávce nastoupila ke třem zápasům ve Finsku. Devatenáctiletý bek si v dresu národního týmu připsal premiérovou trefu. „Nevěřil jsem, protože jsem kopyto,“ říká naprosto vážně o gólovém úspěchu.

partneři českého hokeje

Devatenáctka první duel ve finském Vierumäki vyhrála s nulou na kontě Daniela Dvořáka, následné dva zápasy prohrála těsným rozdílem. „Myslím, že to je docela i úspěch, protože Finové jsou vždycky kvalitní a bruslivý tým,“ říká úvodem Vratislav Kunst.

„Byli jsme vždycky na kontakt, mohli jsme všechny zápasy vyhrát. Gólmani na obou stranách chytali výborně. Ve druhém zápase nás trochu přehrávali, ale ve třetím měli i štěstí. Byly to od nás výborné zápasy,“ pokračuje. „Finové byli bruslivější, my jsme u nich byli občas o krok později. Nás ale zdobila bojovnost a blokování střel. Hráli jsme hodně týmově,“ dodává ještě.

Český výběr napoprvé vyhrál 2:0, následně podlehl 1:2 a 2:3. „Byly to tři dobré zápasy, ještě, když se hrálo u nich. Drželi jsme se na kontakt a první zápas jsme vyhráli, takže to hodnotím pozitivně. Viděli jsme rozdíly, které mezi námi a světem jsou,“ uvědomuje si mladý bek, který při srovnání českého hokeje se špičkou neváhá.

„Prvně jsem nevěřil, že jsem to trefil, protože na takové věci jsem většinou kopyto.“

„Ujíždí nám vlak, nebudeme si nic nalhávat. Finové, Švédi, Kanaďani a Američané jsou prostě odskočení. Ztrácíme, několik let jsme zaspali a oni nás předjeli,“ hodnotí Kunst, jenž si ve světové konkurenci připsal premiérovou trefu.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Odchovanec libereckého hokeje se prosadil poprvé v devatenáctém zápase za národní tým. Na konci úvodní třetiny posledního duelu se jako obránce dostal z rychlého protiútoku před bránu, odkud dorazil kotouč do sítě a otočil vývoj utkání. To však k vítězství nepomohlo, protože si domácí vzali vedení zpět.

„Užil jsem si to, protože to byl i první gól v sezoně. Byl jsem za něj moc rád,“ přiznává Vratislav Kunst. „Prvně jsem nevěřil, že jsem to trefil, protože jsem na takové věci většinou kopyto. Se štěstím se to ke mně odrazilo a já jsem to jenom zametl. Doufám, že přidám další góly,“ přeje si rodák z Prahy.

„Mám obrovskou porci minut, za což jsem strašně vděčný. Můžu se tady vyhrát, hrajeme kvalitní soutěž.“

„Puk jsem si nebral, protože si na takové věci moc nepotrpím. Vzpomínku budu mít jenom v hlavě, ta je nejcennější a budu jí mít navždy,“ uvádí reprezentant. „Užívám si každý gól, který dám. I kdyby to bylo s o rok mladšími hráči nebo v Benátkách, užívám si všechny, protože jich moc nedávám,“ připojuje mladý Tygr.

Nejbližší akcí pro družinu Davida Bruka bude turnaj World Junior A Challenge v Kanadě, někteří hráči z devatenáctky bojují také o místo v sestavě dvacítky, která na přelomu roku odehraje mistrovství světa ve Vancouveru a Victorii.

„Všechno bude záležet na tom, jak budu hrát v Benátkách. Když se mi bude dařit, věřit si budu. Když budu cítit, že na to nebudu mít, tak pozvánka ani nepřijde. A stejně to je i s mistrovstvím světa dvacítek. Bojuju o to, udělám pro to všechno, ale když to nevyjde, nic se nestane. Život půjde dál,“ povídá.

Foto: Jiří Princ, hcbilitygri.cz

Kunst už druhým rokem nastupuje v Benátkách nad Jizerou, tudíž v seniorském hokeji. „Hodně mi to pomáhá. Mám obrovskou porci minut, za což jsem strašně vděčný. Můžu se tady vyhrát, hrajeme kvalitní soutěž, takže jsem za to strašně rád,“ děkuje za příležitost.

Porci minut nemá jenom v nedůležitých momentech nebo hře pět na pět, ale také v přesilovkách i oslabeních nebo v prodloužení. „I my mladí dostáváme hodně příležitostí rozhodnout zápas nebo zasáhnout do klíčových momentů. Máme důvěru od trenéra, za což jsme všichni rádi,“ potvrzuje věkem ještě mládežník, jenž může hrát na výjimku v nejstarší kategorii.

V minulém roce Kunst pomohl liberecké juniorce v devíti zápasech základní části a osmi bitvách play off. Neodmítl by ani tentokrát. „Pokud si mě vyžádají, rád půjdu. Rád hraju každý zápas. Play off se neopakuje každý rok, loni jsme měli stříbro, takže rád pomůžu týmu, když mě trenér z juniorky bude chtít,“ líčí.

Nyní jsou pro devatenáctiletého zadáka důležité výsledky farmy Liberce, které se ale sezona nevede ideálně. „S Benátkami se chceme rvát o každý zápas a hrát co nejvýš, i když se nám to zatím nedaří. Musíme makat, ono se to pak zlomí a začneme bodovat. Nevydržíme hrát celých šedesát minut, a to nás většinou potopí. Hrajeme výborně třeba jenom poslední třetinu,“ uzavírá Vratislav Kunst.

Foto: Martin Kurfiřt, hokejbenatky.cz

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz