Gólmanská dvojka? Bek Perička! Modlil jsem se, abych tam nešel, hlásí

Foto: Klára Petrásková

Zná pocit, jaké je to hrát za reprezentaci i vyhrát zlato na olympijském festivalu mládeže. Ale ze soboty mohl mít královéhradecký junior Tomáš Perička ještě úplně jiný zážitek. Coby obránce si oblékl gólmanskou výstroj a na střídačce byl připraven jako náhradník Tomáše Sajdla!

partneři českého hokeje

Junioři Mountfieldu se před zápasem proti Olomouci dostali do prekérní situace, do hry totiž měli připraveného jen jednoho „opravdového“ brankáře. Na nouzovou variantu ale nakonec nedošlo. „Otevíral jsem vrátka a modlil se, aby se Sádlo náhodou nezranil,“ směje se zadák Perička.

Jak se to vlastně semlelo, že jste šel do brankářské výstroje?
Dan Dvořák měl být dvojka, ale zjistlo se, že mu registračka zůstala v Prostějově. Já jsem se tady byl jenom podívat na kluky, protože den před zápasem mi pan trenér řekl, že nehraju. Byl jsem dlouho nemocný, tak jsem se z toho ještě nedostal. Řešilo se, kdo bude druhý gólman, když Dan Dvořák nemohl. Žádní další gólmani tady nejsou, tak se řešilo, jestli tam nepůjde někdo mladší. Nakonec jsem tam šel já, protože jsem tady byl volný. Tak jsem se oblékl.

Chytal jste už někdy?
Když jsem byl malý, tak jsem chytal i hrál dohromady. Ještě v době, kdy jsme hráli na malém hřišti, takže do čtvrté třídy. Jak už se potom hrálo na velkém, tak jsem řekl, že tam nechci jen stát, takže jsem od té doby už jenom hrál.

Bavilo vás to v poli víc?
Bavilo mě to, protože v bráně půlku zápasu jenom stojíte a když nás bylo víc gólmanů, tak jsem stál na střídačce. Když hraju, tak se do toho víc dostanu, protože je tam víc akce.

Od té doby jste ještě někdy šel do brány?
Skoro vůbec. Akorát zhruba před dvěma roky jsme tady měli na tréninku jenom jednoho gólmana, to už byly poslední tréninky před koncem sezony a moc se to neřešilo. Tak jsem se do toho oblíkl a jeden trénink jsem odchytal.

„Ze srandy jsem říkal, že kdybychom vedli, tak by mě tam trenér mohl třeba na posledních pět vteřin dát.“

Teď jste si vzal právě výstroj Daniela Dvořáka, který je ale vyšší než vy. Jak vám seděla?
Řešili jsme betony. Dvořka je vyšší, tak jsem dostal od pana Stehna nějaké ze skladu. Brusle mi půjčil Denis Vacek, jinak jsem měl všechno Dvořky a bylo to v pohodě. Vesta byla trošku větší, ale dobré.

Nebál jste se, že budete muset jít doopravdy chytat? Přemýšlel jste o tom?
No, trošku jsem se toho bál. Říkal jsem si, že když jsem dřív chytal, tak by to nebylo tak hrozné, ale pár gólů bych asi dostal. Modlil jsem se, abych tam nešel. Sádlo (Tomáš Sajdl) dostal ve druhé třetině do masky a chvíli ležel na zemi, tak jsem se bál, abych tam nešel.

Nakonec jste nešel, tak se vám ulevilo. Ale aspoň byste měl na co vzpomínat...
Já jsem ze srandy říkal, že kdybychom vedli, tak by mě tam trenér mohl třeba na posledních pět vteřin dát. Nakonec jsem ale rád, že jsem tam nešel a že jsem to klukům nezkazil.

Dobírali si vás?
Ze začátku na mě koukali, divili se a smáli se mi, že do té brány půjdu. Ale vzali to ze srandy a v pohodě.

Foto: Klára Petrásková

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz