Graňák by se Kometě radši vyhnul. Hrůzu nebudí, ale respekt ano, říká

Foto: Stanislav Souček, mountfieldhk.cz

6. března 2019, 14:25

Martin Voltr

Pátek to ještě může změnit, ale v extralize se už už rýsuje čtvrtfinálová série Hradce s Kometou. Mountfield si tenhle osud „vybral“ čtyřmi porážkami v řadě, před play off hlavně v útoku hodně pokulhává. „Play off je hodně blízko na to, abychom si mohli dovolit ty zápasy jen tak odklouzat,“ kroutí hlavou kapitán Dominik Graňák.

Generali Česká Cup

Po reprezentační pauze chytli pětizápasovou šňůru vítězství, teď jsou Východočeši na opačné straně vlny. Čtyřikrát za sebou prohráli, i když pokaždé po hodně vyrovnaném boji a z posledních dvou případů brali aspoň bod. Stejně jako ve Vítkovicích, ani doma proti Mladé Boleslavi nezvládli samostatné nájezdy.

„Zápas byl takový nemastný, neslaný. Neměl z naší strany tempo ani jiskru,“ přemýšlí Dominik Graňák. „Čtvrtá prohra už je dost. To si uvědomujeme, řekli jsme si to i ve Vítkovicích. Play off je hodně blízko na to, abychom si mohli dovolit ty zápasy jen tak odklouzat. Věřím tomu, že to nebylo tím, že bychom se na to nějak vykašlali. Ale něco tomu chybělo,“ pokyvuje.

Přece jenom, mírná ztráta motivace může být znát. Předešlými výhrami si Hradečtí zajistili první šestku a splnili tak předsezonní cíl. Jenže současně přišli o několik opor.

Hned dva klíčové centry – Petra Koukala a Michala Dragouna – ztratili v Brně. „Jsou to klíčoví hráči, odehrají hodně minut. Petr Koukal stráví hodně času v přesilovkách, Michal Dragoun je hodně dobře fyzicky připravený a v obraně je jeden z nejlepších v lize. Jsou to citelné ztráty, chybí nám,“ potvrzuje Graňák, aniž by se chtěl na jejich absenci vymlouvat. Všechny zápasy mohl Hradec úplně klidně vyhrát i bez nich.

Výhra v Hradci? Příští týden bude důležitější, ví Růžička

Ale v součtu s Rosandičem, Lessiem a Bičevskisem už je to zkrátka moc absencí. Bylo by zvláštní, kdyby se na týmu nepodepsaly. „Každé zranění je nepříjemné. První věc je ta, že hráče připraví o zápasy, druhá, že samozřejmě ovlivňuje kvalitu života mimo stadion. Moc pozitivního na tom najít nemůžeme, ale je to prostě součást hokeje a profesionálního sportu. Neděje se to jenom nám, ale i našim soupeřům. Tohle nezměníme,“ ví zkušený obránce.

Jestli nechtějí jít v Hradci do dlouhé pauzy před play off s červíkem v hlavě, musí v posledním kole vyhrát stůj co stůj. A samotná nálada v týmu není tím jediným hnacím motorem. Mountfield totiž čeká derby v Pardubicích.

„Je hodně důvodů, proč ten zápas chceme a potřebujeme vyhrát. I z úcty k našim fanouškům, oni nás chodí podporovat celý rok, a nejen tento. My víme, že se v tomto regionu vnímá ten zápas jinak. Všichni jsme si toho vědomi,“ vzkazuje Graňák.

A bez urážky k soupeři – Dynamo prožívá tak špatnou sezonu, že Hradec prostě nemůže pomýšlet na nic jiného než vítězství. „Může to tak vypadat, když se člověk podívá na tabulku a na to, kolik mají bodů. Na druhou stranu, pro nás jsou tyto zápasy prostě jiné. A pro Pardubice taky. Přesvědčili jsme se o tom letos v prvním derby, kdy jsme doma dostali v první třetině čtyři góly a bylo skoro po zápase. Nakonec jsme jich dostali šest. Musíme být ostražití. Derby zápasy jsou prostě jiné, ale zajímavé,“ pokračuje slovenský matador.

Ještě jeden důvod, proč musí Hradec v pátek zabrat naplno? Tříbodový úspěch by pro něj znamenal jedinou šanci, jak se ve čtvrtfinále vyhnout Kometě. Tím druhým předpokladem ovšem je, aby Plzeň doma nebodovala s Karlovými Vary. Na třetím místě totiž drží dvoubodový náskok a s Hradcem má lepší vzájemné zápasy.

„Nechci mluvit za celý tým, ale pro mě to motivace určitě je,“ souhlasí Graňák, že Brnu by se radši vyhnul. „Potom by tam vycházela Olomouc, což taky není soupeř, kterého by si ostatní týmy přály. Je to extrémně bojovný tým, a ještě to prostředí v Olomouci je velmi specifické. Není tam žádný soupeř, o kterém bych si řekl: Ten nám sedí, pojďme na ně. To určitě ne.“

Nicméně obhájce titulu z posledních dvou sezon asi nechce nikdo, to si nemá smysl nalhávat. „Hrůzu určitě nebudí, ale respekt samozřejmě. Je to velmi zkušené mužstvo. Už poslední dvě sezony ukázalo, že postavení v tabulce po základní části nemusí vypovídat o tom, čeho je tým schopný. Na druhou stranu, nám se proti nim tuto sezonu dařilo,“ připomíná Graňák čtyři hradecká vítězství. „Ale potom se udělá tlustá čára a pojede se odznova,“ dodává.

Změní pátek něco na čtvrtfinálovém osudu, nebo třaskavou sérii potvrdí?

Sestřih utkání Mountfield HK – BK Mladá Boleslav

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz