Hokej v číslech: Co přináší Kucsera na Hanou?

Foto: Ivo Dostál, hc-kometa.cz

V Olomouci, když ještě působila v první lize, si už jako výpomoc zahrál. Na příští ročník do ní přichází jako hráč, který má pomoci zahladit odchod některých opor Hanáků. Lukáš Kucsera však v uplynulé sezoně v dresu Komety zrovna nezářil.

partneři českého hokeje

Když se podíváme na statistiky osmadvacetiletého útočníka v minulých sezonách, je patrné, že předčasně ukončený ročník si Kucsera za rámeček nedá.

Vždyť zatímco v letech 2015 až 2019 si ve čtyřech případech připsal přes 20 bodů a jednou skončil na 19, v uplynulé sezoně nasbíral ve 44 utkáních jen 14 bodů.

Ne vždy však situace na první pohled musí odpovídat skutečnosti. Jak se Kucserovi, jenž na začátku května podepsal smlouvu s Olomoucí, v minulém ročníku dařilo a jak může pomoci Moře v tom následujícím?

Uplynulá sezona v Brně

Pojďme se nejprve podívat na Kucserovo krátké angažmá v dresu Brna. Osmadvacetiletý forvard odehrál v uplynulém ročníku 44 zápasů, vstřelil sedm branek a přidal sedm asistencí. To není moc, zvláště ve srovnání s předchozími roky.

Na první pohled to prokazují i statistiky. Podíváme se především na hru 5 na 5, v přesilovkách totiž rodák z Opavy sehrál jen něco málo přes jednu minutu, což byl oproti předešlým ročníkům téměř minutový propad.

Mezi deseti pravidelně hrajícími brněnskými útočníky byl v počtu bodů za 60 minut rovnovážného stavu na ledě až devátý. Ve statistikách přihrávek na střelecké pokusy ho najdeme také na posledních příčkách, mírně si polepšuje až ve střeleckých pokusech ze slotu.

Žádné přelomové výsledky nám o Kucserových výkonech neposkytují ani analytické statistiky. Brno s ním na ledě zaznamenalo 46,7% poměr střeleckých pokusů ze slotu – v týmu to stačilo až na devátou pozici.

Heatmapa inkasovaných střeleckých pokusů Komety při hře 5 na 5 s Lukášem Kucserou na ledě. Červená barva značí ty prostory, v nichž Brno inkasovalo s Kucserou oproti týmovému průměru více střeleckých pokusů, modrá ty, kde jich inkasovalo méně.

Heatmapa inkasovaných střeleckých pokusů Komety při hře 5 na 5 s Lukášem Kucserou na ledě. Červená barva značí ty prostory, v nichž Brno inkasovalo s Kucserou oproti týmovému průměru více střeleckých pokusů, modrá ty, kde jich inkasovalo méně.

To, že s Kucserou na ledě se Brňanům dařilo méně než s jinými hráči, dokazuje výše přiložená heatmapa. Ta zobrazuje inkasované střelecké pokusy týmu v obranném pásmu Moravanů, a to ve srovnání s týmovým průměrem. Převažující červená barva ukazuje to, že s Kucserou museli brankáři Brna čelit více střelám soupeře.

Nyní by se tak mohlo zdát, že novému útočníku Olomouce se na jihu Moravy vůbec nedařilo. Musíme však brát ohled na to, za jakých podmínek Kucsera na led nastupoval. V útočném pásmu začal jen 47,7 % všech vhazování a především čelil 71% kvalitě soupeřových útočníků. Z toho je patrné, že měl v Brně na starost bránit velmi kvalitní hráče soupeře.

Srovnání s ročníkem ve Vítkovicích

I v tom se lišila Kucserova sezona 2019/20 v Brně a sezona 2018/19 ve Vítkovicích. Nejenže, jak ukazuje níže přiložený obrázek, se mu v rámci týmu i extraligy dařilo vysílat více střel a měl i lepší pokročilé statistiky, ale hlavně nemusel čelit tak kvalitním protihráčům.

V ofenzivní třetině nastoupil k nejvyššímu poměru buly ze všech vítkovických útočníků (50,8 %), soupeřovým forvardům pak statistici napočítali pouhou 22% kvalitu. Srovnejte to s hodnotami v uplynulém ročníku v Brně a vyjde vám, že v Kometě musel plnit výrazně více defenzivních úkolů.

V předminulém ročníku i předchozích ročnících navíc odehrál na ledě za zápas v průměru přes 15 a půl minuty, zatímco v uplynulé sezoně zaznamenal ice-time jen okolo 13 a tři čtvrtě minuty. I tento pokles mohl mít vliv na zhoršení Kucserových ofenzivních výkonů.

Závěr

Co tedy Kucsera na Hanou přináší?

Bude hodně záležet na tom, do jaké role ho Olomouc chce. V uplynulé sezoně měl v Brně spíše defenzivní povinnosti, což v kombinaci se sníženým ice-timem způsobilo i pokles v ofenzivních statistikách.

Pokud ho ale Hanáci dokážou, podobně jako v předchozích ročnících, od těžších protihráčů spíše „izolovat”, může se Kucsera zase vrátit k lepším ofenzivním výkonům.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz