Hokej v číslech: Čtyři Slováci, kteří září na extraligových kluzištích

Foto: Lukáš Filipec, hcocelari.cz

Čtyři z prvních šesti týmů tabulky Tipsport extraligy se mohou spolehnout na vydatný příspěvek od svých slovenských opor. O které kluby a hokejisty jde?

partneři českého hokeje

Slovenský národním týmům se na posledních světových šampionátech příliš nedaří. Přesto mohou naši východní sousedi být pyšní na celou řadu krajánků v české extralize.

Vybrali jsme čtyři z nich, kteří mají na začátku letošní sezony významný podíl na umístění svých klubů mezi šesti nejlepšími!

Andrej Kudrna (HC Sparta Praha)

Andrej Kudrna je ze dvanácti sparťanských útočníků, kteří odehráli více než jedenáct zápasů, tím nejméně vytěžovaným – za utkání odehraje v průměru jen 12 minut a 20 sekund. Přesto se se sedmi góly dělí o pozici nejlepšího střelce Pražanů, s jedenácti body je pak čtvrtým nejproduktivnějším hráčem týmu.

Rodák z Nových Zámků tráví na přesilovce a oslabení naprosté minimum času (dohromady pět minut), nepřekvapí tak, že všech svých jedenáct bodů zaznamenal při hře 5 na 5. V těchto statistikách se tak pohybuje na extraligové špici.

Pojďme se podívat například na střelecké statistiky – s 18,78 střeleckými pokusy za 60 minut hry 5 na 5 je osmý, 11,08 střel na branku ho pak řadí na devátou příčku. Dodejme, že při proměňování střeleckých pokusů a střel na branku mu pomáhá vysoká úspěšnost střelby – mezi 261 hráči se stovkou a více odehraných minut mu s 19,44 procenty patří 22. místo.

Právě v úspěšnostech se navíc skrývá další kámen úrazu. Spartě se s Kudrnou na ledě totiž v pokročilých statistikách zase tolik nedaří. 49,48% Corsi a 49,28% podíl střel na branku jsou negativními hodnotami.

Proto opravdu překvapí abnormální 84,21% gólový poměr Pražanů se slovenským útočníkem na ledě. Vše vysvětlují vysoké úspěšnosti střelby a zákroků – ty dohromady čítají 112,7 procent! To je skoro více než 13 procent od zdravého středu.

Pavol Skalický (BK Mladá Boleslav)

Loni dal Pavol Skalický v 51 utkáních devět branek a čtrnáctkrát asistoval. Letos? Za sedmnáct zápasů má na kontě rovněž devět gólů a hned devatenáct bodů!

Čtyřiadvacetiletý útočník si sedmnáct bodů připsal při hře 5 na 5, zbylé dva v přesilovce. Za zápas zatím odehrál v průměru 15 a tři čtvrtě minut, takže není žádné překvapení, že se ve většině statistik počítaných na 60 minut umisťuje na předních pozicích.

Hned na úvod je ale potřeba zpozornit. S výjimkou střel na branku ze slotu, ve kterých se nachází na 43. místě, se totiž rodák z Gelnici nemůže pochlubit kdovíjak výbornými střeleckými statistikami. Přidejme jeho neuvěřitelně vysokou 32% úspěšnost střelby a dojde nám, že Skalického gólová fazóna nejspíše co nevidět skončí.

Kde ovšem Skalický, který začíná jen 41,77 % svých vhazování v útočné třetině, jednoznačně patří mezi nejlepší extraligové hokejisty, jsou přihrávky. V šesti statistikách ho najdete pětkrát v nejlepší desítce, dvakrát pak dokonce v elitní trojce!

Zmínit pak musíme i Skalického neméně povedené výkony týkající se přechodu do útoku. V počtu úspěšných kontrolovaných vstupů s pukem na holi do útočného pásma je s číslem 18,59 druhý nejlepší (hra 5 na 5, minimálně 100 odehraných minut), 14,52krát se mu to navíc povede zavezením. Lepší jsou v tomto ohledu jen tři hokejisté.

Tomáš Marcinko (HC Oceláři Třinec)

Třinecký zástupce v našem výběru není žádným zelenáčem. Tomáš Marcinko v Tipsport extralize válí bez sezonní pauzy pátý ročník a své ofenzivní schopnosti už v minulosti prokázal. A prokazuje i letos.

Jen tři hráči se zatím dostali v kolonce gólů na dvouciferný počet. Kromě nezastavitelného Milana Gulaše se to podařilo Michalovi Birnerovi a právě Marcinkovi. Ten má stejně jako liberecký forvard na kontě deset branek, k tomu přidal ještě šest asistencí a táhne Oceláře za průběžným pátým místem.

Rodák z Popradu je ze zmiňované slovenské čtveřice nejvytěžovanějším hráčem v přesilovkách – za zápas v nich stráví 3 minuty a 40 sekund, tedy přes 21 procent. Odráží se to samozřejmě i na jeho statistikách. V početních výhodách dal čtyři branky a u třech asistoval.

Ani v přesilových hrách, ani při hře 5 na 5 však jednatřicetiletý útočník nepatří mezi nejčastější střelce. Je tak otázkou, jak výrazný podíl na jeho gólové formě má štěstí. 44,44% (4 góly z 9 střel v přesilovkách) a 21,74% (5 ze 23 při hře v rovnovážném počtu) střelecké úspěšnosti napovídají, že by tomu tak mohlo být.

Za pozornost přesto stojí Marcinkova solidní umístění v počtu přihrávek na střelecké pokusy při hře 5 na 5. V počtu všech přihrávek mu patří sedmé místo, v křižných na pokusy ze slotu je devátý a ve všech křižných dokonce třetí.

Dávid Gríger (HC Energie Karlovy Vary)

Dávid Gríger už loni vystrkoval růžky a letos svůj potenciál potvrzuje naplno. V osmnácti duelech má na kontě sedmnáct bodů a řadí se mezi desítku nejproduktivnějších hokejistů celé extraligy!

Jeho individuální úspěch, který se přetavuje také v týmový úspěch momentálně šestých Karlových Varů (na druhé místo ztrácejí dva body), je výrazně řízen přesilovými hrami. V nich dal pět ze svých šesti branek a nasbíral osm ze sedmnácti bodů.

Neviditelný ovšem rodák z Popradu není ani při hře 5 na 5. V klasickém herním rozpoložení si připsal osm asistencí, s 5,82 střelami na branku ze slotu za 60 minut ho pak najdete na výborném 18. místě. To vše přitom zvládá za velmi defenzivního nasazování – 46,91% podíl startů v útočném pásmu ho řadí do druhé poloviny tabulky.

Solidně se čtyřiadvacetiletému pravákovi vede rovněž v individuálních statistikách přihrávek. Při hře na pět se ve třech ze šesti pohybuje v první čtyřicítce extraligových borců, dvakrát z toho dokonce v první dvacítce. Uveďme například 3,44 křižných přihrávek na střelecké pokusy, 11. nejlepší hodnotu v rámci dosavadního průběhu Tipsport extraligy.

Existuje zde ovšem i důvod k tomu se zamyslet Všechny čtyři Grígerovy (tedy týmové s ním na ledě) základní statistiky (Corsi, podíly střeleckých pokusů, střel na branku, střeleckých pokusů ze slotu a střel na branku ze slotu) se nacházejí v červených číslech. Jsou na tom sice lépe než u jiných hráčů, leč faktor 103,42% součtu úspěšností nelze opominout.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz