Hokej v číslech: Jak jsou na tom Pardubice před vyvrcholením sezony?

Foto: Petr Kotala, hc-vitkovice.cz

Pardubice se konečně odpoutaly ode dna extraligové tabulky a vypadá to, že nabraly správný směr. Bude jim to v boji o záchranu stačit? A co nám k tomu říkají čísla?

Zlatá hokejka 2020

Dynamo se na posledním místě nacházelo téměř veškerý čas letošní sezony, až nyní dokázalo po třech výhrách v řadě opustit zakletou 14. pozici. Situace na spodku tabulku je opravdu vyrovnaná, lehčí polštář nyní mají k dispozici Vítkovice s náskokem osmi bodů na poslední Litvínov.

Forma jde nahoru?

V jakém rozpoložení jdou Pardubice do posledních šesti kol základní části extraligy?

Pardubické trápení vrcholilo v předvánočním období, poté se však Dynamo začalo pomalu zvedat a nyní můžeme konstatovat, že patří do průměru extraligové tabulky. To nám ukazuje trend poměru střeleckých pokusů (CF%) a pokusů ze slotu (SCF%), kdy se do úvahy bere vždy průměr z pěti posledních odehraných zápasů, oba pak při hře 5 na 5:

Jak můžeme vidět, Pardubice se od Vánoc drží nad 50 % v poměru střeleckých pokusů. Při poměru pokusů ze slotu jsou na tom hůře, i zde však vykazují jisté zlepšení.

V kontextu extraligy potom konstatujeme, že v poměru střeleckých pokusů se v období, kdy začaly nabírat pozitivní směr, drží na velice dobrém čtvrtém místě. Tvorba šancí však v pardubickém celku stále pokulhává a Dynamo je se 48,61 % až na 9. místě.

Pozitivní zprávou pro fanoušky Pardubic je však fakt, že jejich konkurenti jsou na tom ještě hůře. Litvínov má poměr pokusů ze slotu 47,97 % a Vítkovice s Kladnem jsou dokonce dvěma nejhoršími týmy, když mají poměr 40,86 % respektive 40,11 %. Právě poměr střeleckých pokusů ze slotu je přitom dobrým ukazatelem budoucího úspěchu.

Dlouhodobě však pardubické trápí střílení branek. V tomto ohledu jsou totiž úplně nejhorší v lize a v kombinaci s ne úplně nejlepší úspěšností zákroků jim patří v poměru gólů poslední místo s 38,71 %. Jejich špatná střelecká a brankářská procenta pak ukazuje PDO, což je součet právě střelecké úspěšnosti a úspěšnosti zákroků.

Dobré posílení

Pardubice může ale těšit fakt, že hráči, kteří Dynamo posílili před uzávěrkou přestupů, se velmi rychle adaptovali. Jak Vladimír Svačina, tak i Michal Vondrka patří od vánočních svátků mezi pětici nejproduktivnějších hráčů Pardubic.

Na první pohled nevypadá pardubická vizitka, kdy je nejproduktivnějším hráčem obránce, vůbec dobře. Do úvahy ale musíme vzít fakt, že Robert Kousal laboroval se zraněním a odehrál deset zápasů – má tedy průměr bod na zápas. A Vondrka zatím naskočil po svém příchodu pouze do osmi utkání v dresu Pardubic, ve kterých si připsal devět bodů. Právě tito dva hráči by měli být největšími ofenzivními oporami v cestě za záchranou.

Solidní oslabení

Známé hokejové pořekadlo hovoří, že v důležitých momentech rozhodují především speciální formace. A Pardubice se mohou od Vánoc opřít o solidní oslabení. Alespoň co do porovnání s týmy bojujícími s nimi o záchranu. Zatímco Dynamo totiž inkasuje 6,77 gólu za 60 minut hry, jejich konkurenti jsou na tom mnohem hůře, když za stejnou dobu obdrží všichni minimálně o tři branky více.

Jak to už v hokeji ale bývá, nakonec vše může rozhodnout i několik náhodných odrazů ve zbývajících zápasech. Pardubice se však do závěru sezony mohou opřít o zlepšené výkony a v posledních utkáních i kvalitnější koncovku. A nyní i o náskok tří bodů na Litvnínov.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz