Hokej v číslech: Jak si vedl Jágr ve své možná poslední sezoně?

Foto: Antonín Vydra

Byla to jeho poslední sezona? To si nikdo netroufá odhadnout, nezlomitelný Jaromír Jágr kdysi prohlásil, že chce hrát až do 50. Pro případ, že by ročník, v němž nedokázal zabránit sestupu Kladna, jeho posledním byl, si však stojí za to připomenout, jak se osmačtyřicetiletému útočníkovi vedlo.

partneři českého hokeje

„Opravdu nevím. Hokej dál miluju, vím, že je to rok od roku náročnější… Byl jsem zvyklý na to, že tyhle klíčové zápasy jsem dokázal odehrát daleko lépe než tentokrát. Pomohl jsem vyhrát. V téhle situaci už nejsem, takže chuť do hokeje je menší než třeba před deseti lety. To je samozřejmé. Ale všechno záleží na tom, jestli najdu smysl dál pokračovat.”

Takto odpovídal Jaromír Jágr po rozhodujícím posledním kole extraligy na ledě Litvínova. Svoje pokračování nepotvrdil ani nevyvrátil.

Nabízíme výběr 10 statistik, které shrnují (možná poslední) sezonu české hokejové legendy v Tipsport extralize ↓

29 BODŮ... Jágr vinou zranění odehrál 38 utkání, ale připsal si v nich fantastických 29 bodů (15+14)! Skončil tak na 47. místě produktivity – když však zohledníme časové manko, vyjde nám, že mezi hráči, kteří při všech herních situacích odehráli alespoň 300 minut, byl s průměrem 2,6 bodů na 60 minut 29. nejlepším!

15 GÓLŮ... Ani v pokročilém hokejovém věku neztratil čtvrtý nejproduktivnější hráč Kladna schopnost dávat branky. Sedm z nich, téměř polovinu, nastřílel v přesilových hrách. Více než půlku pak stihl dát už na začátku ročníku.

8 GÓLŮ V 10 ZÁPASECH... Čímž se dostáváme k výtečnému vstupu do sezony, který Jágr prožíval. Skóroval už totiž ve svém prvním utkání a celkově ve svých prvních deseti duelech vstřelil osm branek. Povedená byla zejména série od 29. září do 20. října, kdy skóroval v pěti střetnutích v řadě.

12 PŘESILOVKOVÝCH BODŮ... Pouze Jágrův spoluhráč Brendan Arthur O'Donnell (26 %) odehrál procentuálně více času v přesilovkách než Jaromír Jágr. Olympijský šampión strávil v početních výhodách přesně čtvrtinu svého celkového času, konkrétně 4 minuty a 27 sekund za zápas. Hojně se také zapisoval do statistik – dal sedm branek a přidal pět asistencí.

48 LET A 12 DNÍ... Jágr se stal nejstarším střelcem extraligové historie. Rekord, který posouval celý ročník, se nakonec ustálil na 48 letech a 12 dnech – svůj poslední gól totiž vstřelil 27. února. Na druhé místo odsunul Martina Ručinského, jemuž 21. dubna 2015 bylo 44 let a 41 dní.

1,5 DORÁŽEK... Každý ví o tom, že jednou z Jágrovou největších předností je schopnost udělat si místo, často před gólmanem soupeře. Právě v předbrankovém prostoru v uplynulé sezoně exceloval – 1,5 dorážkami za 60 minut hry 5 na 5 byl pátý nejlepší v soutěži.

9,2 STŘEL ZE SLOTU... Na naposledy zmíněnou statistiku navazují i střelecké pokusy ze slotu (prostor před brankou a v mezikruží). Dvojnásobnému mistrovi světa patřila s 9,2 střelami za 60 minut hry 5 na 5 vynikající šestá příčka!

8 GÓLŮ ZA NEPŘÍZNIVÉHO STAVU... Kladno bojovalo až do konce, ale nakonec se s extraligou rozloučilo. O tom, jak Rytíře za nepříznivého skóre táhl za vyrovnáním právě Jágr, svědčí statistika počtu vstřelených gólů za stavu, kdy tým prohrával o dvě a více branek. Nikdo v ní nebyl lepší než kladenský majitel.

16,3% ZLEPŠENÍ V POMĚRU STŘEL ZE SLOTU... Jágr patřil k nejlepším hráčům Rytířů. O tom není pochyb. Pro případ, že byste nevěřili, nabízíme ještě statistiku rozdílu v týmovém poměru střeleckých pokusů ze slotu s Jágrem a bez něj. Kladno zaznamenávalo s Jágrem na ledě o 16,3 % lepší podíl vyslaných a obdržených střeleckých pokusů ze slotu než bez něj. I to byla nejvyšší hodnota v soutěži.

86,8% ÚSPĚŠNOST ZÁKROKŮ S JÁGREM NA LEDĚ... Co ale ve výsledku sráželo Jágrovy statistiky, byla úspěšnost zákroků. Brankáři Středočechů chytili s Jágrem na ledě jen 86,8 % střel. Pouze Lukáš Kašpar zaznamenal při hře 5 na 5 horší hodnotu. V tomto případě se však jedná spíše o smůlu.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz