Hokej v číslech: Kdo měl nejlepší přesilovku v extralize?

Foto: Jiří Princ, hcbilitygri.cz

Stará pravda říká, že speciální týmy rozhodují zápasy a série play off. K těm bohužel letos nedošlo, my se ale společně podíváme na to, které týmy byly v přesilovkách a oslabeních nejlepší v základní části. Začneme početními výhodami.

partneři českého hokeje

Co nás u přesilovek zajímá z pohledu statistik nejvíce? Bezesporu jsou to především vstřelené góly, ale z dlouhodobějšího hlediska je také důležité, kolik střel týmy produkují a z jakých míst. Především střelecké pokusy ze slotu jsou totiž tím nejlepším ukazatelem kvality a úspěchu v delším časovém horizontu.

Střely, střely, střely

První graf, na který se zaměříme, nám ukazuje kolik střeleckých pokusů jednotlivé týmy vyprodukují za 60 minut času při hře 5 na 4. V tomto směru je jednoznačně nejlepší dvojice Plzeň a Litvínov, když oba týmy dokázaly mít více než 110 pokusů. Přes stovku střeleckých pokusů se dostává také Třinec, Liberec nebo Zlín.

Na opačném konci se pak nachází Mladá Boleslav, která má v porovnání s nejlepší Plzní za 60 minut hned o 31 pokusů méně!

Pokud se podíváme na to, kolik samotných pokusů se dostane až na branku soupeře, tak v tomto ohledu je nejlepší Liberec. Ten gólmana ohrozí 63,7 střelami za 60 minut. Následuje Plzeň (59,35 střel) a Třinec (57 střel). Litvínov, který má druhý největší počet pokusů klesá na čtvrté místo s 56,58 střelami na branku, když hned 22,33 % všech jeho pokusů soupeři zblokují.

Kvalita je důležitější než kvantita

Jak jsme zmínili v prvním odstavci – střelecké pokusy ze slotu jsou nejlepším ukazatelem kvality přesilové hry. A není také náhodou, že týmy, které se objevují v této statistice na špici, dávají i nejvíce branek.

Mezi lídry v pokusech ze slotu patří Plzeň společně s Libercem. V porovnání s pokusy ze všech prostor se pak z devátého na třetí místo vyhoupla Kometa. Ta se tak jeví být velmi oportunistickým týmem, který dává přednost kvalitě před kvantitou.

Naopak Litvínov má přístup opačný, kdy většina jeho pokusů je z prostoru mimo slotu. Ze slotu má Verva totiž „pouze“ 44,53 pokusů. Stále sice patří do lepší poloviny, na ty nejlepší, v porovnání se všemi pokusy, ale ztrácí.

Na chvostu najdeme opět Mladou Boleslav, která se dostane z prostoru slotu zhruba k polovině pokusů co první Plzeň za stejný časový úsek. Méně než 40 pokusů ze slotu pak produkovalo dalších pět týmů.

Střelecké pokusy jsou mnohem více nebezpečné, pokud jim navíc předchází přihrávka. Mezi ty nejlepší týmy v přihrávkách na střely ze slotu patří opět trojice Liberec, Plzeň a Kometa, když všechny tři celky produkují více než 35 střel po přihrávkách.

Plzeň s Libercem patří mezi nejlepší týmy v kompletaci křižných přihrávek, když takových pasů za 60 minut hráči obou týmy vyšlou téměř 23. I Kometa má takových přihrávek více než 20 za hodinu hry. Brno je pak v přesilovce především nejlepším týmem v přihrávkách zpoza brankové čáry, které právě spolu s křižnými patří k úplně těm nejnebezpečnějším.

Jinak můžeme sledovat, že pořadí v počtu přihrávek do slotu téměř kopíruje to v počtu střeleckých pokusů z této oblasti. Do první pětice se posouvá v tomto ohledu Třinec, který tak poměrně solidní procento střel ze slotu vyšle právě po přihrávce.

Kvalita rovná se góly?

Statistiky střeleckých pokusů jsou hezké, ale nakonec nás stejně nejvíce zajímá, které týmy se prosazovaly gólově. Pokud si však porovnáme graf vstřelených branek s těmi předchozími, zjistíme, že na vrcholu tabulky vstřelených branek se nám objevují stejné týmy jako u statistik střel.

Liberec jako jediný v základní části vstřelil více než devět branek za 60 minut přesilové hry 5 na 4, následovaný Třincem, Plzní a Kometou, které se pohybovaly nad hranicí osmi gólů, nebo lehce pod ní. Můžeme tedy pozorovat, že týmy, které produkují velké množství střel ze slotu a navíc i hodně přihrávek do těchto míst, se drží v popředí právě i ve vstřelených brankách.

Tyto týmy se také mohou pyšnit nejvyššími procenty střeleckých úspěšností, když všechny čtyři patří v tomto ohledu mezi nejlepších pět. Tam se dostává i Mladá Boleslav, která tak i přes to, že má nejmenší počet střel, měla šestou nejlepší gólovou produkci. Podobný případ je potom i u Sparty.

A jak vypadá taková nejlepší přesilová hra, podle našeho hodnocení v podání Liberce?

Celkově dal Liberec 47 gólů.
32 jich bylo ze slotu.
8 z nich padlo z dorážek.
15 gólů vstřelili Bílí Tygři ze střely z první.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz