Hokej v číslech: Lepší než hvězdy. Mladý Slovák vévodí extraligové statistice

Foto: Jan Pavlíček, bkboleslav.cz

Středem kluziště, nebo na křídlech? Z protiútoků, nebo při pomalé rozehrávce? A následuje po nich střelecký pokus, popřípadě i gól? To všechno se dá zjistit, když se ponoříme do světa statistik mapujících vstupy do obranného pásma soupeře. My se dnes zaměříme na hráče, který v jedné důležité statistice vévodí celé extralize.

Chance liga na Hokejka TV

Ofenzivně zažívá svoji nejlepší sezonu v kariéře. Vždyť zatímco loni zaznamenal Pavol Skalický v 51 utkáních 23 bodů (9+14), letos stihl ve 36 utkáních nasbírat úctyhodných 35 bodů (14+21). S průměrem bod na zápas mu tak patří šesté místo v produktivitě celé soutěže!

Boleslavský útočník však překvapivě stále nedostává tolik prostoru, kolik by si zasloužil. Jistě, v přesilovkách si zahraje za utkání téměř tři minuty, ale při klasickém herním rozpoložení, hře 5 na 5, stráví na ledě v průměru něco přes 12 minut. Dvanáct jeho spoluhráčů se může pochlubit vyšší hodnotou!

Rodák z Gelnici přesto prokazuje, proč je letošní sezona pro něj velmi pravděpodobně přelomová. V Boleslavi vévodí statistikám gólů, asistencí, bodů i přihrávek na střelecké pokusy (ze slotu).

A daří se mu také v jedné statistice, kterou jsme nakousli na začátku tohoto článku – ve vstupech do útočného pásma. V nich se dokonce řadí mezi extraligovou špičku.

Nejčastěji prochází na levém křídle

Pojďme si nejprve vysvětlit, o co v této statistice vůbec jde. Je to velmi jednoduché – zaznamenává úspěšné i neúspěšné pokusy hráčů o vstup s pukem do útočného pásma. Přitom ještě sbírá další informace o tom, jestli po tom vstupu následoval střelecký pokus, střelecký pokus ze slotu či gól.

Ať už je to ta či ona statistika, na jedno se můžete spolehnout. Pavol Skalický bude vždy mezi těmi nejlepšími.

S 21,1 kontrolovanými vstupy do útočného pásma jsou lepší jen Petr Holík a Milan Gulaš, stejná dvojice přeskočila Skalického také v úspěšných kontrolovaných vstupech.

V dalších dvou statistikách mu patří třináctá a čtvrtá příčka – v obou jde o to, kolik střeleckých pokusů a střeleckých pokusů ze slotu tým po vstupu daného hráče do útočného pásma vyšle.

Čtyřiadvacetiletý forvard však také jedné statistice v celé Tipsport extralize vévodí. Po jeho kontrolovaných vstupech do obranného pásma soupeře dali Boleslavští šest branek. Za sebou tak s přehledem nechává zbytek pelotonu, včetně druhých Michala Řepíka či Martina Zaťoviče.

Pojďme se ještě podívat na několik zajímavostí. Zatímco při úspěšných vstupech se zakončením i bez zakončení Skalický z velké části prochází přes levé křídlo, při vstupech zakončených střeleckými pokusy už ovšem vévodí vstupy přes střed kluziště.

Všechny úspěšně kontrolované vstupy do útočného pásma se zakončením i bez zakončení Pavola Skalického při hře 5 na 5. Největší počet mají vstupy přes levé křídlo.

Všechny úspěšně kontrolované vstupy do útočného pásma se zakončením i bez zakončení Pavola Skalického při hře 5 na 5. Největší počet mají vstupy přes levé křídlo.

Úspěšné kontrolované vstupy do útočného pásma Pavola Skalického při hře 5 na 5 zakončené střeleckým pokusem týmu. Největší počet mají vstupy přes střed.

Úspěšné kontrolované vstupy do útočného pásma Pavola Skalického při hře 5 na 5 zakončené střeleckým pokusem týmu. Největší počet mají vstupy přes střed.

(Všechny statistiky počítáme při hře 5 na 5, a to u hráčů s alespoň 100 odehranými minutami.)

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz