Hokej v číslech: V čem byl výjimečný Dominik Pacovský?

Foto: Jan Pavlíček,bkboleslav.cz

V minulé sezoně zaznamenal ve 30 utkáních jen 7 bodů, přesto stojí výkony Dominika Pacovského za pozornost. V čem byl v loňské sezoně útočník Mladé Boleslavi výjimečný?

partneři českého hokeje

Do loňského Silvestra pravidelně nastupoval, dostával prostor na ledě, ale nebodoval. Dominik Pacovský nasbíral ve 29 utkáních do 30. prosince pouhých sedm bodů.

Pak se zranil, vrátil se a do konce základní části hrál v jediném utkání. Znovu se v sestavě Bruslařů objevil až v play off, kde se v šesti duelech čtvrtfinále zapsal třikrát do statistik.

Při bližším pohledu do statistik však zjistíme, že v jedné oblasti devětadvacetiletý útočník vyniká. O co jde?

Nejlepší z hráčů na ledě

Existuje celá řada statistik, pomocí níž můžeme měřit hráčské kvality. Většinou používáme ty základní – góly a body, střelecké pokusy a střely na branku či přihrávky na střelecké pokusy a střely.

Měřit hráčské výkony však lze i pomocí individuálních podílů na celkových týmových výkonech. A právě tuto metodu použijeme nyní u Dominika Pacovského.

Když se totiž ve statistikách minulé sezony podíváme na hru 5 na 5 a na hráče, kteří při ní odehráli alespoň 300 minut, zjistíme, že v jedné kategorii statistik rodák z Prahy vynikal – jednalo se o podíly individuálních střeleckých pokusů a střel na branku z počtu týmem zaznamenaných střeleckých pokusů a střel na branku.

Jednoduše řečeno: vždy, když byl na ledě, se ze všech hráčů svého týmu přítomných na ledě největší měrou podílel na střelách, které tým vyslal.

Buďme konkrétní. S 29,63% podílem u střeleckých pokusů byl mezi 266 hráči pátý nejlepší. 33,52 % u klasických střel na branku ho řadilo na čtvrtou pozici a s 43,42 % a 46,15 % u střeleckých pokusů ze slotu a střel na branku ze slotu mu patřila dokonce první pozice!

U poslední zmiňované statistiky přitom přeskočil takové borce, jako jsou druhý Zbyněk Irgl (41,75 %) nebo třetí Milan Gulaš (40,67 %).

Kde je háček?

Jistě, víme, že se teď ptáte: tak kde je ale ten háček?

V malém časovém vzorku není, Pacovský odehrál při hře 5 na 5 minut přes 350 minut, což je dostatek. Ďábel není skryt ani v malých počtech střeleckých pokusů a střel na branku, i těch bylo dost.

Dvě otázky ovšem stále zůstávají.

Zaprvé: proč tedy zaznamenal pouze tři góly a pět bodů, respektive 0,5 gólu a 0,84 bodu za 60 minut? (Pro představu: pouze v jedné z těchto čtyř statistik skončil v první polovině tabulky).

Zadruhé: neměl prostě jen slabší spoluhráče, takže pro něj bylo jednodušší mít vyšší podíly?

Na první otázku si můžeme odpovědět letmým pohledem na úspěšnosti střelby. Úspěšnost střeleckých pokusů? 3,41 % a 163. místo z 266 hráčů. Úspěšnost střel na branku? 5,08 % a 181. pozice. Úspěšnost střeleckých pokusů ze slotu? 4,17 % a 199. příčka. A úspěšnost střel na branku ze slotu? 6,06 % a znovu 199. místo.

Ať byl tedy důvod jakýkoliv – a do nich nyní zabíhat nebudeme –, je zřejmé, že nebýt nízkých střeleckých úspěšností, jeho gólové a bodové statistiky by začaly více reflektovat vysoké podíly střeleckých pokusů a střel na branku.

Zajímavější ale bude si odpovědět na druhou otázku. Neměl tedy Pacovský jen horší a méně produktivnější spoluhráče (konkrétně útočníky) a díky tomu mohl zapisovat tak vysoké podíly?

Jednoduchá odpověď: neměl.

Nejvíce času při hře 5 na 5 strávil odchovanec Sparty s Pavlem Musilem (154:01), Michalem Vondrkou (134:48), Martinem Látalem (117:34) a Tomášem Knotkem (105:01).

Už jen samotná jména naznačují, že se o žádné útočníky do čtvrté lajny nejednalo. Připomeňme, že se jedná o autory 19, 41, 12 a 17 bodů v minulém ročníku. Všichni to tak byli hráči, kteří byli produktivnější než Pacovský sám.

Statistické vysvětlení tedy zřejmě nenajdeme, můžeme tak samozřejmě přemýšlet nad těmi tzv. selskými. Bere Pacovský na sebe střelbu častěji než ostatní spoluhráči? Je to pravděpodobné, dříve již prokázal, že umí dát v extralize i 15 branek.

Tak či onak patřil Dominik Pacovský v minulé sezoně v této statistice mezi nejlepší a možná by stálo za to zkusit ho zlákat do svého týmu. Po odchodu z Boleslavi je totiž stále bez smlouvy.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz