Hokej v číslech: Vážné zranění? Pro Muellera žádný problém

Foto: Ivo Dostál, hc-kometa.cz

Na konci října vyřadilo hvězdného kanonýra Petera Muellera ze hry zranění ramene, kvůli kterému si musel vzít od hokeje na více než dva měsíce pauzu. Jak se americké hvězdě daří po návratu v porovnání se začátkem sezony?

Chance liga na Hokejka TV

Jak před zraněním, tak po něm, stihl naskočit do devíti utkání, jenže zatímco na podzim si za tu dobu připsal na jeho poměry jen podprůměrných šest bodů (1+5), po svém návratu v produktivitě absolutně explodoval a zaznamenal už neuvěřitelných sedmnáct bodů (8+9)!

Rodák z Bloomingtonu v Minnesotě těží také z obrovského zlepšení Komety v přesilových hrách – před zraněním v nich zaznamenal jen jednu asistenci, po něm však už hned tři branky a tři nahrávky.

Jistě, Moravané jsou za posledních devět zápasů v početních výhodách šestkrát úspěšnější než v prvních devíti duelech – za 60 minut takové situace vstřelí 12,7 branky oproti 2,0, nicméně i sám Mueller dosáhl jistého individuálního zlepšení, když má na svědomí rovných 25 % všech bodů získaných modrobílými za jeho účasti na ledě v porovnání s dřívějšími 16,7 %.

Vizualizace vývoje bodů/60 Petera Muellera za stavu 5 na 5. Uprostřed je vidět období vynechané kvůli zranění.

Vizualizace vývoje bodů/60 Petera Muellera za stavu 5 na 5. Uprostřed je vidět období vynechané kvůli zranění.

Ovšem i pokud budeme počítat jen hru 5 na 5, má někdejší osmička draftu do NHL dvakrát víc bodů oproti době před zdravotním výpadkem – deset vůči pěti. Roli v tom rozhodně nehraje vyšší čas na ledě, protože rozdíl je minimální (konkrétně 16:32 minut za plných sil nyní oproti někdejším 14:04 minutám). 

A když i toto nepatrné zvýšení zohledníme, stále za šedesát minut hry získá Mueller takřka dvojnásobných 4,1 bodu (dříve 2,4). Můžeme namítnout, že svůj vliv na tom má nižší kvalita protihráčů, což má něco do sebe, jelikož zatímco dříve nastupoval americký veterán proti největším hvězdám soupeře, nyní se spíše potkává se členy druhých formací, nicméně to ani zdaleka nevysvětluje tak výrazný nárůst produktivity.

V čem konkrétně se pak brněnský vousáč tolik zlepšil?

Zaprvé, je výrazně aktivnější při střelbě – za 60 minut hry 5 na 5 zvládne vyslat na soupeře hned 15,0 střeleckého pokusu, o 2,2 více než před zraněním. To tvoří 28,9 % všech střel Komety za Muellerovy přítomnosti, což je výrazný nárůst oproti někdejším 22,7 %.

Zadruhé, Mueller podstatně zefektivnil svou střelbu – zatímco dříve za daných podmínek vyslal ze slotu pouze průměrných 48,2 % svých střeleckých pokusů, nyní z nejnebezpečnější lokace pálí již v 67,6 % případů (rozdíl můžeme vidět na heatmapě níže). 

Vizualizace lokace střeleckých pokusů Petera Muellera za stavu 5 na 5 před zraněním a po něm. Tmavší odstín ukazuje místo s větší koncentrací střeleckých pokusů.

Vizualizace lokace střeleckých pokusů Petera Muellera za stavu 5 na 5 před zraněním a po něm. Tmavší odstín ukazuje místo s větší koncentrací střeleckých pokusů.

Zatřetí, když už střílí, je mnohem nebezpečnější – konkrétně zlepšil právě i zásluhou lepšího výběru místa svou úspěšnost střel na branku v plném počtu na obou stranách z nic moc 6,3 % na parádních 20,9 %. A to ke všemu ještě i pálí mnohem častěji, o 2,1 střely na branku častěji než dříve (více než čtvrtinový nárůst).

Začtvrté, více se zapojuje do zakládání útoků – vlastní modrou čáru úspěšně překoná za průměrnou šedesátiminutovku 16,6krát, oproti období před pauzou o 2,3 výstupu více.

Logicky na úkor prvního bodu, to jest vyššího upřednostňování střelby, klesá počet Muellerových přihrávek na střely spoluhráčů, konkrétně z hodnoty 9,1 pasu/60 na 7,3, nicméně díky o 4,1 % vyšší on-ice úspěšnosti střel na branku si zkušený Američan připsal o jednu asistenci více (pět oproti čtyřem).

A to všechno dohromady znamená, že má jednatřicetiletý forvard výrazně pozitivní vliv na ofenzívu celé Komety – zatímco dříve za 60 minut jeho přítomnosti na ledě Brno vypálilo o 4,9 střeleckého pokusu více než bez něj, nyní je tento nárůst už 7,8 Corsi/60. A hlavně, s Muellerem ve hře Moravané za stejný časový úsek vsítí o 1,6 gólu více než kdysi, takřka dvojnásobek.

Sečteno podtrženo

Je to opravdu překvapivé, ale i přes takto dlouhou hokejovou abstinenci, navíc způsobenou zdravotními komplikacemi, to není na výkonech Petera Muellera vůbec znát, ba naopak. Takřka ve všech ofenzivních statistikách zaznamenává výrazné zlepšení, a to jak v individuálních, tak týmových. Paradoxně tedy zranění spíše pomohlo Brnu znovunalézt svou někdejší superhvězdu, která tak může znovu táhnout modrobílé do vyřazovacích bojů.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz