Hokej v číslech: Vytáhne si Litvínov v boji o záchranu kratší sirku?

Foto: Edvard Beneš, hcverva.cz

Litvínov se díky včerejšímu zisku tří bodů proti Třinci vyrovnal bodově s Pardubicemi a Kladnem. Poslední kola tak budou znamenat velký boj. Jaké vyhlídky v něm mají žlutočerní?

partneři českého hokeje

V minulých dnech jsme se podrobněji podívali na situaci v Pardubicích a na Kladně. Nyní se zaměříme na to, co nám čísla hovoří o výkonech Litvínova a nových i starých tvářích, které mohou hrát významnou roli v boji o 14. místo.

Litvínov má v posledních pěti utkáních dvě výhry, dva zápasy pak ztratil až v prodloužení, a ve vyrovnané tabulce má do posledních šesti kol stejnou výchozí pozici jako Pardubice a Kladno, a k dispozici o jeden zápas navíc. V jakém rozpoložení kromě výsledků vstupuje Litvínov do té nejdůležitější fáze?

Sezona Litvínova se nese v podobném duchu po celou dobu. Litvínov nemá problém vyrovnat se svým soupeřům ve střeleckých pokusech, když se celou sezonu pohybuje okolo 50 %. Problém však tkví v tvorbě střeleckých příležitostí ze slotu. Tam totiž měla Verva pouze tři krátká období, kdy byla lepší než soupeři. To nejlepší přišlo před Vánoci a poté se opět dlouho hledala. Kratičká jiskra pak byla v polovině ledna, kdy Litvínov odehrál několik výborných zápasů. V posledních 10 utkáních byl ale Litvínov střelecky aktivnější ze slotu než soupeř pouze ve třech případech.

Ligové srovnání

Opět pracujeme se vzorkem od Vánoc, kdy dostáváme solidní obraz nejnovějšího trendu výkonů jednotlivých týmů. Litvínov se v tomto období nachází na špičce v rámci všech střel, kdy mu patří s poměrem 53,13 % třetí místo a je tedy o něco málo lepší než Pardubice. Podobné výsledky jako Dynamo pak Litvínov vykazuje i v poměru pokusů ze slotu, kdy má poměr 48,24 % a je právě hned za Pardubicemi. Zde mají oba týmy mnohem lepší čísla než jejich konkurence v podobě Kladna (poměr 40,11 % střeleckých pokusů ze slotu).

Na rozdíl od Pardubic, které spolu s Kladnem zajímají Litvínov nejvíce, se poměry střeleckých pokusů promítají i do kolonky branek. Zde má Litvínov poměr 46,27 %. I to však nestačí na lepší než 11. místo v rámci TELH.

V souboji o záchranu se může Litvínov spolehnout na tradiční jména známá všem fanouškům. Mezi bodové tahouny totiž od Vánoc patří dlouhodobí ofenzivní lídři Vervy.

Nejvíce bodů nakupili Martin Hanzl a František Lukeš, kteří jich mají shodně 11. Lukeš je potom i nejlepším střelcem v tomto časovém úseku, když dal šest branek. Nejproduktivnější pětici následně doplňují tři hráči s největším počtem bodů v dresu Litvínova v této sezoně. Richard Jarůšek jich nasbíral 33, Jakub Petružálek 32 a Viktor Hübl 26.

Moravčík za očekáváním?

Akvizice Michala Moravčíka se může na první pohled jevit jako promarněná, když bývalý plzeňský obránce má na kontě pouze 2 asistence a při hře 5 na 5 je potom zatím bez bodu. Tento reprezentační obránce ale kromě bodového přísunu patří v porovnání obránců Litvínova mezi nejlepší.

S ním na ledě mají hráči Vervy poměr branek 61,11 %, což je druhé nejlepší číslo ve sledovaném období od Vánoc. Střelecká převaha je potom také ve prospěch Litvínova, když je poměr střeleckých pokusů při účasti Moravčíka 53,68 %. A v rámci pokusů ze slotu má Litvínov s Moravčíkem na ledě druhý nejlepší poměr, když je lehce pod 50 procenty (48,63 %), v rámci týmu ale pořád nadprůměrný. Moravčík se také zařadil mezi nejlepší tvůrce hry ze zadních řad. Spoluhráčům nahraje na 6,93 střeleckých pokusů za 60 minut, což je nejlepší počin mezi obránci Litvínova, a puk z obranné třetiny úspěšně rozehraje ve 12,35 případech za hodinu herního času.

Bude boj úspěšný?

Litvínovské stálice, jako Lukeš nebo Hübl, už toho zažili v extralize dostatek na to, aby Vervu dovedli k záchraně. Své zkušenosti a kvalitu zatím ukazuje i ta nejzvučnější posila Michal Moravčík. Bude to v kombinaci s dalšími faktory stačit tradičnímu klubu ze severu Čech k záchraně?

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz