Hokej v číslech: Zdráhal sbírá plusy. Je skutečně tak dobrý?

Foto: hcdynamo.cz

Pardubice letos skutečně nemají mnoho důvodů k radosti. V polovině ledna jim patří opět poslední místo v extralize, na což včera reagovaly návratem Tomáše Rolinka do týmu. Pozitiva lze nalézt i u několika hráčů Dynama. Jedním z nich je zadák Jan Zdráhal.

Nový fanshop

Obránce Pardubic zatím letos zasáhl do 33 utkání, v nichž vsítil jednu branku a na dalších jedenáct přihrál. Jan Zdráhal ve svém týmu vyčnívá ve statistice plus/mínus (+12). Napříč celou ligou je hned na dvanácté příčce, v Dynamu suverénně první, když před druhým Mikušem má hned o šest bodů pozitivnější rozdíl.

Abychom si ovšem rozuměli – dívat se na jakéhokoliv hráče nejen u nás, ale všude ve světě, přes statistiku plus/mínus je krátkozraké a špatné.

Toto počítadlo v sobě totiž skrývá hned několik chyb, díky nimž pak úsudek na jakéhokoliv hokejistu může být velmi mylný.

Aneb jak před týdnem řekl John Tortorella, hlavní trenér Blue Jackets:

Podrobněji o těch chybách se ale pobavíme jindy ve speciálně sepsaném článku k této statistice.

Skvělá čísla

Jednoduše a stručně: s žádným jiným hráčem nepřehrávají Pardubice své soupeře více než s Janem Zdráhalem.

Ano, je to skutečně tak. Bývalý hráč Prostějova se může pyšnit především skvělou hrou směrem dozadu, když s ním na ledě Dynamo inkasuje v přepočtu na 60 minut pouze 47,9 střeleckých pokusů na svoji branku. Druhý nejlepší výsledek mezi beky Pardubic.

Ještě lépe si pak Zdráhal vede ve střeleckých pokusech z předbrankového prostoru. Zde se dokonce pohybuje mezi špičkou v rámci celé extraligy!

Během jeho pobytu na ledě míří na svatyni pardubických pouze 16,3 pokusů za 60 minut hry ze slotu. V pořadí mezi všemi beky nejvyšší soutěže mu to momentálně stačí na osmnácté místo. To se na první pohled sice nemusí zdát nijak zázračné, ovšem vhledem k tomu, že jsou Pardubice dosud nejhorším celkem v tomto ročníku, je to už skutečně skvělá vizitka.

Ve výše uvedeném obrázku vidíte zkratku 'PDO'. To je součet střelecké úspěšnosti hráče samotného i jeho spoluhráčů a úspěšnosti zákroků svého gólmana během hráčova pobytu na ledě.

S žádným jiným hráčem nepřehrávají Pardubice své soupeře více než s Janem Zdráhalem.

Nejlepší hráči světa se v něm pravidelně pohybují okolo čísla 102. Průměrní hráči pak okolo stovky.

Nuže, u pardubického zadáka vidíme číslo 105,4.

'PDO' se mezi fanoušky obvykle překládá jako hokejové štěstí (hockey luck). Skutečně můžeme konstatovat, že Zdráhala se štěstěna letos drží opravdu nemálo. Při jeho účasti na ledě totiž Pardubice proměnily hned 11,3 % svých střeleckých pokusů, zatímco brankáři zaznamenali hned 94,1% úspěšnost zákroků.

Lze tedy předpokládat, že brzy se pravděpodobně zhorší i jeho statistika plus/mínus, neboť málokterý hráč si dokáže udržet tak velké štěstí po celou sezonu.

Závěr

Jan Zdráhal skutečně vykazuje letos velmi dobrá čísla, a to především v defenzivní hře. Na své spoluhráče má očividně dobrý vliv a Dynamo by jistě bylo rádo, kdyby mělo co nejvíce takových hráčů, kteří své soupeře pravidelně přehrávají.

Navíc se Zdráhalovi daří Pardubicím přispívat i bodově, když s 1,1 bodem na 60 minut hry při hře pět proti pěti je nejproduktivnějším obráncem svého celku v tomto směru.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz