Inspirace z lesa Řáholce. Speciální duel v Jičíně měl všechno

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Podobných zápasů se během sezony hraje jen hrstka, a možná je to škoda. Nebo spíš určitě. Dorostenci Mladé Boleslavi vyzvali lídra extraligové tabulky z Vítkovic v netradičním prostředí zimního stadionu v Jičíně a jak díky organizátorům, tak díky hokejistům z toho byl moc pěkný zážitek.

partneři českého hokeje

Tak předně, proč ten Řáholec v titulku? Pro neznalé českých pohádek – je to les, v němž přebýval loupežník Rumcajs poté, co ho jičínský starosta vyhnal z města.

V pátek naštěstí nikdo nikoho nevyháněl. Naopak si na hokej našlo cestu téměř pět stovek diváků. Ti všichni přihlíželi speciálnímu utkání, které do pětatřicet kilometrů vzdáleného města „předsunul“ klub z Mladé Boleslavi, aby zpropagoval své jméno i špičkový mládežnický sport jako takový.

„Snažíme se oslovovat menší kluby v okolí, podporovat je a spolupracovat. Byli bychom rádi, aby hráči, kteří v našem regionu vyskočí, měli možnost se u nás jako ve větším klubu dál rozvíjet. A abychom naopak hráče, kteří třeba takovou výkonnost nemají, mohli u hokeje udržet,“ líčí trenér dorostu a sportovní manažer boleslavské mládeže Petr Haken.

„Nejedná se jenom o Jičín, ale i Nymburk, Poděbrady, Benátky nebo Turnov. Všechno to jsou města v blízkosti,“ povídá. Dobře, třeba právě Jičín sice leží v Královéhradeckém kraji, ale o to do detailu nejde. Vždyť místní A-tým dokonce hraje ligu v kraji Libereckém. „Jsem rád, že se povedla možnost takový zápas uspořádat a určitě v tom budeme pokračovat v ostatních klubech v regionu,“ slibuje Haken.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Na pěkný stadion, který funguje osm let, dorazili Bruslaři i se svým fanshopem, maskotem a také několika hráči dospělého extraligového mužstva. Ti se fanouškům o první přestávce podepisovali. Hlavním programem byl ale samozřejmě dorostenecký hokej.

A ten se hrál parádní – i díky speciálním kulisám. „Myslím, že pro hráče je to úžasná věc. Nejen že se na ně přijdou podívat rodiče, ale potleskem je odmění i diváci. A kvůli tomu se vydají,“ věří Haken.

„Věděli jsme, že se přijde podívat hodně lidí, tak jsme jim chtěli ukázat, že umíme hrát dobrý hokej.“

Souhlasí s ním i boleslavský útočník Jindřich Plíšek, jenž v utkání zaznamenal gól a asistenci. „Určitě jsme to brali jako speciální zápas. Věděli jsme, že se přijde podívat hodně lidí, tak jsme jim chtěli ukázat, že umíme hrát dobrý hokej. Aby to nabudilo i malé děti, vzaly si příklad a chtěly hrát taky hokej,“ říká. „Atmosféra byla dobrá a hrálo se nám výborně,“ děkuje vzápětí.

Speciální motivaci dodávalo „domácím“ bojovníkům i jméno soupeře. Vždyť nastoupili proti vedoucímu týmu extraligy. „Už i tím byl pro nás zápas specifický. Myslím, že hráči se na něj celý týden připravovali svědomitě. Můžu je pochválit, škoda jenom toho závěru,“ obrací Haken zvolna pozornost k průběhu.

Vlastně už jenom ten by stačil, aby se na zápas nějakou dobu nezapomnělo.

Vždyť Bruslaři vedli ještě 22 sekund před koncem 3:1, a přesto nezískali tři body!

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Vítkovice předvedly finiš, jaký by v tu chvíli nevymyslel žádný pohádkář. V power-play pěti proti čtyřem nejprve snížil Dominik Petr a když Boleslav neuhlídala puk po vhazování pět sekund před koncem, srovnal současně se sirénou nechytatelnou bombou Matěj Prčík.

Rozhodčí v tu chvíli neměl jak ověřit, zda puk skončil za zády brankáře Šatného opravdu v časovém limitu. Ale snad ve prospěch hokeje ukázal nekompromisně – gól.

„Ten projekt, který jsme vymysleli, byl se vším všudy.“

„Nevybavuju si, kdy bych něco takového zažil. Bylo to hodně deprimující, měli jsme si to pohlídat. Ale stalo se. Ponaučíme se z toho,“ hlásí Plíšek. Středočeši nakonec vyhráli v nájezdech, takže je přes promarněný závěr mohl hřát skalp lídra, a soupeře zase jeden vydřený bod.

Spokojení tedy byli všichni. Včetně diváků, kteří za padesát korun dostali, co mohli. „Měli to se vším všudy, určitě si to vychutnali,“ culí se Plíšek. „Jsem rád, že diváci viděli i nájezdy. Ten projekt, který jsme vymysleli, byl se vším všudy,“ souhlasí trenér Haken s úsměvem.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Z hlediska nasazení už se zápas blížil parametrům play off, které oba týmy za pár týdnů čeká. I Boleslavští jsou v okruhu hlavních favoritů soutěže, momentálně jim patří pátá příčka, ale s malou ztrátou na druhou Plzeň. Mezi elitní kluby dorostu se přitom posunuli až v letošní sezoně.

Právě Petr Haken na tom nese velkou část zásluhy. „Jsme spokojení s nárůstem výkonnosti hráčů. Mnohem víc si věří, zlepšili bruslení i kontrolu kotouče a výsledky nejsou náhodné. Hráči si je zaslouží, protože jsou vnímaví a pracovití. Play off pro ně bude odměnou za práci, kterou za ten rok udělali,“ shrnuje kouč, jenž souběžně vede i reprezentaci do 16 let.

„Ambice máme určitě nejvyšší. Chceme se dostat k poháru.“

Tuhle odměnu budou chtít hráči i trenéři přetavit v postup na mistrovství republiky. A tam pokud možno dojít až na vrchol. „Ambice máme určitě nejvyšší. Chceme se dostat k poháru. Bude to těžká cesta, ale pokusíme se do toho dát všechno,“ předesílá Plíšek, jenž nemá přesně vytipované nejsilnější soupeře.

„Třeba Havířov není tak dobře postavený jako Vítkovice, ale přišlo mi, že jsou houževnatější a hraje se proti nim hůř. Podle mě se to nedá říct,“ reaguje.

V prvním kole každopádně Bruslaři narazí na někoho z papírově slabších rivalů, takže se hlavně musí vyhnout hrozícímu podcenění. „To rozhodně. Od prvního zápasu se musíme soustředit a nic nevypustit. Dát do toho všechno,“ dodává boleslavský útočník.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz