Jak Sklenička spěchal domů: Autem přes Švédsko a Německo, na cestě 30 hodin

Foto: jokerit.com

Hodně hektické dny má za sebou David Sklenička. Reprezentační obránce válel za finský Jokerit Helsinky, když klub vzhledem k pandemii koronaviru zrušil účast v play off KHL, s přítelkyní řešil, jak se co nejrychleji dostat do vlasti. „Ve Finsku jsme měli auto, protože jsme po sezoně chtěli odvézt všechny věci. Plánovanou trasu jsme ale museli změnit," povídá.

partneři českého hokeje

Letecký přesun je teď už v podstatě vyloučený, počátkem týdne se ještě určité varianty nabízely. „Finské aerolinky tehdy do Prahy létaly, určitě bychom to stihli. My však věděli, že pojedeme autem – měli jsme s sebou psa a také hodně osobních věcí. Museli jsme akorát promyslet, kudy to bude nejlepší," přibližuje.

Jak se situace postupně zhoršovala, někdejší plzeňský obránce měl stále větší a větší obavy. „Pořád jsme sledovali, které země uzavřely hranice. Chtěli jsme jet přes Estonsko a Polsko, ale pak se ukázalo, že to nebude možné. Zvolili jsme tedy trasu do Švédska a odtud do Německa. Neustále jsme hlídali, jestli to stihneme," popisuje.

Foto: Markéta Křížová

Přesun z finské metropole do Česka není žádný krátký výjezd, cesta po vlastní ose pořádně trvá. „My to jeli přes 30 hodin. Nejprve z Finska trajektem do Švédska, pak několik hodin po silnici, následně trajektem do Německa. Ten počet hodin je vysoký, ale dalo se to. Na trajektu jsme si odpočinuli. Žádné větší zdržení nás nepotkalo," kvituje.

Domů se účastník dvou posledních světových šampionátů dostal ve středu. „Jsme rádi, že to je za námi," uleví si. „Jsme samozřejmě v karanténě, máme před sebou ještě 12 dní." Už ve Finsku se Sklenička samozřejmě zajímal, jaká je v Česku situace. Pandemie zasáhla celý svět. „Musím říci, že v Helsinkách bylo všechno úplně v pohodě. Sice omezili akce nad 500 osob, ale obchody byly otevřené. Žádná větší omezení neplatila."

Jokerit Helsinky ještě před týdnem spřádal plány na čtvrtfinále play off KHL, po vyřazení Jaroslavle měl hrát proti Petrohradu. „Po první sérii jsme dostali krátké volno, během něhož nám průběžně chodily zprávy. Nebylo jasné, jestli klub sám zruší účast, nebo zda KHL odloží program. Po dohodě vedení klubu s hráči nakonec došlo na první variantu, což je podle mého nejlepší řešení."

Foto: awinninghabit.com

Hokejisté finského týmu měli oprávněné obavy. „V tuto chvíli je hlavní zdraví. Moc jsme nevěřili údajům, které Rusové zveřejňují o nemocných. Nikomu se tam jet nechtělo, situace není dobrá." Posléze se zastavilo celé play off a nikdo momentálně neví, jestli vůbec bude pokračovat.

Českého beka nucená pauza mrzí, Jokerit hrál letos výborně. „Měli jsme silný tým a v play off jsme si hodně věřili. Určitě bychom potrápili i Petrohrad." Okolnosti však rozhodly jinak. Třiadvacetiletý rodák z Rakovníka je doma a zatím netuší, jaká bude jeho hokejová budoucnost. 

„Pravda je, že mi skončila smlouva. Ale teď je třeba, aby se vyřešila současná situace a my všichni ji ve zdraví přečkali," upozorňuje. „Nikdo z nás neví, kdy začne nová sezona, co se bude dít." Přiznává, že by chtěl pokračovat. „V Jokeritu se mi moc líbilo, kluci mě vzali skvěle. Byl jsem maximálně spokojený. Pokud o mě bude dál zájem, rád zůstanu," uzavírá.

Foto: Aleš Krecl, Český hokej

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz