Rytíři s akademií: individuální přístup, servis i motivace dalších. A co PZ?

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Zatím posledním, sedmnáctým členem mládežnických Akademií Českého hokeje se stali kladenští Rytíři. Generální manažer mládeže Jan Kregl přibližuje celý proces začleňování do celorepublikového systému výchovy mladých hokejistů a prozrazuje cíle do budoucna i názor na zužování soutěží.

Chance liga na Hokejka TV

Mohl byste ve zkratce přiblížit proces získávání statusu akademie?
Postupně jsme získávali co nejvíce informací o chodu akademií a snažili jsme se naplánovat, jak splnit všechny požadavky s tím spojené. Do celé realizace se zapojilo velké množství lidí. Jelikož bylo nutné zajistit mimo jiné i materiální požadavky, měli jsme podporu města. Za vším stálo velké úsilí mnoha lidí, díky tomu se podařilo status akademie plnohodnotně získat pro nadcházející sezonu. Nutno podotknout, že historie příprav je o hodně delší než poslední rok, kdy jsme se snažili jen finišovat.

Jaký ten poslední ročník byl?
Prvním požadavkem Českého hokeje na kluby ucházející se o status akademie byl rok strávený ve stejném režimu, jaký měli už oficiální členové. Absolvovali jsme všechny události stejně jako ostatní účastníci, jednalo se o porady a semináře. Měli jsme nastavený tréninkový proces, řešilo se personální a materiální zajištění. Zkrátka jsme měli možnost si vyzkoušet vše podstatné v praxi, abychom na vstup byli dostatečně připraveni. Ve chvíli splnění všech náležitostí nám byl status akademie udělen.

Kladno se dočkalo: Od ledna bude sedmnáctou Akademií Českého hokeje »

Narazili jste na nějaké velké překážky, které bylo náročné vyřešit?
Neřekl bych, že se objevily nějaké nadstandardní překážky. Nejsme extrémně bohatý klub, takže všechno má svůj čas a museli jsme dělat postupné kroky. Například se musely udělat a modernizovat kabiny, vybudovat sklad na hokejové vybavení pro hráče akademií. Nemohu říct, že jsou podmínky obtížně splnitelné, ale museli jsme myslet koncepčně a vše zvážit, abychom nastavili systém, který by mohl dlouhodobě fungovat. Jednalo se kolektivní práci mnoha zúčastněných.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Co je jinak v akademii od klubu, kde není?
Je především kladen důraz na efektivitu tréninku, je dána stěžejní osnova přístupu a počet tréninkových dávek, což by mělo být sladěné napříč všemi akademiemi. Momentálně nás nejvíce tlačila bota v tréninku mimo led, na základě testování a porovnání je cílem sladit přístupy k off ice tréninku, abychom dokázali konkurovat světu a využít maximální potenciál hráčů. Dále bylo potřeba navázat intenzivní spolupráci se školami, abychom mohli kontrolovat jejich studijní výsledky a docházku.

V čem vy osobně vnímáte největší pozitiva akademie?
Když se podaří sjednotit proces, abychom si mohli říct, že využíváme maximum možností a nastaví se pravidla, jde především o efektivitu tréninku, primárně z hlediska obsahu, objemu a intenzity. Dále týmy, které mají status akademie pro nadcházející sezonu, by měly hrát vyšší juniorskou soutěž. Podstatou je zvýšení konkurence snížením počtu týmu v elitních mládežnických soutěžích, kde je předpoklad, že úroveň těchto lig půjde nahoru.

„Z pohledu zapojování mladých hráčů se mi líbil proces v plzeňské akademii, určitě se mi líbí vybavení a prostory v Liberci a Třinci.“

Jste celkově sedmnáctým členem zapojeným do celorepublikového programu. Kde jste se nejvíce inspirovali?
Celkově jako klub jsme se snažili komunikovat se všemi členy, abychom získali co nejvíce informací o běžném chodu a zároveň se inspirovali. Máme vřelé vztahy s ostatními kluby, tudíž z hlediska komunikace se nejednalo o nic komplikovaného. Z pohledu zapojování mladých hráčů se mi líbil proces v plzeňské akademii, určitě se mi líbí vybavení a prostory v Liberci a Třinci. Každá akademie má něco svého, co může být pro nás zajímavé a obohacující.

Bude se něco měnit na spolupráci s týmem PZ Kladno?
My momentálně můžeme řešit jenom Rytíře, ale s PZkem vždycky domluva byla. Vždycky to byl tým, se kterým jsme na jednom zimáku a pomáhali si. Jenom doufáme, že spolupráce bude pokračovat. Všem jde o to, abychom vychovali co nejvíce kvalitních hráčů a vytvořili jim prostory, kde budou moci být se sportem obecně co nejdéle v kontaktu.

Když už se přesuneme k hokeji: Jak jste byl v uplynulé sezoně spokojený s mužstvem juniorů?
Co se týče výsledků, u juniorů to nebylo úplně optimální a takové, jaké jsme čekali. Na druhou stranu to bylo přímo úměrné tomu, jak jsme chtěli mladé hráče zapojovat do A-týmu. I přesto jsme měli vyšší ambice. Někdy to bylo hodně těžké, ale kluci si aspoň odehráli nějaké zápasy a přiblížili se profesionálnímu hokeji. Ukázalo se, kde mají velké mezery, což beru jako obrovský klad vzhledem k jejich budoucnosti, pokud s tím budou chtít pracovat. Mrzelo nás, že jsme neudělali play off. Nebylo to takové, jako jsme si představovali, ale míra úspěšnosti by neměla být viditelná jenom na umístění. Důležité je, kolik hráčů se přiblíží reprezentaci, profesionálnímu hokeji nebo tomu, jak velký pokrok na sobě hráči dokázali za určité období udělat.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Dorost si výsledkově vedl lépe…
Dorostenci měli hodně dobrou sezonu, trenéři udělali velký kus práce, což bylo podpořené i výsledky minimálně v nadstavbové části, kdy jsme se drželi na prvním a druhém místě. Mrzelo nás vypadnutí s libereckým týmem, ale sportovně jsme prohráli a nepodali jsme špatný výkon. Celkově se dorost hodnotí pozitivněji. Podle mě je tam spousta kluků, kteří budou mít prostor výrazněji promluvit do profesionálního hokeje, což je největší plus.

Jelikož v týmech zůstávají stejné ročníky narození, jaké máte cíle do dalšího ročníku?
Chtěli bychom klukům, kteří mají z našeho pohledu největší potenciál, umožnit hokejový růst a věnovat se jim o trochu více, aby dostali určitý individuální přístup a nadstandardní servis. Chceme, aby to motivovalo a inspirovalo další kluky. Rádi bychom vytvořili dva konkurenceschopné týmy a hráče, kteří budou mít výkonnost, postupně zapojili do vyšších kategorií. Když na to budou mít a nebude to nic proti ničemu, chtěli bychom je zabudovat. Juniorům se budeme snažit vytvořit prostor, aby dostali šanci někde v dospělém hokeji, sbírali zkušenosti a zlepšovali se.

„Kdybychom byli v kůži týmů, které najednou ztratily práva, i když jim legálně patřila, nelíbilo by se nám to a bojovali bychom za práva našeho klubu.“

Jak se díváte na zavedení ligy akademií a blížící se zužování dorostenecké extraligy?
Kdybychom byli v kůži týmů, které najednou ztratily práva, i když jim legálně patřila, nelíbilo by se nám to a bojovali bychom za práva našeho klubu. Chápu to, ale na druhou stranu potřebujeme v republice zvýšit konkurenci a kvalitu soutěží. Jaký klíč je k tomu nejlepší… Vždycky je těžké udělat nějaké rozhodnutí, aby to někoho nepoškodilo. Nějaký krok se udělat musel. Věřím tomu, že snížení týmů na top úrovni zvedne kvalitu. Mělo by to pomoci českému hokeji. Klíč na starosti nemám a nechtěl bych hodnotit rozhodnutí někoho jiného. Celkově si myslím, že cesta bude správná, jen je potřeba držet nějaký systém určitou dobu. Potom si můžeme říct plusy a mínusy, abychom mohli objektivně zhodnotit, jaký přínos nám to vygenerovalo.

Kluby se statusem Akademie Českého hokeje

Bílí Tygři Liberec (2011), HC Dynamo Pardubice (2011), HC Energie Karlovy Vary (2011), HC Sparta Praha (2011), HC Vítkovice Ridera (2011), Piráti Chomutov (2011), HC Dukla Jihlava (2012), HC Kometa Brno (2012), HC Litvínov (2012), HC Slavia Praha (2013), PSG Berani Zlín (2013), HC Oceláři Třinec (2015), Mountfield HK (2015), BK Mladá Boleslav (2016), HC Motor České Budějovice (2017), HC Škoda Plzeň (2017) a Rytíři Kladno (2019).

Foto: Facebook Jana Kregla

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz