Z nuly na 37! Objev Štancl táhl Slavii: Čekalo se, že budeme outsideři

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

V loňské sezoně? Čtyři zápasy, nula bodů. V letošní? 34 zápasů, 37 bodů! Útočník dorostu pražské Slavie Jakub Štancl se zařadil mezi největší objevy ročníku, a to přitom nastupoval proti soupeřům i o dva roky starším. Ano, věkově totiž patřil ještě do žáků.

partneři českého hokeje

Průlomová sezona – jak jinak ji z pohledu talentovaného forvarda nazvat. Jakub Štancl na sebe upozornil 16 góly a 21 nahrávkami, čtyřikrát dal vítěznou branku a pětkrát ukončil přesilovou hru. Poté, co loni do dorostu pouze nakoukl, se teď uvedl fantasticky.

„Naší lajně se docela dařilo, věděli jsme o sobě. Šimon Slavíček pak odešel do juniorky, tak se nám tam střídal centr. Nebo chodil do centra Marek Vlasák. Šel k nám Maxim Brummel nebo taky jednou Michal Novák,“ vzpomíná Štancl na souhru nejlepší slávistické formace.

A to v ní přitom původně nebyl žádný hráč dorazového ročníku, neboť Slavíček a Vlasák jsou také mladší. „Když tam s námi hrál Šimon, byl to takový lídr té lajny. Mára Vlasák měl taky výbornou sezonu, celou dobu se držel v top třicítce bodování. Určitě to pro něj byla taky průlomová sezona,“ kvituje jejich parťák.

Trenéři o Štanclovi prý věděli už loni, když hrál ještě za osmou třídu. A hned zkraje nového ročníku mu dal Ladislav Slížek velkou důvěru. „Určitě to bylo tím, že odešlo pět klíčových hráčů a uvolnilo se tam místo,“ tuší mladík.

Výsledkem byl průměr víc než bodu na utkání... Skvělý výkon! „Jo, to je. Určitě jsem z toho byl šťastný, ale taky byly chvíle, kdy jsem nehrál úplně podle svých představ. Řekl bych, že se ty výkony střídaly,“ přemýšlí. Třetí místo v bodování ročníku 2005 ho každopádně musí hřát, zvlášť když druhému Dominiku Petrovi šlapal na paty.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

„Samozřejmě jsem se na to občas podíval, ale snažil jsem se hrát a statistiky nějak extrémně neřešit,“ reaguje. Víc ho samozřejmě zajímalo, aby jeho výkony měly pro tým cenu a aby Slavia prožila povedenou sezonu.

A i tenhle cíl se mu splnil. Sešívaní byli v základní skupině na míle vzdáleni sestupovým starostem, měli je mnohem příjemnější. Přitom do vrchních pozic s nimi předem mohl asi málokdo počítat!

„Čekalo se, že budeme outsideři, když nám do zahraničí odešlo těch pět hráčů. Myslím, že bylo docela překvapení, čeho jsme dosáhli. I když po tom začátku sezony jsme si možná dávali ještě nějaké větší ambice,“ vzpomíná Jakub Štancl na famózní úvod, kdy Slavia vyhrála šest zápasů v řadě.

Podívejte se na všechny domácí góly Slavie v sezoně:

Mezi nimi byly i skalpy Mladé Boleslavi a Pardubic, tedy soupeřů z nejsilnějších. „V přípravě jsme přitom prohráli osm z deseti zápasů. A pak najednou přišlo šest výher v řadě... To bylo hodně dobré,“ pokyvuje levý křídelník. Právě v tomto období lze hledat hlavní příčinu povedené cesty. „Nálada v týmu pak byla celkově lepší, uvolněnější.“

Sešívaní sice v dalším průběhu už střídali lepší zápasy s horšími, ale před play off zase zvítězili třikrát za sebou. Vyšplhali tak na jedenáctou příčku, a to je třeba od třetí dělilo jen třináct bodů. Do vyřazovacích bojů by určitě šli s ambicemi na závěrečný turnaj.

„Naším cílem bylo hlavně přejít přes první kolo, protože loni jsme tam hnedka vypadli. Ale bohužel to dopadlo, jak to dopadlo,“ štve Štancla předčasná stopka. „Řekl bych, že jsme si po těch třech výhrách dávali docela naděje,“ povídá.

Sezona by se jeho týmu určitě hodnotila ještě lépe, kdyby aspoň jednou vyzrál na Spartu. Potkal se s ní až v nadstavbové skupině, jenže obě utkání prohrál 3:4 – nejdřív v prodloužení a potom gólem v čase 59:40! „Hodně nás to mrzelo, nejvíc ze všech zápasů. Nic není víc než derby,“ říká čtrnáctiletý útočník smutně.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Teď už se pomalu začíná soustředit na novou sezonu, do níž půjde s jasným přáním: „Aby byla podobná, nebo lepší než tahle. Doufám, že bude ještě lepší. Budeme se snažit předvádět co nejlepší výkony,“ slibuje.

Dobře ale ví, že tentokrát už se po něm budou body očekávat. Že už asi nebude mít tak lehkou mysl jak letos. „Trenéři mi říkali, že bych měl být jedním z lídrů. Společně s Markem Vlasákem a Šimonem Slavíčkem by se nám mohlo dařit ještě víc,“ doufá. „Ale Šimon asi bude v juniorce,“ napadne ho vzápětí.

O notném oslabení Slavie před letošním ročníkem už byla řeč, Jakub Štancl se však zatím nikam nechystá. „Přemýšleli jsme o tom, ale zatím bych chtěl zůstat v Česku. Ve Slavii si nemůžu na nic stěžovat. Mám dobré podmínky a dostávám šanci,“ vděčí trenérům.

A kde vidí svoje aktuální přednosti a slabiny? „Řekl bych, že přednostmi jsou zakončení a cit pro nahrávku. Zlepšit se musím určitě v osobních soubojích a celkově v síle,“ uzavírá.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz