Novák po (ne)úspěšné generálce: Kdo se omlouvá, ať nepočítá s nominací na MS

Foto: Martin Mašek

Stejné chyby a stejné známky jako v případě Tučka se Šlajsem? Kdepak. Hokejisté i hokejistky se společně vraceli ze Švédska shodně s dvěma výhrami a jednou prohrou, ale zatímco výběr trenéra Miloše Říhy skončil druhý, tým kouče Petra Nováka obsadil páté místo. „Trošku nás to mrzí, ale jsme rádi, že jsme porazili Švédky a Němky, se kterými se potkáme na MS,“ hlásí.

partneři českého hokeje

Pro Češky je pátý flek krutý. „Zápasy, na které jsme se soustředili, jsme zvládli. Předvedenou hru hodnotím pozitivně. Z tohoto hlediska je pro nás turnaj úspěšný, ale z hlediska umístění už ne. Jsme pátí z šesti, i když jsme vyhráli dva zápasy. Švédky zvítězily jen jednou a jsou druhé,“ usmívá se hořce šéf ženské střídačky.

Právě domácí hokejistky byly prvními soupeřkami českých hráček, které slavily výhru 2:1 v nájezdech. „Švédsko loni nějak neprávem sestoupilo do béčka, ale stále patří k evropské špičce. Hráli jsme velmi dobře. Klára Peslarová navíc odchytala výborný zápas a zlikvidovala i všechny nájezdy,“ chválí brankářku MODO.

Ve druhém utkání svěřenkyně trenéra Nováka nestačily na Rusky, vyslaly pouhých 12 střel na branku a prohrály jasně 1:5. „Popravdě musím říct, že Rusky byly lepší a zaslouženě vyhrály. Ale neděláme si z toho nějakou těžkou hlavu, protože s Ruskami se nepotkáme na MS. My jsme se soustředili hlavně na Švédky a Němky.“

Češky skončily ve tříčlenné skupině poslední, nepomohla jim překvapivá výhra Švédek nad Ruskami, a o páté místo si to rozdaly s našimi sousedkami. „Začali jsme výborně a první část ovládli. Ve druhé jsme se ale nechali třikrát vyloučit a Němky byly lepší. Vyrovnaný duel nakonec v závěru z dorážky rozhodla Alena Mills.“

Turnaj podniku Euro Hockey Tour ve Švédsku byl generálkou na MS, které se od 31. března do 11. dubna uskuteční v kanadských městech Halifax a Truro. „Sejdeme se 22. března a už další den ráno odlétáme. Holky z Ameriky poletí rovnou do dějiště turnaje,“ líčí Novák, který už má z velké části jasno o nominaci na šampionát.

„Asi z osmdesáti procent máme jasno. S holkama už jsme i mluvili. Některým jsme řekli, že když budou zdravotně v pořádku, mají místo jisté. Některé o něj musejí ještě bojovat. A některé nás kvůli omluvenkám zklamaly, celou sezonu jsme je neviděli a nemůžeme se na ně podívat ani na videu, takže si cestu zavřely,“ vysvětluje.

Národní týmy žen i mužů v jednom letadle. Ve Švédsku i hokejistky s Kauflandem na dresu

„Máme čtyři velké akce za sezonu a když některé holky nevidíme, těžko se pak sehrají týden před mistrovstvím světa. Kdo se omlouvá a nejezdí na akce, nemůže počítat s nominací,“ má jasno dvaapadesátiletý trenér, který postoji některých hokejistek nerozumí. „Omluvenky mě překvapily stejně jako u chlapů Miloše Říhu.“

Oba trenéři se potkali i na palubě letadla. Češky letěly tam i zpět s hokejisty. „Byl to pro ně stoprocentně zážitek.“ Turnaj v Tranäs navíc skončil o den dřív, a tak v neděli po přesunu do Stockholmu viděly v akci své mužské kolegy. „Při obědě jsme měli i výhled na rozbruslení. Holky si zápas užily, hala Globen je krásná,“ pokyvuje.

Foto: Karel Švec, Český hokej

Výsledky utkání skupiny B na turnaji EHT ve Švédsku:

ŠVÉDSKO – ČESKO 1:2 po nájezdech (0:0, 0:1, 1:0 – 0:0)
Branky a nahrávky:
44. Fällmanová (Grahmová, Carlssonová) – 30. Hymlárová (Radová, Mlýnková), rozhodující nájezd Mlýnková.
Rozhodčí: Haacková (Německo), Furbergová – Johanssonová, Andressonová (všechny Švédsko).
Vyloučení: 3:2.
Bez využití.
Střely na branku:
35:30 (12:6, 11:11, 9:9 – 3:4).
Diváci: 458.
Švédsko: Söderbergová – Nylénová-Perssonová, Fällmanová, Kjellbinová, Bergströmová, Hedinová, Anderssonová, Engströmová – Nordinová, Grahmová, Johanssonová – Olssonová, Löwenhielmová, Rasková – Petersonová, Küllerová, Wiknerová-Zienkiewiczová – Johanssonová, Udénova, Carlssonová. Trenér: Ylva Martinsenová.
Česko: Peslarová – Pejšová, Radová, Kosinová, Horálková, Erbenová, Seroiszková, Martinů – Pejzlová, Lerchová, Křížová – Mills, Hymlárová, Mlýnková – Haasová, Patočková, Lédlová – Sarnovská, Studentová, Mašková. Trenér: Petr Novák.

ČESKO – RUSKO 1:5 (1:1, 0:2, 0:2)
Branky a nahrávky: 11. Křížová (Lerchová) – 14. Pirogovová (Šaškinová), 29. Beljakovová (Pirogová, Ganejevová), 31. Ganejevová (Šochinová), 54. Šaškinová (Ganejevová), 55. Šťarjovová (Markovová).
Rozhodčí: Nurmiová (Finsko), Furbergová – Lovensövá, Anderssonová (všechny Švédsko).
Vyloučení: 3:3.
Využití: 0:2.
Střely na branku: 12:26 (4:6, 3:10, 5:10).
Diváci: 107.
Česko: Zechovská – Pejšová, Radová, Kosinová, Horálková, Erbenová, Seroiszková, Martinů – Křížová, Studentová, Lerchová – Mills, Hymlárová, Mlýnková – Haasová, Patočková, Lédlová – Mašková, Sarnovská. Trenér: Petr Novák.
Rusko: Merkuševová – Nikolajevová, Šibanovová, Ganejevová, Pirogovová, Achmetovová, Batalovová, Čisťakovová, Zuboková – Mitrofanovová, Vafinová, Pavlová – Šaškinová, Kanajevová, Markovová – Šťarjovová, Beljakovová, Šochinová – Lebeděvová, Lichačjovová, Kadirovová. Trenér: Jevgenij Bobarikov.

Rusko – Švédsko 1:3 (0:0, 1:2, 0:1)

Tabulka skupiny B:

 TýmZVVPPPPSkóreBody
1. Švédsko 2 1 0 1 0 4:3 4
2. Rusko 2 1 0 0 1 6:4 3
3. Česko 2 0 1 0 1 3:6 2

Výsledky utkání skupiny A na turnaji EHT ve Švédsku:

Finsko – Německo 3:1 (1:0, 2:0, 0:1)
Německo – Švýcarsko 1:2 (0:0, 1:1, 0:1)
Švýcarsko – Finsko 2:8 (0:2, 2:3, 0:3)

Tabulka skupiny A:

 TýmZVVPPPPSkóreBody
1. Finsko 2 2 0 0 0 11:3 6
2. Švýcarsko 2 1 0 0 1 4:9 3
3. Německo 2 0 0 0 2 2:5 0

Výsledek utkání o 5. místo na turnaji EHT ve Švédsku:

NĚMECKO – ČESKO 1:2 (0:1, 1:0, 0:1)
Branky a nahrávky: 32. Delarbeová (Spielbergerová, Wagnerová) – 19. Mlýnková (Lerchová, Mills), 50. Mills (Seroiszková).
Rozhodčí: Wiklander, Eriksson – Hellström, Hanning (všichni Švédsko).
Vyloučení: 2:4.
Bez využití.
Střely na branku: 18:18 (4:13, 9:2, 5:3).
Diváci: 127.
Německo: Alblová – Gräveová, Rothemundová, Raschkeová, Fiegertová, Sabusová, Gleissnerová, Strobelová, Jobstová – Spielbergerová, Zornová, Wagnerová – Weidenfelderová, Delarbeová, Kameniková – Eisenschmidová, Karpfová, Bartschová – Lanzlová, Haiderová, Amortová. Trenér: Christian Kunast.
Česko: Peslarová – Pejšová, Jůzková, Horálková, Kosinová, Erbenová, Seroiszková, Martinů – Lédlová, Patočková, Křížová – Mlýnková, Hymlárová, Mills – Mašková, Studentová, Radová – Sarnovská, Lerchová, Haasová. Trenér: Petr Novák.

Další výsledky turnaje EHT ve Švédsku:

Utkání o 3. místo: Švýcarsko – Rusko 1:3 (0:1, 0:0, 1:2)
Finále: Finsko – Švédsko 4:0 (1:0, 1:0, 2:0)

Konečné pořadí turnaje EHT ve Švédsku:

1. Finsko
2. Švédsko
3. Rusko
4. Švýcarsko
5. Česko
6. Německo

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz