Objev sezony Šmerha: Se Slavií si chci zahrát extraligu!

Foto: hc-slavia.cz

Prožívá životní sezonu. Mladý slávistický útočník Tomáš Šmerha patří už v jednadvaceti letech k lídrům svého týmu. Díky tomu si vysloužil také pozvánku do extraligy, kde si zahrál za Kladno. V rozhovoru vypráví o letošním ročníku, své přípravě na zápasy i Petru Vampolovi.

partneři českého hokeje

Aktuálně jste suverénně nejproduktivnějším hráčem Slavie, takže z osobního pohledu je to asi vaši nejlepší sezona, že?
To máte pravdu, samozřejmě to tak je. Nicméně je to hlavně díky tomu, že se u nás sešla skvělá parta. Pokud máte týmové výsledky, což my momentálně máme, tak jsou pak vidět i ty individuální statistiky.

Cítíte se už být lídrem svého týmu?
Těžko říct. Složitě se mi to posuzuje, ale na ledě asi ano. V kabině máme každopádně hráče, kteří už za sebou mají nějakou kariéru. Ať je to Vampi (Petr Vampola pozn. red) nebo Honza Novák. Tito kluci jsou celkovými lídry našeho týmu.

S tím souvisí pocit zodpovědnosti a tlaku. Vnímáte to na sobě?
Ne, to ne. Já na sobě tlak momentálně nijak nevnímám. Daří se nám jako týmu, což je to nejdůležitější. Je pravda, že kdyby se nám nedařilo, tak bych asi tlak cítil, takhle je to ale v pořádku.

„Tlak na sebe nevnímám. Kdyby se nám nedařilo, tak je to možná jiné, takhle je to ale v pohodě."

Vám se povedl přechod z juniorského do dospělého hokeje. To je něco, na čem si spousta vašich vrstevníků vyláme zuby. Jaký je tedy váš recept na takový skok?
Já měl taky problémy, co se týče přechodu mezi chlapy. S věcmi, které vám stačí v juniorce, si v dospělém hokeji nevystačíte. Musíte na sobě neustále pracovat. Já si tohle uvědomil minulý rok, když jsem byl ve 2. lize na Kobře. Právě od té doby jsem na sobě začal víc makat. Další věc je ta, že mám kolem sebe hráče, kteří mi takový přechod usnadňují. Myslím tím třeba Petra Vampolu.

Co pro vás bylo při zmíněném přechodu z juniorského hokeje do toho dospělého nejtěžší?
Nedá se vybrat jedna konkrétní věc. Všechno je těžší. Ať už jde o vyspělejší myšlení hráčů, pak mají také všichni větší sílu, díky čemuž je hra o dost tvrdší a rychlejší. Takže si myslím, že se to liší ve všech směrech. Nejdůležitější je ale asi poctivost. Musíte být poctiví absolutně ve všem, protože v dospělém hokeji se každá chyba trestá.

Měníte s přibývajícími zkušenostmi obsah svých tréninků?
Tak to se rozhodně říct nedá. (směje se) Jsem pořád ještě hodně mladý, takže dělám všechno.

Patříte k odchovancům pražské Slavie. V mládeži jste ale chvíli byl i na Spartě. Byly tam nějaké negativní reakce?
To ne. Nějaké to rýpání tam samozřejmě bylo, ale to probíhalo ze srandy. Jinak bylo vše naprosto v klidu, bez jakéhokoli vypětí. Je to nějaká cesta, kterou si já sám jdu, přičemž jestli jsem hrál, nebo nehrál na Spartě, to je podle mě úplně jedno.

„V dospělém hokeji je nejdůležitější poctivost. Já tohle poznal minulý rok na Kobře, od té doby jsem na sobě začal víc makat."

Spousta vašich vrstevníků odchází v mladém věku do zámoří. Vás to nenapadlo?
Nějaký zájem ze strany CHL byl. Před sezonou na Spartě jsem měl jít na draft do této ligy. Po příletu do Montréalu na tréninkový kemp jsem ale zjistil, že na draftu nejsem. Vše sice bylo domluvené, nicméně se bohužel stala administrativní chyba.

Sledoval jste jako malý úspěchy, kterých v té době Slavia dosahovala?
Samozřejmě. Myslím si, že každý malý hokejista sleduje počínání svého týmu a doufá, že si jednou zahraje za A-tým. Vzpomínám si, že jsme se chodili dívat do O2 arény, o to větší ta moje touha tehdy byla.

Foto: Michal Polák

Váš současný tým je postavený na mladých odchovancích. To je asi jeho největší přednost, že?
Je to tak. Jsme hodně mladý a bruslivý tým, což je fajn. Právě na tohle se snažíme spoléhat. Snad to ponese ovoce i nadále.

Mnoho odborníků vás pasuje do role černého koně soutěže. Souhlasíte s tímto tvrzením?
On na začátku sezony asi nikdo nečekal, že bychom mohli po základní části soutěže skončit na pátém místě. Natož, že bychom mohli porážet třeba České Budějovice, které mají výborný tým. Nicméně už jsem to říkal. Letos se nám všechno skvěle sešlo. Pracujeme jako tým, a navíc máme i výbornou partu. Snad to dotáhneme, co nejdál.

„Na začátku sezony asi nikdo nečekal, že bychom mohli porážet týmy, jako jsou třeba České Budějovice. U nás si ale vše sedlo. Máme skvělou partu, pracujeme jako tým. Snad to dotáhneme, co nejdál."

Zeptám se na rovinu. Vaší ambicí je asi dostat Slavii zpět do extraligy, co?
Stoprocentně! Vždycky byl můj sen hrát se Slavií extraligu. Doufám, že se nám to v budoucnu podaří.

Slavia před pár dny přivedla významného partnera. Klub nové sponzoruje společnost Xiaomi. Vnímáte to?
Abych řekl pravdu, já tohle nijak nevnímám. Soustředím se hlavně na hokej, od toho jsem tady. Pro Slavii je ale rozhodně dobře, že přivedla tak silného partnera.

Jak je to vlastně s vaší budoucností? Do kdy máte ve Slavii platnou smlouvu?
Smlouvu mám do konce této sezony. Co bude pak, to se teprve uvidí. Budeme to řešit, až sezona skončí. Pro mě je teď prvořadé, abychom se Slavií dosáhli co nejlepšího výsledku. Zatím jsem ani nepřemýšlel o tom, jaké by měly být moje další kroky. Nechci si tím zatěžovat hlavu. Jak jsem řekl, klíčový je teď výsledek se Slavií.

Letos jste si poprvé zahrál extraligu. Vypomáhal jste Kladnu…
Samozřejmě, že je příjemné, když dostanete takovou šanci. Já musím být hlavně pořád pokorný a neustále na sobě pracovat. Hrál jsem tedy jen jeden zápas, takže nějaké rozdíly mezi extraligou a první ligou moc posuzovat nemůžu. Rozhodně je ale v extralize vše rychlejší. Na vše máte méně času, obránci si vás rychleji nabírají, hned jsou u vás, když dostanete puk. V tomhle je to těžší.

„V extralize máte na všechno méně času. Vše je tam rychlejší. Mně hodně pomohl Petr Vampola, který mi radí s věcmi na ledě i mimo led."

Na křídle se vám prostřídával i Jaromír Jágr, to se nepoštěstí každému…
To určitě nepoštěstí. Je neuvěřitelné pozorovat, co ve svém věku předvádí. Jednou z jeho velkých předností je stabilita na puku, tu má neuvěřitelnou.

Jaký je vlastně Jaromír Jágr v kabině? Jde o bouřliváka, nebo je spíše klidný?
Před zápasem je klidný, sem tam se zasměje a hodí nějaký vtípek. Po začátku utkání se ale hodně soustředí a v kabině mluví hodně hlasitě. Je vidět respekt, který má, ten je všudypřítomný.

Střídavé starty do Kladna má ze Slavie také veterán Petr Vampola. Šel jste si za ním před svým extraligovým debutem pro rady?
Jo, psal jsem mu. Byl to přece jen můj první zápas v extralize, takže jsem byl hodně nervózní. Petr mi pomohl a poradil. On mi celkově pomáhá, radí mi, jak mám cvičit, co mám dělat na ledě a stejně tak mi radí s věcmi mimo led.

Na závěr něco na odlehčení. Sledoval jste seriál Lajna, jehož druhá řada byla natáčena právě na Slavii?
To víte, že jsem sledoval, viděl jsem všechny díly. Mě samotného nenapadlo, že bych si v tom seriálu zahrál, ale viděl jsem, jak se to u nás natáčí. Jako herci tam byli někteří kluci z naší juniorky.

Foto: Michal Polák

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz