Pešout o odchodech: Musíme budovat od začátku. Mrzí ho jednání Rachůnka a Grígera

Foto: Jan Čech, hokejkv.cz

Karlovy Vary vede čtvrtým rokem a z Energie vytvořil skupinu bojovníků, která extraligu zaujala atraktivním ofenzivním hokejem. Hlavní trenér a sportovní manažer Martin Pešout se v rozhovoru vrací k uplynulé sezoně s vyhlídkami na tu následující, kromě toho vypráví o posilách nebo další aktuálních tématech.

Chance liga na Hokejka TV

Co se vám při vzpomínce na ročník 2019/20 vybaví jako první?
Ten nešťastný konec. Cítili jsme, že jsme na tom dobře a měli bychom šanci přes Hradec přejít. To už jsou teď jen spekulace. Takže hořkost z toho konce.

Jak vás předčasný konec zasáhl?
Docela dost. Trvalo nám to tři sezony: první rok jsme se drápali zpátky nahoru, pak jsme se zachraňovali a třetí rok jsme se chtěli dostat do play off a hrát tam důstojnou roli. Bohužel zásahem vyšší moci jsme se nemohli předvést. Když se dostanete někam nahoru, tak vám v naší finanční situaci mužstvo rozeberou. My stojíme zase na začátku a musíme tým znovu budovat.

„Když se dostanete někam nahoru, tak vám v naší finanční situaci mužstvo rozeberou. My stojíme zase na začátku a musíme tým znovu budovat.“

I tak ale s ročníkem musíte být spokojení, ne?
Samozřejmě, to má dva aspekty. Musíme být zaprvé spokojení s tím, že jsme se po deseti letech dostali do play off a zadruhé, jakou hru jsme předváděli, protože nás za ni všichni chválili. Fanoušci na nás chodili a já si myslím, že v žádných jiných zápasech nepadalo tolik gólů.

Nepošilhávali jste po přímém postupu do play off? V určitých fázích sezony jste měli šestku na dosah.
Měli, ale máme velmi úzký kádr a na konci ledna nám vypadli čtyři hráči kvůli chřipce, kterou tenkrát doktoři léčili čtrnáct dní a my jsme nevěděli, co jim je. Tam jsme body poztráceli, navíc se nám ještě zranil první gólman. Když se pak takhle několik věcí nesejde, tak šestku neuhrajete.

Foto: Kateřina Macečková, hokejkv.cz

Vidíte zranění i jako jednu z příčin poklesu formy v závěru základní části?
Určitě, to byla jedna část. Druhou věcí bylo zase to, že se nám zranil první brankář. Když jsme viděli, že na šestku nemáme, tak jsme všechno podřídili tréninkům před play off.

Velký mediální ohlas vyvolal předposlední duel proti Vítkovicím, kdy za Energii nastoupilo čtrnáct juniorů. Stojíte si zpětně za tímto krokem?
Samozřejmě. Nechci se opakovat a už se k tomu nebudu víc vyjadřovat, ale my jsme jednoznačně vsadili na to, abychom uspěli v play off a podřídili jsme to tomu.

„Nechci se opakovat a už se k tomu nebudu víc vyjadřovat, ale my jsme jednoznačně vsadili na to, abychom uspěli v play off a podřídili jsme to tomu.“

Klub má za sebou druhý rok po návratu mezi elitu. V čem se tým letos nejvíce posunul?
Hlavně v šířce kádru. První sezonu jsme to hráli na pár výjimečných hráčů, kteří byli konkurenceschopní. Letos jsme mužstvo posílili, přišli Dominik Graňák, Matěj Stříteský, Petr Koblasa, Vojtěch Polák nebo Tomáš Vondráček. Mužstvo jsme posílili extraligovými hráči. První rok jsme odehráli de facto s hráči, kteří vybojovali postup zpátky do extraligy.

Dalo by se říct, že se mužstvo pohybovalo v takových vlnách, po pár vítězných zápasech zase přišla série porážek. Je konzistence výkonů něčím, na čem byste chtěl do budoucna zapracovat?
Myslím, že jsme podávali konzistentní výkony, ale když máte za sebou top pět týmů, tak je to těžké. Ve třetí a čtvrté čtvrtině základní části si už na nás mužstva dávala pozor a v uvozovkách nás nepodceňovala, takže jsme to měli hodně těžké. My jsme se s tím nedokázali poprat. Když nám sem někdo přijel bránit, tak jsme nebyli schopní se prosadit. Proto jsme pak ztráceli s týmy, které vyznávají defenzivní styl hry.

„Těžko se s někým budeme přetahovat o top hráče. Ale já si myslím, že to je úděl druhé poloviny tabulky, nejen Karlových Varů.“

Karlovy Vary nepatří mezi nejbohatší extraligové kluby. Jaký máte recept na to, aby mužstvo zůstalo konkurenceschopné?
Jediný: vychovávat si svoje vlastní hráče a brát hokejisty, o které v ostatních klubech není zájem. Těžko se s někým budeme přetahovat o top hráče. Ale já si myslím, že to je úděl druhé poloviny tabulky, nejen Karlových Varů. Když nám tady někdo vystřelí jako Rachůnek s Grígerem, tak prostě odejdou.

Jak tento fakt ovlivňuje vaší přestupovou aktivitu?
Základním kamenem je poohlížet se po mladých hráčích a samozřejmě ohrávat naše, kteří jsou ve věku kolem dvaceti let. Musíme si je ohrát na farmě v Sokolově, aby se mohli zapracovat k nám do mužstva. Jinou možnost nemáme.

Foto: Aleš Bedlík, hokejkv.cz

Jak se vám aktuálně jeví karlovarská mládež? Vnímáte nějaké hráče, kteří by se mohli dostat do A-týmu?
Vidím jich tam několik. Bude záležet na tom, jak budou pracovat dál, protože vynikat v juniorech a dostat se do mužů je dneska velký rozdíl. Ono to vynikání je v uvozovkách, protože jestli jsou hráči v osmnáctce nebo ve dvacítce nosnými hráči, tak těžko můžou nastoupit rovnou v extralize. Musí se rok dva vyhrát v první lize. Vždycky říkám, že hráčům chybí vojna.

Zmínil jste odchod Tomáše Rachůnka a Dávida Grígera. Nebylo ve hře, že by se vám je podařilo udržet?
Bylo, my jsme s nimi několikrát jednali a výstup z toho byl takový, že nám tvrdili, že pakliže zůstanou v Čechách, tak jedině v Karlových Varech. Pak se ale situace změnila a oznámili nám, že jdou do Liberce, což mě bude hodně dlouho mrzet. Nejednali s námi narovinu.

„My jsme s nimi několikrát jednali a výstup z toho byl takový, že nám tvrdili, že pakliže zůstanou v Čechách, tak jedině v Karlových Varech.“

Máte představu, jak tyto hráče nahradíte? Přece jenom společně nasbírali 89 bodů.
V loňské sezoně to byli rozdíloví hráči, nejen u nás, ale v celé extralize. Tomáš byl čtvrtý v kanadském bodování, to je jeho skvělá vizitka. Jsme strašně smutní, že od nás odešli, ale takový je hokejový život a my ten úděl mužstva, které hráče vychovává, bereme. Tak to prostě je, je to tak i ve fotbale a všude jinde. Mužstva na špičce si koupí nejlepší hráče, protože na to finančně mají. My k těmto týmům bohužel nepatříme. Budou se těžko nahrazovat, ale já věřím, že se mužstvo ještě víc semkne.

Proč odešel Matěj Stříteský, který měl podle prvotních zpráv zůstat?
Je to podobné jako s odchodem Rachůnka a Grígera. Měl tady podepsanou smlouvu, jenže pak jsme se nedohodli v otázce snížení platu při té krizi, která nastala. Museli jsme kontrakt rozvázat a Matěj se stal volným hráčem.

„Spoléháme na to, že když mužstvo zůstane spolu, tak by v příští sezoně mohlo hrát hodně nahoře a čeřit vody bohatých klubů.“

Klub kromě řady odchodů oznámil několik nových tváří. Sledovali jste tyto hráče dlouhodobě?
Co se týče Patrika Machače a Tomáše Redlicha… když jsme hráli v první lize, tak proti nám hráli, takže jsme o nich měli dokonalý přehled. Loni jsme skončili včas a nemuseli jsme hrát baráž, takže jsme se na ně jezdili dívat a nějakým způsobem jsme je měli vytipované. Pak jsme je pustili ze zřetele, ale po sestupu se ozvali jejich agenti a zařadili jsme je do mužstva. Samozřejmě jsme sledovali i Jana Hladonika, se kterým jsme byli v kontaktu už od půlky sezony. Hrál velice dobře ve Frýdku-Místku a v nabitém kádru Třince by asi nenašel herní vytíženost. Domluvili jsme se, že mu dáme šanci tady. V případě Oldricha Kotvana jsme reagovali na výjimečnou situaci, kdy nám zčistajasna skončila spolupráce s Matějem Stříteským a my jsme během týdne museli zareagovat. Na trhu byl hráč, který se nám typově hodí, tak jsme ho vzali.  

Plánujete dát příští rok hráčům jako Jan Hladonik nebo Tomáš Vildumetz víc prostoru?
Určitě, ale oni se do té role nejdřív budou muset dostat. Jak jsem říkal na začátku, my budeme muset role v mužstvu znovu vybudovat a zase to bude nějaký rok trvat. Věříme tomu, že to nebude tak velký propad a ve druhé půlce sezony se tito hráči dokážou prosadit. Spoléháme na to, že když mužstvo zůstane spolu, tak by v příští sezoně mohlo hrát hodně nahoře a čeřit vody bohatých klubů.

Foto: Kateřina Macečková, hokejkv.cz

Spekulovalo se o tom, že klub má zájem o Františka Lukeš z Litvínova. Jak moc byl jeho příchod reálný?
To byly spekulace. S Frantou jsme měli rozhovor, když to vypadalo, že se nedohodne v Litvínově. Ale pak se velice rychle dohodl. To je asi všechno, co bych k tomu řekl.

Energii nejspíš opustí mladý brankář Jan Bednář, kterého čeká draft do NHL. Jak vidíte jeho hokejovou budoucnost?
Myslím, že jsme udělali všechno, co jsme mohli. Žádný brankář v Evropě nechytal dva roky pravidelně za muže, ať už to bylo u nás nebo v Sokolově. Baníku bych chtěl poděkovat, že ho celý rok měli jako jedničku. U nás odchytal třináct zápasů, to mu určitě pomůže. Pak už bude záležet jen na něm, jak se prosadí a v jaké bude situaci. Jsem strašně rád, že nám tady pomohl takhle mladý kluk. Nemít ho minulý rok, tak jsme směřovali do baráže. I proto bych mu přál, aby tam uspěl.

„Během letní přípravy nikoho brát nebudeme. Pakliže se nám podaří naplnit rozpočet, který jsme původně měli, než přišel koronavirus, tak bychom mužstvo ještě určitě chtěli posílit.“

Je aktuální podoba kádru finální nebo hodláte udělat ještě nějaké změny?
To je otevřená otázka. Bude se to odvíjet od financí, které se v této těžké situaci podaří zajistit. Během letní přípravy ale nikoho brát nebudeme. Pakliže se nám podaří naplnit rozpočet, který jsme původně měli, než přišel koronavirus, tak bychom mužstvo ještě určitě chtěli posílit. Ale dokud nebudeme vědět, jak jsme na tom s financemi, tak nic dělat nebudeme.

Klub před nedávnem ohlásil kompletní změnu vizuální identity. Jak se vám nové logo a klubové barvy líbí?
Mně se to líbí moc, protože přece jenom, když se podíváte na staré logo, tak to málokomu dojde, ale jsou to barvy Sokolovské uhelné. Protože už několik let byla spolupráce na mrtvém bodě, tak se majitel rozhodl, že se přistoupí ke změně. Jsem rád, že je to velice jednoduché a koukatelné. Ve fanshopu vidíme, že se to líbí i lidem, protože věci okamžitě mizí. Hlavně se to líbí i hráčům, v nových barvách se cítí dobře.  

„Děláme všechno pro to, aby se rozpočet dostatečně naplnil a mohli jsme od 1. září najet na klasický systém a dávali hráčům to, na co mají nárok.“

Váš klub se stejně jako ostatní momentálně potýká s následky pandemie koronaviru. Máte představu, jak se promítnou do rozpočtu?
V této situaci jsme hráčům museli od dubna pokrátit padesát procent platu. Děláme všechno pro to, aby se rozpočet dostatečně naplnil a mohli jsme od 1. září najet na klasický systém a dávali hráčům to, na co mají nárok. Věříme, že se to podaří, protože zatím to vypadá, že by nás město ani kraj nenechaly na holičkách. Uvidíme, co ostatní sponzoři, ale to bych předbíhal, protože máme půlku května a do srpna je daleko. Hráči klubu vyšli vstříc a my bychom jim to pak nějakým způsobem chtěli vrátit, aby měli motivaci a část peněz dostali zpátky.

Co říkáte na vznik transparentního účtu, který založili fanoušci?
Zahřálo nás to u srdce, protože lidi tady ví, jaká je situace v Karlových Varech. Město žije z turistického ruchu a teď jsou všechny hotely zavřené. Předešlé vlády prodaly Matonni Italům a Becherovku Francouzům, kteří s veřejným životem nemají absolutně co do činění a nechávají sport nebo kulturu ve Varech na holičkách. Je to pro nás takové zahřátí u srdce, protože lidi to vnímají a chtějí nás podržet. Pro hráče je to odměna za to, jakou v loňské sezoně předváděli hru.

Foto: Kateřina Macečková, hokejkv.cz

S ohledem na události posledních měsíců se hodně herní řeší formát extraligy. Jaké je vaše stanovisko?
Pořád stejné. Myslím, že nikdo neví, co v této sezoně bude. Hrát o sestup by podle mě bylo nefér. Nikdo neví, jestli se soutěž přeruší, někdo bude muset do karantény nebo jak to bude se sponzory. Minimálně tahle sezona by měla být nesestupová, ale to je spíš otázka pro všechny kluby, aby došly k nějaké shodě. Myslím, že pan Král to vnímá, jeho názory jsou konstruktivní a k něčemu se dobereme.

Zaznamenal jste návrh některých klubů, na základě kterého by se extraliga měla naopak zúžit?
Ano, ale můj osobní názor je, že jestli budeme hrát ve čtrnácti, dvanácti nebo deseti, tak to nezlepší kvalitu našich mladých hráčů. Jsem přesvědčený, že problémem českého hokeje jsou mladí hráči. Jestliže dneska vychováváme dva hráče do draftu a pět do extraligy, tak je to špatně. Musíme se vrátit o deset patnáct let zpátky, kdy jsme měli deset až patnáct draftovaných hráčů a do extraligy nám přicházelo kolem dvaceti hráčů. Akademie musí chrlit konkurenceschopné hráče, kteří jsou připravení na přechod do mužů. Dneska kvalita v mládeži prostě není. To je problém českého hokeje, jestli nás bude deset nebo dvanáct je úplně jedno.

„Akademie musí chrlit konkurenceschopné hráče, kteří jsou připravení na přechod do mužů. Dneska kvalita v mládeži prostě není.“

Napadá vás, co konkrétně změnit, aby se produkce kvalitních mladých hráčů zvýšila?
Těch věcí je víc. Nechtěl bych některým lidem zasahovat do kompetencí a nechám si to pro sebe. Každý z nás to může změnit ve svém klubu. My jsme měli od 1. května přijatý jiný projekt výchovy, ale pak nám do toho skočila situace s koronavirem a budeme to muset minimálně o půl roku odložit. Ale chceme do toho jít, i kdybychom měli nějakým způsobem omezit přísuny do A-týmu. Jsme přesvědčení, že právě náš klub by měl vychovávat mladé hráče.

Můžete nový projekt ohledně výchovy mládeže nějak přiblížit?
Znovu opakuji, nechám si to pro sebe. Myslím, že je důležité pracovat, a ne mluvit někde v novinách. Měli bychom si to vyřešit na různých fórech, ne se handrkovat v novinách.

„Myslím, že je důležité pracovat, a ne mluvit někde v novinách. Měli bychom si to vyřešit na různých fórech, ne se handrkovat v novinách.“

Příprava na novou sezonu je od května v plném proudu. Pociťujete ještě nyní nějaká vládní omezení?
Ještě pořád trochu ano. Jsme zvyklí chodit ve středu plavat, ale ještě se nemůže, stejně tak nemůžeme využívat saunu a vnitřní bazén. Co se týče sportovišť, tak už nás to neomezuje vůbec. Máme výborné podmínky: sto metrů od zimáku míčovou halu s velkou posilovnou, otevřený stadion s tartanovou dráhou a dvě stě metrů za arénou lesy, které využíváme ke spoustě činností.

Poslední otázka. Podaří se Karlovým Varům navázat na letošní úspěšnou sezonu, případně se posunout ještě výš?
Byl bych v tom hodně opatrný, protože nikdo neví, co s mužstvy udělá tahle situace. Nikdo nehrál baráž, nikdo nehrál play off. Najednou se všichni mohli připravovat. Nějaké spekulace tady nemají cenu, ale já věřím, že se budeme prezentovat hokejem, jakým jsme se prezentovali. Někteří hráči nám asi budou chybět, ale pro nás všechny je to motivace, abychom je dokázali nahradit a drželi se aspoň na místech, na kterých jsme loni končili.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz