Placka nevyšla, Vápenka ale žasl: Bylo to sci-fi! Teď se vrátíme nohou na zem

Foto: paraostrava2019.cz

4. května 2019, 18:44

David Jahoda

Nebýt jeho, vlásek bronzové naděje se utrhl už dřív. Michal Vápenka lapal jednu větší šanci Korejců za druhou, výjimkou nebyly ani samostatné úniky. Ani jeho úchvatné zákroky ale nakonec k vysněné medaili nepomohly. Smutný byl ale jen chvíli. „Nemůžu snad ani říct, že jsme prohráli. My dostaneme od Korejců čtyřku a ti lidi tady stojí dalších dvacet minut. Já to prostě nechápu,“ žasl český gólman.

partneři českého hokeje

Vysněný bronz vám nakonec nevyšel. Co o tom podle vás rozhodlo?
Přišlo mi, že jsme po včerejšku trochu sbíraly síly. Byli jsme po Americe unavení, přece jenom to stálo spoustu sil. Korejci včera na Kanadu v podstatě nenasazovali první lajnu, jejich nejlepší hráči byli trochu odpočinutější. Ve třetí třetině jsme začali nabírat na obrátkách, ten český válec jsme zase roztlačili. Bylo to jakžtakž dobrý, ale bohužel jsme si nepohlídali pár brejků a ty byly smrtící.

Zápas sice nevyšel, jak to ale budete hodnotit s odstupem času?
Prohraný zápas se určitě nedá hodnotit jako úspěšný. Ale myslím, že ta atmosféra, co tu byla, a co jsme tu my a organizátoři dokázali, že jsme sem přitáhli tolik lidí… asi nemůžu být naštvaný, ani si snad nemůžu říct, že jsme prohráli. My bychom vyhráli, i kdybychom dostali snad 15 gólů. Vůbec nevím, jak to mám uchopit. My dostaneme od Korejců čtyřku a ti lidi tady stojí dalších dvacet minut. Já to prostě nechápu (usmívá se)

Fanoušci skandovali, že pro ně jste mistři.
Jak říkám, prostě to nechápu. V pondělí se vrátíme tou jednou nohou na zem a půjdeme zase do práce. Doufám, že si tohle dáme ještě někdy, protože je to neskutečné.

Foto: paraostrava2019.cz

Zažil jste na jiných turnajích někdy něco podobného?
Vůbec, ani zdaleka. Když náhodou někde na paralympiádě bylo hodně lidí, tak tam nahnaly nějaké školy, kde – třeba v Koreji – ječely děti. To, co se dělo tady, bylo úplně neuvěřitelné. Nemám k tomu slov, to snad ani nejde napsat v knížce. Je to absolutní sci-fi, nevím, jak jinak to mám popsat a co k tomu dodat.

Vy jste tým dlouho držel nad vodou skvělými zákroky.
Jsme tým a každý musíme dělat, co je v našich silách. Všichni jsme si strašně přáli udělat placku. To, že to nevyšlo, se holt stává. Soupeř byl lepší, nebo měl možná víc sil ve třetí třetině. Nevím. Každopádně šlapeme jako tým.

Zažil jste domácí mistrovství v Ostravě už před deseti lety. Myslel jste si, že by divácký zájem mohl být tentokrát ještě větší?
Ta hala byla tehdy výrazně menší. Atmosféra tam byla super, to nemůžu říct, že ne. Ale přece jenom tohle… to prostě… já k tomu prostě nemám slov, nevím, jak to mám říct. To, co se tu po zápase dělo, bylo neuvěřitelné.

Repre v budoucnu? Snad se najdou mladí

Jak vlastně probíhala všechna dřina, která šampionátu předcházela?
Měli jsme tréninky třikrát týdně v Nymburce. Byla tam drtivá většina kluků – ti, co se zvládli z práce nějak uvolnit, nebo si zařídit nějaký poloúvazek. Pondělí, úterý, středa se scházeli v Nymburce. Já ještě s dalšími třemi kluky jsme kvůli práci dojížděli až na odpolední tréninky. Ale zaplaťpánbůh za to, protože jsme se díky tomu dostali takhle vysoko. Byli jsme schopní hrát velmi slušné zápasy a přesvědčili jsme lidi, že ta dřina měla nějaký význam.

Jak bude reprezentační para hokejový tým vypadat v následujících letech?
Doufám, že se díky tomuhle najde pár mladých lidí, kteří si to budou chtít zkusit, nebo by chtěli zažívat to, co jsme tu zažili my. Věřím tomu, že nás někdo přijde posílit, pomůže nám tuhle cestu budovat dál a bude si to chtít užít s námi.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz