PREVIEW: Motor je favoritem číslo jedna. Vyjde to konečně?

Foto: Martin Kurfiřt

Pětkrát za sebou se České Budějovice pokoušely o návrat do extraligy. Pokaždé jim ale předsezonní cíl nevyšel: někdy o kousek, někdy takzvaně o parník.

Generali Česká Cup

I do nového ročníku půjde Motor jako adept na postup – letním posilováním sám sebe pasoval do role ligového favorita číslo jedna.

Na papíře vypadá mužstvo moc hezky, hlavně v útoku. Jak tomu ale bude ve skutečnosti na ledě?

Tip Hokej.cz na umístění po základní části: 1. místo

Osobnost týmu – Václav Karabáček

Fanoušci ho milují. Pro hru má obrovské zaujetí a společně se Zdeňkem Doležalem vytvořili jednu z nejúdernějších dvojic Chance ligy. Zkrátka jeden z nejzábavnějších hokejistů v lize.

Foto: Martin Kurfiřt

Pohled hokej.cz

Brankáři (12/15): Brankářský post by mohl zůstat podobně kvalitní jako loni. Nově příchozí Milan Klouček má podobný příběh jako Petr Kváča. Chytal za mládežnické reprezentace, má starty v extralize a draftovali ho do NHL. Ale pozor: jedničkou klidně může být i vysoký Jan Strmeň. Také on určitě odchytá spoustu zápasů. Před play off se budou trenéři rozhodovat podle aktuální formy, to je pro Motor ideální situace. 

Obránci (12/15): Pavel Pýcha v minulé sezoně zářil a jen těsně mu unikla nominace od manažerů do ligového All-Star týmu. Je to šikovný bek, jehož schopnosti už nyní převyšují Chance ligu. Spoustu branek loni dával i Karel Plášil, jehož loňský příchod předčil všechna očekávání. Důležitý je návrat Jakuba Suchánka, jenž zraje jako víno. René Vydarený je spolehlivost sama. Dalším veteránem je Žiga Pavlin, který je nesmlouvavý a hraje s velkým zápalem. Ze švédské Allsvenskan, která je nejkvalitnější druhou nejvyšší soutěží v Evropě, přišel Niklas Pavel, obrovitý defenzivní bek s českými předky. Ivan Lytvynov je jeho opak: je to drobný obránce s ofenzivními choutkami a výbornou technikou. Mohl by překvapit, je to talent.

Útočníci (13/15): České Budějovice měly loni problémy se střeleckou efektivitou – trápila je mj. nízká úspěšnost střelby. S tím by měl pomoct Jan Veselý, jeden z nejlepších útočníků v předbrankovém prostoru. Velkou posilou je také Jan Kloz, který může opět atakovat padesátibodovou hranici. Kaufem sezony je přesto příchod ještě jiného útočníka: Miroslava Holce. Je to typ hráče pro play off. A ještě zásadnější zprávou je, že zůstali Václav Karabáček se Zdeňkem Doležalem. To je duo, které se na jaře nejvíc zasloužilo o postup do baráže. Pokračují i Lukáš Endál, David Gilbert a Martin Novák, kteří v minulé sezoně ovládli týmové bodování. V přípravě si navíc dobře vede navrátilec Radek Prokeš. Ofenziva Motoru je tedy podle jmen jasně nejsilnější v celé Chance lize. Taková konkurence se opravdu jen tak nevidí. Ještě jsme totiž nezmínili Matouše Venkrbce, Jakuba Babku, Víta Christova, Romana Přikryla a veterána Jiřího Šimánka, plus mladíka Martina Beránka.

Ostatní (7/10): Motor má vyvážený tým: vyrovnanou gólmanskou dvojici, zkušenou obranu a v útoku jsou všechny typy forvardů (tvůrci hry, střelci, vysocí hráči do předbrankového prostoru, dříči, veteráni i juniorští reprezentanti...). Problémem už není ani šířka kádru. Václav Prospal je trenér s vizí a klub se opírá o úžasné fanoušky. Není to poprvé, co v preview u Motoru píšeme: Kdy jindy, když ne teď? Kdy jinde, když ne v době, kdy se z Chance ligy postupuje přímo? 

CELKEM: 44/55.

Soupiska 

Brankáři: Jan Strmeň, Milan Klouček, Marek Dvořák.

Obránci: Žiga Pavlin, Karel Plášil, Pavel Pýcha, Jakub Suchánek, René Vydarený, Ivan Lytvynov, Niklas Pavel, Václav Svach.

Útočníci: Jakub Babka, Martin Beránek, Zdeněk Doležal, Lukáš Endál, Miroslav Holec, Vít Christov, Václav Karabáček, Jan Kloz, Martin Novák, Radek Prokeš, Roman Přikryl, Jiří Šimánek, Matouš Venkrbec, Jan Veselý, David Gilbert.

Změny v kádru

Příchody: Milan Klouček (G, Pardubice), Niklas Pavel (O, Pantern, SWE2), Ivan Lytvynov (O, Peliitat, FIN2), Jakub Suchánek (O, Jihlava), Radek Prokeš (Ú, Prostějov), Jan Kloz (Ú, Pardubice), Vít Christov (Ú, Frýdek-Místek), Miroslav Holec (Ú, Olomouc), Jan Veselý (Ú, Ústí nad Labem), Matouš Venkrbec (Ú, Prostějov).

Odchody: Petr Kváča (G, Třinec), Zdeněk Kutlák (O, David Servis?), Mitch Fillman (O, Mladá Boleslav), Vojtěch Doktor (O, ?), Ondřej Kachyňa (O, Havířov), Cody Bradley (Ú, ?), Jakub Doktor (Ú, Vsetín), Miloslav Čermák (Ú, ?), Martin Heřman (Ú, Prostějov), Jan Tlačil (Ú, ?), Milan Dančišin (Ú, Tábor), Pavel Novák (Ú, Kelowna, WHL).

Nejlepší příchod podle hokej.cz: Miroslav Holec
V play off 2011 předvedl jeden z nejlepších výkonů prvoligové historie a táhl podceňovaný Havlíčkův Brod k úspěchu. Když se později z Olomouce vydával do Chance ligy na střídavé starty, ukazoval, že je někde jinde. To, že ho Motor dotáhl do druhé nejvyšší soutěže na celou sezonu, je tah, který se nakonec může ukázat jako ten zlomový.

Foto: Martin Kurfiřt

Citelný odchod – Mitch Fillman
Patřil k nejlepším bruslařům v Chance lize a teď je Bruslařem v Tipsport extralize. Kanadský bek odešel do Mladé Boleslavi – Motor tím ztratil jednoho ze svých nejvytíženějších hráčů.

Koho sledovat? Matouš Venkrbec
Chtěl změnu. Cítil, že potřebuje novou výzvu, aby jeho kariéra nezačala stagnovat. V Prostějově dlouhá léta dělal kapitána a stal se výraznou postavou soutěže. Je to urostlý forvard, který v minulé sezoně odvedl neskutečnou práci v oslabení. Jak si povede v obrovské českobudějovické konkurenci?

Mohl by zazářit – Radek Prokeš
Ve dvojici s Janem Veselým si zatím vedou parádně. Prokeš už v minulé sezoně udělal velký skok, teď může ve svém rozletu pokračovat a zařadit se mezi špičku soutěže.

Talent – Martin Beránek
Reprezentační útočník loni příjemně překvapil a získal si místo v základní sestavě. Nebál se tvrdých soubojů a parádně si vedl třeba při oslabení.

Trenéři – Václav Prospal a Aleš Totter
Prospal je do hokeje správně zažraný, podobně je tomu i u jeho kolegy Tottera. Od hráčů požadují profesionální přístup a maximální nasazení. Kondičně na tom budou českobudějovičtí hráči hodně dobře. 

Foto: Martin Kurfiřt, hcmotor.cz

Přípravné zápasy
České Budějovice 1:2 Plzeň
Kometa Brno 6:4 České Budějovice
České Budějovice 2:1 Pavlodar (KAZ)
Linec (EBEL) 4:1 České Budějovice
České Budějovice 4:2 Lausitzer F. (DEL2)
25. srpen – Lausitzer F. (DEL2) vs. České Budějovice
28. srpen – České Budějovice vs. Linec (EBEL)
29. srpen – České Budějovice vs. Chabarovsk (KHL)

Chronologická umístění
2012/2013 – TELH
2013/2014 – 12. místo
2014/2015 – 2. místo
2015/2016 – 3. místo
2016/2017 – 1. místo
2017/2018 – 3. místo
2018/2019 – 1. místo

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz