Problémy stranou, kabina musí jedním směrem, velí Kadlec. Co kdysi zažil s Jágrem?

Foto: Daniel Souček

Dlouho měli pohodový náskok, teď jsou ale na tom hokejisté Kladna úplně stejně jako Litvínov či Pardubice. Rytíři nechali za zády sérii devíti porážek a budou se rvát o záchranu. „Ve hře je ještě 18 bodů, nevidím důvod k panice. Páteční zápas s Dynamem bude důležitý, ale nikoli rozhodující," tvrdí Drahomír Kadlec.

partneři českého hokeje

Bývalý vynikající obránce sleduje Rytíře nepravidelně. „Jak mi povinnosti dovolí," hlásí kouč kladenských hokejbalistů. „Pokud můžu, jdeme ještě s jedním kamarádem a koukáme," hlásí. Chybět by neměl ani na páteční bitvě s Východočechy, která může mít v záchranářské přetahované podstatný význam. „Jestli Pardubice přivezou Otu Janeckého, bude to fičák," směje se mistr světa 1996.

Kadlec má pořád svůj typický humor. Dobře ví, že když na tým sedne deka, nezaškodtí trošku odlehčit situaci. „Já už hrát nemůžu. Nejsem fit, mám také tupé brusle," usmívá se. Ale hned zvážní. „Né, jasně, jde o všechno. Příští dva týdny rozhodnou. Kladno teď dost prohrávalo, jenže tohle musejí kluci hodit za hlavu. Tvrdím, že když odehráli parádní zápasy v Liberci nebo třeba na Spartě, mohou předvést něco podobného zase. Proč by ně? Hokej přece nezapomněli," povídá.

Sám během kariéry zažil chvíle trápení, kdy se vůbec nedařilo. „No jasně, několikrát. Pamatuju si, jak jsme kdysi projeli zápas ve Zlíně a byla to naše snad třináctá porážka za sebou. A pamatovat si to určitě bude i Jarda Jágr, v šestnácti letech byl tenkrát u toho," připomíná.

Co je v takových situacích nejdůležitější? „Potřebuješ mít dobře srovnanou hlavu. Ano, prohrálo se, body nepřibývaly. Ale musíš věřit, že to jde zlomit. Chce to jít do zápasu s optimismem, bojovat a mít vůli tu sérii ukončit. V této souvislosti bych nemluvil o větším tréninku, ale vyloženě o hlavě. Správně se naladit a jít vyhrát – to je ono!"

Po oné prohře ve Zlíně před lety zafungovala ještě jedna věc. „Náš trenér Eda Novák přišel s tím, že se musíme ožrat. Tak jsme se do toho v autobusu cestou domů pustili. Vybavuju si, jak se Jarda Jágr ptal, jestli musí taky. Měli jsme skvělou partu a přišly zase lepší časy," doplňuje.

Když dlouholetý reprezentant a bývalý hokejista Kladna, Jihlavy, Zlína, Litvínova či IFK Helsinky slyší dotaz, co podle něj nejvíc sráží kladenské Rytíře, okamžitě jmenuje práci v brankovišti. „Každý vyzdvihuje NHL. A víte proč? Podívejte se, jaké tam padají góly. Borci tam jdou do prostorů, kde to bolí. Před bránu. Po tečích dají góly, nebo si vynutí fauly. Tohle u hráčů Kladna trošku postrádám," zmiňuje.

Foto: Josef Poláček, rytirikladno.cz

Teď se pozná, jak jsou Rytíři zocelení. „V jednu chvíli měli náskok nějakých 14 nebo 15 bodů na posledního, ale dopředu bylo jasné, že stát se může cokoli. V tříbodovém systému to tak je," upozorňuje Kadlec. „Kdyby se hrálo jako v NHL nebo v Rusku, poslední tým by doháněl mnohem hůř. Ale taková je realita. Uvidíme, jak k utkáním přistoupí další soupeři, jak se závěr soutěže vyvine. Každý zápas bude hrát roli."

Klíčové podle něj bude síla mužstva. „Jestli má někdo problémy, ať si je řeší někde jinde. Kabina musí být čistá a jít jedním směrem. Pak to funguje," říká s ohledem na bohaté hráčské zkušenosti. V Kladně tohle bývala veliká přednost. „Je třeba bojovat, to ví každý. Nic není hotové, do konce základní části zbývá šest zápasů  Kromě Rytířů v tom jsou i další týmy."

Každopádně přituhuje, bitvy o záchranu budou na krev. „V Kladně je to velké téma, vnímám to kolem sebe. Hokej je náš tradiční sport. Máme sice volejbal nebo hokejbal, ale hokej je pro Kladno číslo jedna. Byla by strašná škoda, kdyby se spadlo. Pokud kluci pořádně máknou, budou pozitivní a sebevědomí jako dřív, tak záchranu zvládnou," věří závěrem.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz