Říha o jmenování Pešána nevěděl: Je to pohlavek, jsem z toho špatný

Foto: Aleš Krecl, Český hokej

20. června 2019, 11:35

Adam Bagar

Když vedení Českého hokeje oznámilo, že nároďák za rok převezme Filip Pešán, současného reprezentačního kouče Miloše Říhu to dost zaskočilo. Dokonce natolik, že zvažuje, zda u týmu bude pokračovat.

Esport hokejová liga

„Může se to stát. Proč by nemohlo? Přijde mi to opravdu divné. Volal jsem si o tom s panem Králem a panem Urbanem, kteří mi to vysvětlovali svým způsobem. Zatím jsem nad tím tolik nepřemýšlel, ale už bych asi měl, protože se blíží první přípravný kemp. Také bych si o tom měl promluvit se svými asistenty, musíme to vyřešit co nejdřív,“ říká Miloš Říha v rozhovoru pro Lidové noviny.

Nedokážu si představit, jak teď budeme pracovat

Zkušený kouč minulý čtvrtek na zasedání výkonného výboru podal zprávu z MS v Bratislavě, kde Češi skončili čtvrtí, zároveň oznámil jména svých asistentů – k Robertu Reichlovi a Karlu Mlejnkovi oficiálně přibyl i jeho syn Miloš Říha mladší. Na odpolední tiskovce pak prezident Českého hokeje Tomáš Král oznámil, že po šampionátu ve Švýcarsku převezme národní tým Filip Pešán.

Nejdřív šéftrenér, po příští sezoně by měl Filip Pešán vystřídat Miloše Říhu

Podle Miloše Říhy staršího o ničem takovém předtím nepadla řeč. „Najednou přišly zprávy, že se dělá tiskovka, kde Filip Pešán říká, jak bude pracovat s hráči, novináři se ptají hráčů, jak se jim to líbí, a tak dále. To je docela kruté pro trenéra, který tam ten rok bude. Ať už to budu já, nebo někdo jiný. Je to strašné, nedokážu si představit, jak teď budeme pracovat,“ kroutí hlavou Říha.

Foto: Aleš Krecl, Český hokej

„Vůbec jsem o tom nevěděl, bylo to pro mě obrovské překvapení, které přišlo zničehonic. Jsem z toho špatný. Za to, co jsme do toho dali, jsme dostali od českého hokeje takovýhle pohlavek. Dost mě to mrzí. Jejich rozhodnutí se mi nelíbí, každému to řeknu, ale jak to bude pokračovat, to si musíme nejprve vyříkat,“ má jasno Miloš Říha, jemuž po příští sezoně vyprší dvouletá smlouva.

„Za to, co jsme do toho dali, jsme dostali od českého hokeje takovýhle pohlavek.“

Král vysvětloval dopředu oznámenou změnu trenéra jako krok, který je jinde ve světě běžný, například v severských zemích. „Podle mě se to děje třeba kolem Vánoc, kdy už vědí, že jeden trenér odstupuje a druhý po něm nastupuje. Tohle mi přijde divné. Když tak to měli udělat hned. Smlouvu mám ještě na rok, ale to nic neřeší, mohli se případně se mnou domluvit,“ pokračuje Miloš Říha.

„Akorát mi teď připadá, že jsem jim zbyl. Tahle situace mi přijde dost těžká, když jsme ten rok všichni zvládli. Nedovedu si představit, že já budu trénovat hráče a zvát je na mistrovství světa, zatímco mi s nimi bude mluvit někdo jiný a připravovat si je na další rok. Tuhle myšlenku nechápu,“ uzavírá Miloš Říha, který dnes odlétá na dovolenou k moři, kde rozhodně bude mít o čem přemýšlet.

Vyjádření prezidenta Českého hokeje Tomáše Krále:

„Trenér Miloš Říha má dvouletou smlouvu, která pokračuje a podle vzájemné dohody byla uzavřena s platností do června příštího roku. Výkony, které reprezentace pod jeho vedením předváděla na mistrovství světa, zhodnotil výkonný výbor Českého hokeje kladně a na uvedeném základě schválil i trenérův návrh na složení realizačního týmu pro nadcházející sezonu včetně jeho rozšíření o Miloše Říhu mladšího. Případné prodloužení kontraktu nicméně předmětem jednání výkonného výboru nebylo. Pokud jde o Filipa Pešána, již dříve byl jmenován šéftrenérem Českého hokeje a počítáme s tím, že s největší pravděpodobností se stane i nástupcem Miloše Říhy u národního mužstva. Naši představu jsme zveřejnili s předstihem, protože jde o koncepční, předem plánovaný krok, na rozdíl od minulosti pro něj máme vytvořeny podmínky a souvisí s ním i jmenování Filipa Pešána generálním manažerem juniorské reprezentace.“

Foto: Karel Švec, Český hokej


RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz