S manažerem Kopřivnice Jaroslavem Hrubým o aktuální sezoně

Foto: Facebook HC Kopřivnice

20. prosince 2019, 18:21

Pavel Mandát

Manažer kopřivnického hokejového klubu Jaroslav Hrubý v rozhovoru pro hokej.cz hodnotí dosavadní průběh sezony. Přibližuje klubovou filozofii a popisuje, jak probíhá shánění partnerů pro druholigový klub.

Nový fanshop

Hrubý při hodnocení dosavadní sezony vystupuje optimisticky. Kopřivnici momentálně náleží šestá příčka, což by jí stačilo na postupu do vyřazovacích bojů.

„Podívejte se, my máme náš kádr postavený na vlastních odchovancích, popřípadě na hráčích, kteří chtějí v Kopřivnici hrát. Tím je vlastně řečeno vše. Spoléháme hlavně na naše mladé. Velmi dobře ale také funguje vzájemná spolupráce s Porubou na bázi střídavých startů,“ pochvaluje si Hrubý družbu s prvoligovým RT TORAX.

Kopřivnice byla loni jediným moravskoslezským týmem, který se dostal do závěrečné fáze sezony. Také toho si Jaroslav Hrubý všímá a nezapomíná dodat, že výsledky jeho klubu mají vzestupnou tendenci.

„Máme mladý tým. Založený na našich odchovancích a hráčích, kteří chtějí v Kopřivnici hrát."

„Druhou ligu hrajeme pátým rokem. Předtím jsme hráli v krajském přeboru. Od té doby mají naše výsledky vzestupnou tendenci. Loni jsme byli jediným klubem z moravskoslezského kraje, který se dostal do druholigového play off," vypráví.

„Co se týče letošního ročníku, teď jsme měli několik zápasů venku, nějaké body jsme získali, jiné ne. Následně nás pro změnu čeká šňůra domácích zápasů, naposledy jsme vyhráli s Opavou. Takže my věříme, že se do toho play off dostaneme a pak už se může stát cokoliv," pokračuje Hrubý.

„Rozdíl mezi třetím a šestým místem je přitom jen sedm bodů, což je málo. Já jsem tedy spokojený. My jsme opravdu klub zdravý, který hraje za to, na co má,“ zdůrazňuje manažer HC ISMM.

Jaké vlastně je řídit druholigovou organizaci?

„Můj kamarád, bývalý manažer extraligových klubů Petr Husička, mi řekl, když jsme se o tom bavili, že sehnat 30 milionů do extraligového klubu je snazší než sehnat 3 miliony do 2. ligy. Hodně to celé závisí na lokálních sponzorech. Ať chceme, nebo nechceme, ti sponzoři z toho větší profit než nějaké osobní povědomí, díky tomu, že jsou třeba v Kopřivnici na mantinelu, většinou nemají. My to proto řešíme hlavně na bází přátelství,“ hlásí Hrubý.

Foto: Veronika Braunová - Lénartová

Zároveň je mu líto, že řada firem z velké kopřivnické průmyslové zóny má zahraniční majitele, což sponzoring místního sportu často znemožňuje. „Je škoda, že máme v Kopřivnici velkou průmyslovou zónu, kde je asi sedm fabrik, ale bohužel jsou to všechno fabriky, které mají své matky v cizině, V Německu, v Anglii, ve Švýcarsku…a to je problém, protože veškeré peníze, které oni vydělají, jdou do tady těch zemí a na sponzorování běžného sportu jim prostředky nezbydou nebo to dělat prostě nechtějí,“ dodává.

Jako příklad uvádění své jednání s firmou Brose. To je jedna z nejvýraznějších společností působících v automobilovém průmyslu, která sice sponzoruje různé projekty, avšak ne na sportovním poli. „Jednali jsme s nimi, ale bylo nám sděleno, že jejich sponzorské aktivity se v Česku upínají jiným směrem. Víme, že třeba v jiných zemích mají své volejbalové či basketbalové mužstvo, ale u nás zkrátka těmihle aktivitami nedisponují. Já jsem se snažil oslovit i celosvětového víceprezidenta firmy Brose, ale bylo mi sděleno, že toto není jejich cíl,“ vysvětluje manažer Hrubý.

„Je škoda, že v Kopřivnici máme průmyslovou zónu, kde je asi sedm fabrik, ale všechny mají své matky v zahraničí. To pak sponzoring kopřivnického sportu často komplikuje."

V Kopřivnici ovšem nezapomínají ani na sponzory, kteří se na chodu klubu aktivně podílejí. Těm je tamní vedení vděčné za každou podporu. Jaroslav Hrubý si myslí, že jedním z největších lákadel zdejšího klubu je již zmiňovaná dobrá práce s mládeží. Na to podle něj řada subjektů slyší.

„Určitě to tak je. My nejsme jen druholigový klub. Zároveň máme deset mládežnických mužstev, která jsou plně naplněná a hrajeme od první až do deváté třídy nejvyšší kategorie, které lze hrát, přičemž si myslím, že se rozhodně neztrácíme. Stejně tak je pro nás důležité, že zhruba v roce 2015, kdy jsme začínali ve 2. lize, jsme měli nějakých 97 členů, a momentálně jsme na nějakém čísle 270, což ukazuje naši práci s mládeží,“ popisuje Jaroslav Hrubý.

Foto: Facebook HC Kopřivnice

Stejný směr hodlají v Kopřivnici razit i nadále. Jejich záměrem je do prvního týmu postupně zabudovávat další mladé hráče, aby získávali potřebné zkušenosti a neustále se posouvali ve svém hokejovém vývoji.  

Dalším důležitým předělem pro severomoravský klub byla nepochybně letošní změna na postu generálního partnera, když společnost Tatra vystřídala firma ISMM. „Samozřejmě, že každé jednání s jakýmkoli generálním partnerem je dlouhodobá záležitost, protože ten partner si určitě sleduje také nějaké svoje cíle. No a pan Cváček jako generální ředitel a majitel společnosti ISMM si vyhodnotil, že spojení kopřivnického hokeje a kopřivnické házené, což jsou dva sporty, které Kopřivnici dominují, je pro něj ideální. Rovným dílem nás podporuje, za což jsme společnosti ISMM samozřejmě velmi vděční. První vstupní jednání bylo už vlastně někdy na konci loňského roku, přičemž finální smlouvu o generálním partnerství jsme uzavírali k 1. říjnu letošního roku,“ popisuje Hrubý.

„Ambiciózní Šumperk si vyhlédl Adama Kofroně. My jsme si řekli, že si to musí zkusit také jinde. Proto jsme ho uvolnili. U nás má dveře vždy otevřené."

Před několika týdny odešel z kopřivnického klubu šikovný útočník Adam Kofroň, shodou okolností syn hlavního trenéra Jaroslava Kofroně. I přes několik nových partnerů však Severomoravané nějaké další posilování neplánují. 

„Ambice posilovat náš tým nemáme. Jsme s jeho složením spokojení, navíc to máme rozložené tak, aby nám to vyšlo z hlediska rozpočtu. Trošku nás v této chvíli sice omezuje velká marodka Poruby, protože tím pádem od nich nemáme žádné hráče, ale věřím, že se to brzy spraví. Co se týká Adama Kofroně, to je vlastně náš nejproduktivnější hráč loňské sezony, kterého si vyhlédl ambiciózní Šumperk. I když je to syn našeho hlavního trenéra, tak jsme si říkali, že je potřeba, aby tu šanci dostal a vyzkoušel si to jinde. Proto jsme ho uvolnili. My navíc máme tu výhodu, že on ví, že kdyby kdykoliv chtěl, tak se k nám může vždy vrátit a bude přivítán,“ líčí člen vedení klubu.

Jaroslav Hrubý také vyzdvihuje kopřivnické fanoušky, v průměru jich na hokeji chodí 700 až 800. Podle jeho slov je to druholigový nadprůměr, který by se neztratil ani v porovnání s některými kluby z vyšší soutěže.

Foto: Veronika Braunová - Lénartová

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz