Sezona Příbrami: Nebojácný nováček mohl dojít hodně daleko!

Foto: Facebook IHC Králové Písek

Příbram se po letech vrátila na druholigovou hokejovou mapu. A byl to návrat setsakramentsky podařený. Středočeši udivovali diváky i své soupeře. Prakticky okamžitě se zařadili mezi adepty atakující přední příčky tabulky. Nebýt vynuceného konce play off, mohli to svěřenci trenéra Tlačila dotáhnout hodně daleko.

partneři českého hokeje

Nikdo pořádně nevěděl, co od druholigového nováčka čekat. Už podle tvorby jeho kádru bylo ale jasné, že Středočeši rozhodně nechtějí být jen do počtu. Generální manažer Bláha totiž zlanařil do svých řad ostříleného trenéra Jana Tlačila. To byla jasná známka příbramských ambicí.

Uznávaný odborník má za sebou řadu nejrůznějších štací. Ve výčtu jeho trenérských angažmá nalezneme České Budějovice, Třinec nebo Karlovy Vary. Z pozice hlavního kouče vedl rovněž několik švýcarských klubů. Před svým příchodem do Příbrami působil ve Spartě Praha coby vedoucí úseku mládeže.

Zdá se vám to jako zajímavý přesun? Zcela jistě nebudete sami. Opustit teplé místečko u jednoho z nejslavnějších klubů naší hokejové historie a zkusit novou výzvu ve třetí nejvyšší soutěži, to chce pořádný kus odvahy.

Anebo setsakramentsky dobrou vizi, která vás přesvědčí o správnosti vlastního rozhodnutí. Troufáme si říct, že v případě Jana Tlačila a Příbrami šlo o kombinaci obou faktorů. Vedení Středočechů nechce věci dělat polovičatě. Generální manažer Bláha je ambiciózním člověkem, který má jasnou koncepci, kam chce svůj klub směřovat. Právě tohle muselo být pro Jana Tlačila při jeho rozhodování důležité.

V trenérské branži platí vlastně stejné zákonitosti jako v té hráčské. Jen těžko získáte do svých řad velkou rybu bez toho, aniž byste k jejímu chycení použili správnou návnadu. Tou návnadou jsou v tomto případě už zmíněné ambice, popřípadě možnost dokázat něco velkého.

Jan Tlačil takovou možnost v Příbrami určitě cítí. A tak už od startu letní přípravy cepoval nově tvořený tým na ostrý druholigový start.

Vyplatilo se.

Příbram vkročila do soutěže vítězstvím v utkání proti Písku, následovaly těsné porážky s favorizovanými celky Tábora a Kolína. Když pak druholigový nováček rozstřílel Čínu, aby mohl o pár dní později před svými diváky deklasovat ambiciózní Kobru 7:2, bylo všem jasné, že se s ním bude muset počítat.

Foto: Facebook HC Příbram

Družina Jana Tlačila předváděla líbivý hokej s řadou moderních prvků. Agresivita, bruslivost, přímočarost. Právě tohle je trenérský rukopis respektovaného lodivoda. No a přesně takto se Příbram letos prezentovala.

Její největší devízou byla nepochybně útočná síla. To, že uštědříte debakl čínskému Golden Dragon, by ještě nebylo nic tak zvláštního. Ale když se vám stejný kousek povede proti týmům formátu Kobry nebo Kolína, tak to už je na smeknutí pomyslného klobouku.

A největší příbramské opory? Těch letos bylo vskutku hodně. Nedá se vyzvednout jedno nebo dvě jména, tým zkrátka šlapal jako dobře namazaný stroj, který má ve všech svých částech potřebnou sílu.

Přesto si některé borce jmenujme. Brankoviště ovládal mix mládí a zkušenosti. Máme na myslí mazáka Jakuba Čecha, který má na svém kontě řadu startů nejen z tuzemské extraligy. Tomu dělal společnost mladičký odchovanec pražské Sparty Jan Mičán. Oba se přitom mezi tyčemi pravidelně střídali a co je hlavní, oba podávali spolehlivé výkony.

Obranu si řídil především Josef Saňa. Čtyřiadvacetiletý defenzivní štít prožil v Příbrami životní sezonu, kterou korunoval průměrným ziskem jednoho kanadského bodu na zápas. Celkově měl na svém kontě 9 branek, k nimž přidal 35 asistencí. V průběhu sezony vyztužil mladé zadní řady Středočechů ještě Zdeněk Kutlák. Někdejší reprezentační obránce odehrál ve výběru Jana Tlačila 16 zápasů (2+13).

Foto: Radek Velebil, Facebook HC Příbram

Útočná vazba disponovala celou řadou šikovných hokejistů. Lídrem v pravém slova smyslu byl dozajista Ladislav Gengel. Velezkušený bard si během třiceti střetnutí připsal 57 kanadských bodů. Skvělá čísla. Jeho přínos byl nepochybně výrazný také v kabině. Gengel vždy platil za srdcaře a bojovníka. Ať už to bylo v dresu Ústí nad Labem, Vrchlabí, popřípadě kdekoli jinde. Nikdy jste ho neviděli vypustit souboj. Je to typ člověka, jemuž osud přisoudil takzvanou vítěznou mentalitu. Nesnáší porážky, vždy chce vítězit. Pro soupeře nepříjemný, svému týmu mimořádně platný. Tyhle hráče chce mít ve svém středu každý tým.

Nebylo to ale jen o něm. Skvělý ročník zažil i exnymburský Petr Josefus, mladík Miroslav Rohlík, který v létě neuspěl na zkoušce v prvoligové Třebíči, ale v Příbrami řádil, nebo Jan Tlačil mladší. Opomenout nelze ani dalšího zkušeného borce Petra Šinágla či Ondřeje Pannu. Tihle všichni i mnozí další mají pod parádní příbramskou sezonou svůj podpis.

Nebýt jejího předčasného ukončení, mohli Středočeši atakovat ty nejvyšší mety. A kdoví, možná by jejich jízda skončila slastnou tečkou v podobě postupu do Chance ligy.   

Pozitiva sezony

Ustrašený nováček? Ale kdeže… Nováčkům jakékoli hokejové soutěže většinou nějaký čas trvá, než si u svých soupeřů získají potřebný respekt. Příbram byla v tomto ohledu jednoznačnou výjimkou. Středočeši se ve 2. lize okamžitě aklimatizovali. Nebyl jediný soupeř, který by je výrazně převyšoval. O takovém entrée si mohla spousta jejich předchůdců nechat jenom zdát.

Útočná síla. Příbram vsítila během letošního druholigového ročníku 244 branek. Ve skupině Střed na tom nikdo nebyl lépe. To svědčí o několikrát zmiňované vyrovnanosti jejího kádru. Bylo jedno, která z útočných formací dostala důvěru. Soupeři se museli mít na pozoru před každou z nich.

Ti správní lidé. O přínosu Jana Tlačila už byla řeč. Tyto věty patří těm, kteří ho do Příbrami přivedli. Zejména pak generálnímu manažerovi Miroslavu Bláhovi. Málokdo si uvědomuje, že v Příbrami začínali po odkoupení druholigové licence prakticky od nuly. Nezalekli se. Generální manažer Bláha složil v poměrně omezeném čase konkurenceschopný tým, který mohl pomýšlet hodně vysoko. Když to řekneme na rovinu, je řada manažerů, kteří této úrovně nedosáhnou ani po několikaletém snažení. V Příbrami to zvládli během jedné sezony.

Negativa sezony

Proti silným to občas skřípalo. V lednu měla Příbram trochu slabší období. Důvodem byly především nezdary v zápasech s tabulkovými sousedy. Tedy s elitními celky skupiny Střed. S ohledem na blížící se play off to mohl být velký problém, protože v případném semifinále by Středočeši museli vyzvat silný Tábor.

Gengelovo zranění. Do soutěže vstoupil Ladislav Gengel skvěle, jenže pak ho přibrzdilo zranění. Na dva měsíce... I přesto však stihl zaznamenat 57 kanadských bodů. Můžeme jen odhadovat, kde by se jeho letošní statistiky zastavily nebýt této vynucené absence. A kdoví, možná by měl ligový suverén v kanadském bodování David Šafránek velkého konkurenta.

Hráč sezony podle hokej.cz – Josef Saňa

Mít ve svém arzenálu obránce, který bude mít po 45 zápasech sezony průměr jednoho kanadského bodu na zápas, to je sen každého trenéra. V Příbrami ho Jan Tlačil měl díky Josefu Saňovi. Čtyřiadvacetiletý zadák prožil parádní ročník. Bezkonkurenčně nejlepší ve své kariéře. Bylo by překvapením, jestliže by mu nepřiletělo laso z vyšší soutěže. Letos si o něj řekl opravdu hlasitě.

Foto: Radek Velebil, Facebook HC Příbram

Nejproduktivnější hráč: Petr Josefus (27+32)

Nejproduktivnější obránce: Josef Saňa (9+35)

Nejlepší střelec: Jan Tlačil mladší (35 branek)

Nejlepší nahrávač: Petr Šinágl (45 asistencí)

Brankářská jednička: Jakub Čech (2,90)

Pár slov na závěr: Tak tohle se povedlo. Příbram je jednoznačně nejpříjemnějším překvapením letošní druholigové sezony. Ve středočeském městě rozprášili dlouho omílaná fakta o těžkých nováčkovských sezonách. Oni si vedli jako ostřílení mazáci. Nebýt předčasného ukončení play off, mohli s trochou štěstí dokráčet až do Chance ligy. A to by byla teprve senzace. Soubor kolem Ladislava Gengela na to kvalitu rozhodně měl. Právě Gengel přitom nesl vynucený konec ročníku těžce. Jeho snem bylo utkat se s Vrchlabím, kde dříve také hrál, o vysněný postup do vyšší ligy. Za rok ale bude mít další možnost. Otázkou však je, zda větší dravci nevyloupí během letní přestávky úspěšné příbramské hnízdo.  

Sezona obrazem

Foto: Facebook IHC Králové Písek

Foto: hctabor.com

Foto: hctabor.com

Foto: hctabor.com

Foto: Tomáš Danko, hctabor.com

Foto: Jakub Orlej

Foto: hctabor.com

Foto: hctabor.com

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz