Sezona Ústí nad Labem: za málo peněz málo muziky

Foto: Karel Dvořáček, sportyusti.cz

Ústí nad Labem je sice velké krajské město, tamější sportovní kluby si ale neprocházejí zrovna ideálním obdobím. Hokejový Slovan letos rychle přišel o naděje na play off a chvíli byl v tabulce dokonce předposlední.

partneři českého hokeje

Nadcházející ročník pak provázejí otazníky, ekonomická situace bude ještě složitější. Ústí přitom nemělo na rozdávání ani teď. Z extraligy navíc sestoupilo Kladno, takže Slovan přijde o partnerský tým.

V průběhu roku docházelo k zásadním změnám ve vedení: skončil Vladimír Evan a rezignoval Jiří Zdvořáček, který zatím klub řídí v demisi. Klub hledá novou krev, která by pomohla zajistit větší rozpočet, a tím pádem i lepší sportovní výsledky.

Současná situace ve světě tomu ale zrovna nenahrává...

Konečné umístění v Chance lize: 14. místo.

Co se povedlo?

Vánoční dresy. Stejně jako v předešlých sezonách i letos Ústí nad Labem uspořádalo vánoční utkání. Jeho součástí byla tradiční plyšákománie, Slovan oblékl parádní vánoční dresy. Opravdu se povedly, jen se mrkněte dolů do fotogalerie.

Pomoc Janu Alinčovi. Zdravotní problémy Jana Alinče, který po úrazu při sportu ochrnul, hodně zasáhly i ústecký klub. Ve Slovanu totiž Alinč strávil několik parádních let. Ústí nad Labem na bývalou oporu nezapomnělo a zorganizovalo sbírku na jeho léčbu. V posledním domácím zápase sezony Slovan nastoupil ve speciálních dresech se čtyřlístkem – výtěžek z jejich dražby poputuje právě na konto Jana Alinče.

Volkeho a Roubíkova rozlučka. Ústí to letos nešlo od začátku, a tak se Jaroslav Roubík začátkem října rozhodl ukončit profesionální kariéru a z ledu se přesunul na střídačku – do pozice asistenta trenéra. V průběhu sezony skončil také brankář Martin Volke. Pro obě ikony klub zorganizoval parádní rozlučku, na kterou přijela hodně zajímavá jména v čele s Davidem Tůmou nebo Janem Klozem. Bylo to příjemné zpestření jinak ne zrovna vydařené sezony.

Zapojení Pavelce. Ondřeji Pavelcovi život bez hokeje moc dlouho nevydržel. Mistr světa pomáhal Ústí nad Labem coby konzultant. Brankářům Adamu Brízgalovi a Davidu Stahlovi poskytl spoustu cenných rad.

26. až 31. kolo. Na konci listopadu a na začátku prosince se zdálo, že se v Ústí nad Labem blýská na lepší čas. Že se do toho tým konečně dostane. Slovan totiž bodoval šestkrát za sebou, z toho pětkrát zvítězil. Mimo jiné porazil rivala z Litoměřice.

Domácí zápasy ušly. Když se podíváme na bilanci domácích zápasů, nebylo to ze strany Ústí nad Labem až tak hrozné. Slovan nebodoval "jen" ve třinácti domácích duelech z celkových 29.

Progres Klikorky a Filipa. Ústí nad Labem mělo jeden z nejnižších rozpočtů v lize, a tak hodně vsázelo na mladé. Výtečně si počínali především Karel Klikorka, který to dotáhl až na juniorské mistrovství světa, a útočník Matyáš Filip, jenž v Chance lize ovládl kanadské bodování juniorů. 

Co se nepovedlo?

Konečné umístění. Jasně, asi málokdo čekal, že by mohlo hrát Ústí nad Labem o postup do play off... Bilance šestnácti výher a dvaačtyřiceti porážek je ale prostě špatná. 

Venkovní bída. Když jsme psali, že bilance z domácích utkáních byla ještě obstojná, tak je zřejmé, že hlavním důvodem špatného umístění Slovanu byly výkony na stadionech soupeřů. Zvenku odvezlo Ústí nad Labem jen čtyři výhry z 29 utkání.

Deset porážek po sobě. Ústí nad Labem přišlo o reálnou šanci na play off v podstatě už na podzim. V říjnu a v listopadu totiž zapsalo deset proher za sebou. Navíc schytalo osmigólové výprasky od Motoru i Sokolova.

Nadstavbová skupina zlepšení nepřinesla. Poté, co se soutěž rozdělila na dvě výkonností poloviny, se dalo očekávat, že se Ústí nad Labem zvedne, protože bude hrát se slabšími soupeři. Jenže... Nebyla to tak úplně pravda. Přišlo dokonce období, kdy Ústí nad Labem vyhrálo z patnácti utkání pouze jednou! Na chvíli se dokonce ocitlo až na patnácté příčce, za Kadaní.

Další pokles návštěvnosti. Návštěvnost klesla napříč celou soutěží, jednou z hlavních příčin byl hrací systém. Za to Slovan pochopitelně nemůže, ale i tak byl pohled na prořídlé tribuny smutný. Loni byla průměrná návštěvnost 797 diváků, letos jen 598. 

Projekt s Kladnem trval jen rok. Před sezonou z toho bylo velké pozdvižení. Ústí nad Labem navázalo úzkou spolupráci s Kladnem, které postoupilo do extraligy. Dokonce se hovořilo o možném startu Jaromíra Jágra za Slovan. K tomu bohužel nedošlo. Až do konce sezony ale v Ústí nad Labem hostovalo několik jiných Kladeňáků, z nichž někteří si vedli opravdu slušně (kromě výše zmíněného Filipa například obránce Jakub Müller). Jenže teď jsou Rytíři zpátky v Chance lize, takže podobně široká spolupráce mezi kluby bude asi těžko pokračovat. 

Hráč sezony podle hokej.cz – Tomáš Vildumetz

Jednadvacetiletý útočník na sebe upozornil už loni v dresu Kladna, kde sbíral spoustu bodů a pomohl k postupu. V Ústí nad Labem se proto od něj čekala role tahouna. Vildumetz to zvládl: ve 44 zápasech získal 41 bodů (12+29). Říká se, že mladým hráčům často chybí kreativita a moment překvapení, o Vildumetzovi to ale neplatí. Během přestupové uzávěrky si ho stáhly Karlovy Vary, drobný útočník tak za odměnu dokončil sezonu v nejvyšší soutěži.

Foto: Karel Dvořáček, sportyusti.cz

Hráčské statistiky v základní části

Kanadské bodování:
1. Tomáš Vildumetz, 41 b
2. Daniel Kružík, 33
3. Jiří Severa, 30
4. Petr Maršoun, 28
5. Matyáš Filip, 27
6. Martin Tůma, 24
7. Vladimír Brož, 22
8. Ondřej Smetana, 18
9. Tomáš Pšenička, 17
10. Přemysl Svoboda, 16

Kanadské bodování obránců:
1. Vladimír Brož, 22 b
2. Ondřej Smetana, 18
3. Daniel Krejčí, 11
4. Jakub Müller, 10
5. Karel Klikorka, 6

Juniorské bodování:
1. Matyáš Filip, 27 b

Nejlepší střelci:
1. Jiří Severa, 13 g
2. Petr Maršoun, 12
3. Tomáš Vildumetz, 12
4. Matyáš Filip, 12
5. Daniel Kružík, 11

Nejlepší střelci mezi obránci:
1. Jakub Müller, 6 g
2. Vladimír Brož, 5

Vítězné góly:
1. Tomáš Vildumetz, 3 g

Přesilovkové góly:
1. Jan Havel, 4 g

Přesilovkové góly mezi obránci:
1. Jakub Müller, 3 g 

Nahrávači:
1. Tomáš Vildumetz, 29 a
2. Daniel Kružík, 22

Statistika +/-:
1. Karel Klikorka, +4
2. Matyáš Filip, +3
3. Vladislav Houška, +3
4. Pavel Mrňa, +1
5. Petr Maršoun, 0

Nejhorší +/-:
47. Matěj Hes, -28
46. Ondřej Bláha, -28
45. Jan Havel, -27

Trestné minuty:
1. Vladimír Brož, 64 TM

Nejvíc zblokovaných střel:
1. Vladimír Brož, 60 AB

Nejlepší hráč na buly:
1. Jaroslav Roubík, 57,14 %

Nejvytíženější hráč:
1. Ondřej Smetana, 22:50 TOI/GP

Úspěšnost gólmanů:
1. Adam Brízgala, 90,74 %
2. David Stahl, 89,58 %

Průměr gólmanů:
1. Adam Brízgala, 3,56 G/Z

Čistá konta:
1. Adam Brízgala, 1 ČK
1. David Stahl, 1

Odchytané minuty:
1. David Stahl, 1 423 min.
2. Adam Brízgala, 1 400 min.

Sezona obrazem

Foto: Karel Dvořáček, sportyusti.cz

Foto: Karel Dvořáček, sportyusti.cz

Foto: Karel Dvořáček, sportyusti.cz

Foto: Karel Dvořáček, sportyusti.cz

Foto: Karel Dvořáček, sportyusti.cz

Foto: Karel Dvořáček, sportyusti.cz

Foto: Karel Dvořáček, sportyusti.cz

Foto: Karel Dvořáček, sportyusti.cz

Foto: Karel Dvořáček, sportyusti.cz

Foto: Karel Dvořáček, sportyusti.cz

Foto: Karel Dvořáček, sportyusti.cz

Foto: Karel Dvořáček, sportyusti.cz

Foto: Karel Dvořáček, sportyusti.cz

Foto: Karel Dvořáček, sportyusti.cz

Foto: Karel Dvořáček, sportyusti.cz

Foto: slovanusti.cz

Videomomenty

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz