Sezona Vítkovic: Nadějný start, krize, změny, a pak šťastný konec

Foto: Petr Kotala, hc-vitkovice.cz

Extraligový ročník rozjeli náramně, jenže pak se vítkovičtí hokejisté zadrhli. Spadli do výsledkového bahna, fanoušci svou zlobu obrátili proti trenérům v čele s Jakubem Petrem, kteří ostravský klub následně opustili. Vítkovické mužstvo narychlo převzal kouč Mojmír Trličík se svými parťáky, vedení klubu pro boj o záchranu přivedlo zkušené borce a příběh Ostravanů nakonec skončil happyendem.

Zlatá hokejka 2020

Vítkovice před sezonou opustilo spoustu opor – brankář Patrik Bartošák či útočníci Radoslav Tybor, Jakub Lev nebo Rostislav Olesz. Klub deklaroval, že do nového ročníku jde s výrazně nižším rozpočtem, a tak vsadil zejména na dravé mládí s potenciálem.

Na první pohled Ostravané složili zajímavý tým a vyšel jim i začátek sezony, když v úvodních pěti zápasech dokázali vždy bodovat. Navíc porazili úřadujícího šampiona z Třince, Zlín i kladenského nováčka. V jednu chvíli se tak Vítkovičtí hřáli i na třetím místě tabulky.

Foto: Petr Kotala, hc-vitkovice.cz

Pak ale přišel nevídaný výkonnostní propad. Přišly první nepovedené výsledky, do toho se přidala nepříjemná zranění a mladý výběr si přestal věřit. Od 18. října do 6. prosince vítkovický celek vyhrál za tři body pouze jediný zápas. Po vysoké prohře 1:9 v Karlových Varech skončili trenéři Jakub Petr s Pavlem Trnkou.

Na vítkovickou střídačku se postavil zkušený Mojmír Trličík, který si k sobě povolal Rostislava Kleslu a Ladislava Svozila. Nový trenérský štáb začal úspěšně – Vítkovice pod ním vyhrály hned první dva zápasy v Hradci Králové a doma s Olomoucí. Cestu ven z krize ale ostravský tým našel až na přelomu ledna a února poté, co před důležitými zápasy výrazně posílil.

Poté, co v diskutovaném utkání Ostravané sfoukli Energii, která do duelu nasadila juniory, teprve mohli otřít z čela studený pot. V tu chvíli už bylo jasné, že Vítkovice zůstanou extraligové. Záchrana v předposledním kole? Tomu se budou chtít Vítkovičtí v budoucnu určitě vyhnout.

Umístění v základní části Tipsport extraligy: 13. místo.

Co se povedlo?

Zachránit extraligu. Nejdůležitější úkol, který před sebou Vítkovice měly, zvládly na jedničku. Ostravané se semkli a závěr základní části zvládli skvěle, vždyť z posledních dvanácti utkání hned osmkrát zvítězili a kolo před koncem po drtivém vítězství nad Karlovými Vary už měli jistou záchranu. Tradiční klub tak mezi elitou nebude chybět ani v následující sezoně.

Sázka na nové trenéry. Byl to rychlý řez. Vítkovické hokejisty položila těžká deka a po pěti porážkách Ostravané schytali devítibrankový debakl na ledě Karlových Varů. Po drtivé prohře 1:9 majitel vítkovického klubu Aleš Pavlík bouchl do stolu. Tým dostal pokuty a na střídačce skončili trenéři Jakub Petr s Pavlem Trnkou. Hned o dva dny později v Hradci tým vedl kouč Mojmír Trličík společně s Rostislavem Kleslou. K nim se připojil i Ladislav Svozil a tato trenérská trojice nakonec Vítkovice dovedla k záchraně.

Nahradit Bartošáka. Vítkovický klub skvěle vyřešil i palčivou otázku, která rezonovala mezi fanoušky: Kdo nahradí brankáře Patrika Bartošáka, kterého zlákal nedaleký Třinec? Ostravané vsadili na Miroslava Svobodu, který za průchozí obranou často držel vítkovický tým nad vodou. Výkony Svobody rostly hlavně v závěru základní části. O jeho přínosu jasně hovoří i čísla – vždyť pětadvacetiletý borec byl v úspěšnosti zákroků (92,02 %) mezi pěti nejlepšími gólmany celé extraligy.

Last-minuty příchody. Bojovat o záchranu v nejvyšší soutěži nelze jen s mladíky, byť sebevíc talentovanými. Vedení Vítkovic si toho bylo vědomo, a tak se před klíčovými zápasy nebálo investovat do posil. Do Ostravy se vrátil zkušený bek Blaž Gregorc, výměnou za Petra Šidlíka přišel Mislav Rosandič, obranu vyztužil i kanadský obránce Jesse Dudas a už před Vánoci hlásil návrat z Komety útočně laděný zadák Jan Štencel. A ofenziva? Té přinesli zkušenost i kvalitu šikovný centr Jan Hruška, urostlý bojovník Martin Dočekal či slovenský střelec Peter Šišovský.

Co se nepovedlo?

Rozchod s Rostislavem Oleszem. Ještě ani nezačala ostrá sezona a ve Vítkovicích bouchla první bomba. Klub se rozloučil s dlouholetým kapitánem Rostislavem Oleszem, který v létě svolal vlastní tiskovou konferenci, na níž objasnil důvody svého konce. Ve zkratce řečeno pálil hlavně po tehdejší trenérské dvojici: „Vyvinulo se to tak, že pod panem Petrem a Trnkou si nedokážu představit fungovat. Nechtěl jsem, aby mi tito trenéři ukončili hokejovou kariéru,“ soptil. Klub jeho slova dále nekomentoval, ale příznivci zažehli první doutnák.

Éra Jakuba Petra. Čtyři roky trvala mise Jakuba Petra ve Vítkovicích. Ambiciózní kouč dostal od vedení možnost coby generální manažer postavit si sám svůj kádr. Trenér, který s osmnáctkou v roce 2014 přivezl stříbro z mistrovství světa, nezačal vůbec špatně. Dokázal Vítkovice vyšvihnout výš. Zejména jeho druhá sezona u áčka Vítkovic byla slibná. Tým sice v základní části skončil čtvrtý, jenže ve čtvrtfinále prohrál s Kometou na celé čáře 0:4 na zápasy. O rok později přišel totožný kolaps v souboji s třineckým rivalem. A pak už to šlo s Vítkovicemi z kopce. Petra s jeho asistentem Trnkou kritizovali fanoušci, ve kterých bobtnala zloba. Popularitě Petra zrovna nepomohla ani ostrá hádka s olomouckým koučem Zdeňkem Motákem přímo na tiskovce. A po šňůře proher pak skončila i éra Jakuba Petra. Neslavně a bez fanfár.

Konec loňského roku. Trenérům Petrovi a Trnkovi zlomila vaz nevídaná série. Během 19 extraligových utkání jejich tým dokázal naplno bodovat pouze jednou! Ostravané prohráli šestkrát v řadě a po krutém výprasku na ledě karlovarské Energie v poměru 1:9 už nebylo co řešit – Jakub Petr s Pavlem Trnkou byli odvoláni ze svých funkcí.

Složit pevnou obranu. Velkým problémem Vítkovic v uplynulé extraligové sezoně byla defenziva, která místo jistoty často připomínala průchoďák. I proto před koncem přestupového období udělali Ostravané řadu změn také v obranných řadách. V množství inkasovaných branek byli Vítkovičtí dlouho nejhorší v extralize, nakonec je této statistice těsně přeskočilo sestupující Kladno. Ovšem 175 inkasovaných branek v 52 zápasech? To je sakra hodně. A kdo ví, jak by to vypadalo bez spolehlivého gólmana Miroslava Svobody, který v brance předváděl fantastické výkony.

Hráč sezony podle hokej.cz – Miroslav Svoboda

Klidně tady mohlo svítit jméno Robertse Bukartse. Lotyšský útočník v Ostravě pookřál a navázal na úspěšné roky ve Zlíně. Šikovný hokejista byl devátým neproduktivnějším hráčem celé soutěže, ve 47 duelech nasázel 16 branek a na dalších 26 jich přihrál. Pro Vítkovice byl ale extrémně důležitý jiný muž – Miroslav Svoboda.

Po odchodu brankáře Patrika Bartošáka se čekalo, kdo elitního brankáře a reprezentanta ve Vítkovicích nahradí. Náročné zadání dostal Miroslav Svoboda, jenž měl za sebou hektickou sezonu plnou přesunů, kterou dohrál v rakouském Dornbirnu. Svoboda naplno ukázal své kvality.

V mnoha případech to byl on, kdo vítkovickému týmu vyhrál mnoho vyrovnaných zápasů. S úspěšností zákroků 92,02 % byl mezi TOP 5 brankáři celé Tipsport extraligy, vychytal čtyři čistá konto a je zajímavé zmínit, že měl vůbec nejvíc zásahů mezi extraligovými gólmany – zapsal jich hned 1 349. Dokonce nasbíral i tři asistence. A klidně může aspirovat i na zákrok roku, viz. videomomenty níže.

Foto: Petr Kotala, hc-vitkovice.cz

Hráčské statistiky v základní části

Kanadské bodování:
1. Roberts Bukarts, 42 b
2. Ondřej Roman, 33
3. Dominik Lakatoš, 27
4. Alexandre Mallet, 24
4. Jan Schleiss, 24
6. Peter Trška, 22
7. Rastislav Dej, 20
8. Šimon Stránský, 15
9. Jan Hruška, 13
9. Patrik Zdráhal, 13

Kanadské bodování obránců:
1. Peter Trška, 22
2. Blaž Gregorc, 7
2. Daniel Krenželok, 7
4. Jan Štencel, 7
5. Petr Šidlík, 7

Juniorské bodování:
Za Vítkovice v uplynulé sezoně žádný junior nenastoupil.

Nejlepší střelci:
1. Roberts Bukarts, 18 g
2. Ondřej Roman, 14
2. Dominik Lakatoš, 14
2. Alexandre Mallet, 14
5. Jan Schleiss, 11
5. Rastislav Dej, 11

Nejlepší střelci mezi obránci:
1. Peter Trška, 4
2. Blaž Gregorc, Daniel Krenželok, David Kvasnička, Tomáš Černý, všichni 2

Vítězné góly:
1. Roberts Bukarts, 4 g
2. Rastislav Dej a Šimon Stránský, oba 3 

Přesilovkové góly:
1. Dominik Lakatoš, 6 g

Přesilovkové góly mezi obránci:
1. Peter Trška, Jan Štencel, Petr Šidlík a David Kvasnička, všichni 1 g 

Nahrávači:
1. Roberts Bukarts, 26 a
2. Ondřej Roman, 19
3. Peter Trška, 18

Statistika +/-:
1. Jan Hruška, +4
2. Jan Výtisk, +2
3. Lukáš Kovář a Tomáš Kubalík, oba +1
5. Martin Bodák a Patrik Zdráhal, oba 0
(min. 15 odehraných utkání)

Nejhorší +/-:
30. Rastislav Dej, -12
29. Daniel Krenželok, -10
28. J. Schleiss, P. Trška, O. Roman, F. Razgals a J. Baláž, všichni -8

Trestné minuty:
1. Dominik Lakatoš, 50 TM

Nejvíc zblokovaných střel:
1. Jan Výtisk, 115 AB

Nejlepší hráč na buly:
1. Nicolas Werbik, 55,28 %

Nejvytíženější hráč:
1. Peter Trška, 20:47 TOI/GP

Úspěšnost gólmanů:
1. Miroslav Svoboda, 92,02 %
2. Daniel Dolejš, 88,06 %

Průměr gólmanů:
1. Miroslav Svoboda, 2,87 G/Z

Čistá konta:
1. Miroslav Svoboda, 4 ČK

Odchytané minuty:
1. Miroslav Svoboda, 2 443 min.
2. Daniel Dolejš, 727

Sezona obrazem

Foto: Eduard Beneš, hcverva.cz

Foto: Petr Kotala, hc-vitkovice.cz

Foto: Petr Kotala, hc-vitkovice.cz

Foto: Petr Kotala, hc-vitkovice.cz

Foto: Petr Kotala, hc-vitkovice.cz

Foto: Petr Kotala, hc-vitkovice.cz

Foto: Petr Kotala, hc-vitkovice.cz

Foto: Petr Kotala, hc-vitkovice.cz

Foto: Lukáš Filipec, hcocelari.cz

Foto: Petr Kotala, hc-vitkovice.cz

Foto: Petr Kotala, hc-vitkovice.cz

Foto: Petr Kotala, hc-vitkovice.cz

Foto: Petr Kotala, hc-vitkovice.cz

Foto: Petr Kotala, hc-vitkovice.cz

Foto: Petr Kotala, hc-vitkovice.cz

Videomomenty

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz