Sezona Zlína: Berani napravili mizerný start, zabrala léčba Svobodou

Foto: Jiří Zaňát, hokej.zlin.cz

Dobrý začátek je jedním z klíčových faktorů, aby mohla být sezona úspěšná. Velmi dobře o tom vědí ve Zlíně. Berani loni na podzim zahájili mizerně, za úvodních deset kol posbírali jen šest bodů a dlouho byli poslední. Velký obrat přišel po změně trenérů – Antonína Stavjaňu nahradil Robert Svoboda, který dokázal najít cestu ke zlepšení. Nakonec z toho bylo desáté místo po základní části a účast v předkole Generali Česká pojišťovna play off.

partneři českého hokeje

Příčin špatného startu soutěže by se našlo víc, Berany srazila především utkání na domácím ledě. Po prohře v Karlových Varech neuspěli na ledě Plzně či Liberce, což byly týmy z popředí tabulky. Doma si mohli Zlínští zajistit důležité body v utkáních s Olomoucí či s Kladnem, leč nestalo se. Porážky přibývaly.

Když zlínský tým poměrem 1:5 selhal v Litvínově, poroučel se Antonín Stavjaňa a s asistentem Martinem Hamrlíkem znovu vedl mužstvo Robert Svoboda. Velmi dobrý znalec prostředí měl o svěřencích dokonalé informace, věděl o jejich přednostech. Dokázal je získat na svoji stranu a ordinoval herní koncept, který fungoval.

Zlín sice na čas přišel o zraněného Libora Kašíka, nicméně vedení klubu trefilo vhodné posily. V brance byly znát zkušenosti Marka Čiliaka, když pomineme nedotažený příchod Slováka Samuela Bučka, jiní zahraniční hráči Žiga Jeglič a Valentin Claireaux odvedli dobré služby.

Ve druhé polovině soutěže už hokejisté Zlína jeli víceméně podle správných not, pouze jednou zaznamenali tři utkání v řadě bez bodového zisku. Stalo se ve finiši, mezi 45. až 47. kolem. Svobodova armáda byla předtím devátá, následně pak zdolala už jen Mountfield a jinak spíš klopýtala. Ovšem postup do předkola to neohrozilo.

V něm stihli Berani jen dvě utkání. Úvodní duel v Olomouci prohráli 1:5, další den v odvetě (už bez diváků) zvítězili 3:1. Vzhledem k pandemii koronaviru pak byla TELH přerušena a záhy zrušena.

Umístění po základní části Tipsport extraligy: 10. místo.

Co se povedlo

Návrat trenéra Svobody. Po sezoně 2018-19, kdy Berany vyřadili v předkole hráči Mladé Boleslavi, trenér Robert Svoboda poměrně nečekaně u týmu skončil a přešel k juniorům. Ovšem po polovině října byl zase zpátky. Berani řešili výsledkovou mizérii návratem nedoceněného kouče a jeho léčba zabrala. Hokejový Zlín se postupně zvedal, po 24. kole byl poprvé devátý, základní část nakonec končil na desáté příčce.

Zahraniční posily. Když se nedařilo, mělo vedení šťastnou ruku na zahraniční posily. Slovinec Žiga Jeglič stihl pět utkání s bilancí gólu a čtyř nahrávek, načež původní zkoušku neproměnil ve smlouvu po zbytek ročníku a odešel do Mladé Boleslavi. Naopak Francouz Valentin Claireaux zůstal a byl hodně vidět.

Sázka na střelce Dufka. Trenér Stavjaňa ho před sezonou poslal do prvoligového Přerova, Jan Dufek se sice brzy vrátil, ovšem do hokejové krásy rozkvetl až pod Robertem Svobodou. Bývalý hokejista Poruby, Litvínova a dalších klubů šel neskutečně nahoru. Od 34. do 45. kola nastřílel devět gólů ve 12 zápasech za sebou. Odměnou mu byla premiérová pozvánka do reprezentace.

Kašík v brance, pomoc Čiliaka. Tradičním pilířem hokejového Zlína jsou brankáři. V letošní sezoně potkal Berany problém, v pátém utkání sezony se zranil Libor Kašík, a jak se posléze ukázalo, chyběl v 18 následných zápasech. Vedení Beranů bleskově reagovalo, z Komety si vypůjčilo Marka Čiliaka, který hodně pomohl. S jeho přispěním se tým dostal na dohled elitní desítky.

Soudržnost a rovnováha. V tuzemských podmínkách bychom těžko hledali jiný klub, jenž si tak zakládá na soudržnosti. A také na vazbách mezi hráči, kteří mají k mužstvu i městu vztah. Zlín tyhle vlastnosti oprášil po návratu trenéra Svobody, navíc nevykazoval propady z pohledu defenzivy ani útočné hry.

Co se nepovedlo

Angažmá kouče Stavjani. Vrátil se do klubu, kde prožil většinu mimořádné hráčské kariéry. Antonín Stavjaňa dorazil po úspěšném působení v Nitře s velkou chutí, jenomže na střídačce Beranů vydržel jen do 17. října. Po 10. kole byl odvolán. Zlín měl v tu dobu na kontě pouhých šest bodů a byl poslední.

Vstup do sezony. Velká výsledková mizérie přikovala Berany na nejhorší pozici a dlouho to vypadalo, že se z ní nedokáží odlepit. Poprvé bodovali až v sedmém kole, kdy doma zdolali Pardubice, pak senzačně loupili na ledě Komety 7:0. jenomže propad pokračoval. Na třinácté místo Zlín poskočil až po úspěchu v nájezdech utkání 15. kola s Vítkovicemi.

Švéd Palmberg. Měl být jednou z posil zlínské ofenzivy, ale tenhle nákup se nepovedl. Švéd Rickard Palmberg částečně doplatil na špatný vstup týmu do sezony, nicméně gól a nahrávka v 11 utkáních je na cizince bídná bilance. Není divu, že se brzy z Baťova města poroučel.

Střelba v přesilovkách. Využití početních výhod je jedním z předpokladů k úspěchu, procentuální hodnotu měli Berani desátou z celé extraligy. Ani procentuální úspěšnost střelby při početních výhodách je nezdobila, hůř na tom v soutěži byly jen Pardubice a Olomouc.

Smolař Fořt. Měl být jedním z tahounů týmu, koncem předchozí sezony se Tomáš Fořt prosadil do reprezentace a hrál výborně. Jenže progresivní útočník měl zdravotní potíže. poprvé naskočil až ve 14. kole, kdy se hned trefil proti Karlovým Varům. Pravidelně pak nastupoval od předehrávky 21. kola doma s Kometou.

Hráč sezony podle Hokej.cz – Antonín Honejsek

Ve zlínském týmu není vyložená hvězda, ale řada hráčů má nespornou extraligovou kvalitu. Brankář Kašík, veteráni Žižka s Noskem, buldok Okál, střelec Dufek nebo poslední dobou výborný Šlahař. Primát pro hráče sezony podle našeho mínění náleží Antonínu Honejskovi.

Někdejší velký talent českého hokeje měl povedenou sezonu. V 51 utkání posbíral 13 gólů a 24 nahrávek, zdobily ho i některé jiné statistiky. Někdejší reprezentant je v ideálním hokejovém věku, pro Berany znamená důležitého lídra.

Foto: David Peška, hokej.zlin.cz

Hráčské statistiky v základní části

Kanadské bodování:
1. Antonín Honejsek, 37 b
2. Jakub Šlahař, 32
3. Valentin Claireaux, 30
4. Jan Dufek, 29
5. Zdeněk Okál, 25
6. Ralfs Freibergs, 23
7. Bedřich Köhler, 20
7. Štěpán Fryšara, 20
7. David Nosek, 20
10. Pavel Kubiš, 19

Kanadské bodování obránců:
1. Ralfs Freibergs, 23 b
2. David Nosek, 20
3. Jakub Ferenc, 16

Juniorské bodování:
1. Matyáš Hamrlík, 1 b

Nejlepší střelci:
1. Jan Dufek, 15 g
2. Antonín Honejsek, 13
3. Jakub Šlahař, 11
3. Valentin Claireaux, 11
3. Zdeněk Okál, 11
3. Bedřich Köhler, 11

Nejlepší střelci mezi obránci:
1. David Nosek, 7 g
1. Jakub Ferenc, 7

Vítězné góly:
1. Štěpán Fryšara, 4 g

Přesilovkové góly:
1. Antonín Honejsek, 4 g
1. Jakub Šlahař, 4

Přesilovkové góly mezi obránci:
1. David Nosek, 3 g

Nahrávači:
1. Antonín Honejsek, 24 a
2. Jakub Šlahař, 21
3. Ralfs Freibergs, 20
4. Valentin Claireaux, 19
5. Zdeněk Okál, 15

Statistika +/-:
1. Martin Novotný, +9
1. Jakub herman, +9
3. Valentin Claireaux, 7
4. Jan Dufek, +6
4. Jakub Šlahař, +6
4. Antonín Honejsek, +6

Nejhorší +/-:
30.  Jiří Ondráček, -10
29. Rickard Palmberg, -9
28. Pavel Kubiš, -8
27. Bedřich Köhler, -7
26. Pavel Sedláček, -5

Trestné minuty:
1. Bedřich Köhler, 65 TM
2. Antonín Honejsek, 62
3. Jakub Ferenc, 38

Nejvíc zblokovaných střel:
1. Jakub Ferenc, 75 AB

Nejlepší hráč na buly:
1. Valentin Claireaux, 52,22 %

Nejvytíženější hráč:
1. Ralfs Freibergs, 21:47 TOI/GP

Úspěšnost gólmanů:
1. Libor Kašík, 91,52 %
2. Marek Čiliak, 91,01 
3. Daniel Huf, 90,64

Průměr gólmanů:
1. Marek Čiliak, 2,65 G/Z
2. Libor Kašík, 2,67
3. Daniel Huf, 2,73

Čistá konta:
1. Marek Čiliak, 3 ČK

Odchytané minuty:
1.Libor Kašík, 1707 min.
2. Marek Čiliak, 1085
3. Daniel Huf, 352

Sezona obrazem

Foto: Alena Zapletalová, hc-olomouc.cz

Foto: Jiří Zaňát, hokej.zlin.cz

Foto: Jiří Zaňát, hokej.zlin.cz

Foto: David Peška, hokej.zlin.cz

Foto: Aukro Berani Zlín

Foto: twitter.com/AlenaKolonicna

Foto: David Peška, hokej.zlin.cz

Foto: Jiří Zaňát, hokej.zlin.cz

Foto: David Peška, hokej.zlin.cz

Foto: David Peška, hokej.zlin.cz

Foto: David Peška, hokej.zlin.cz

Foto: Jiří Zaňát, hokej.zlin.cz

Foto: Jiří Zaňát, hokej.zlin.cz

Foto: Jiří Zaňát, hokej.zlin.cz

Videomomenty

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz