Snažím se být upřímný a nic neokecávat, tvrdí Vrbata. Prosit nikoho nebude!

Foto: Jan Pavlíček, bkboleslav.cz

V klubu z Mladé Boleslavi byl před časem spolumajitelem, od ledna je Radim Vrbata sportovním ředitelem. Jeden z nejlepších hokejistů z města aut všech dob se pustil do nové výzvy s velkým zápalem. Přivedl nové kolegy, budoval kádr prvního týmu, řeší mládež. „Dokážu si představit, kam až se můžeme dostat. Ale teď stojíme na začátku," připomíná.

partneři českého hokeje

Vrbatovi můžete věřit, že do toho jde naplno. Když už se rozhodla, žije prací neustále. Kdysi ho do klubu vodil táta jako malého caparta, pozdější mistr světa a dlouholetý hráč NHL v Boleslavi všechno prošel od píky a moc dobře ví, jak těžké je prosadit se mezi nejlepší.

Teď někdejší skvělý střelec a bruslař tvoří sportovní vizi organizace a podílí se na tom, aby v Bruslařském klubu vyrůstali perspektivní hokejisté. „Nevidím tady hráče, kterého bychom měli prosit, aby nám zůstával, protože to je druhý Crosby nebo McDavid. My se těm klukům snažíme pomoci v rozvoji, ale určitě to není a nebude o nějakém přemlouvání," zmiňuje při debatě o práci s mládeží.

Do funkce jste přišel v polovině minulé sezony, ale první ostrá bude až ta nadcházející. Cítíte tím pádem větší odpovědnost?
Samozřejmě. Kádr vypadá, jak jsme zhruba chtěli. Měli jsme tam už jen jednoho hráče, s nímž jsme se nakonec nedohodli. Jinak máme všechny, které jsme si vytipovali. Spolupracujeme s trenéry, s Vaškem Nedorostem, s dalšími lidmi. Odpovědnost k tomu určitě patří. 

Budete příští týden při premiéře proti Dynamu nervózní?
To nevím. Výkony musejí podat hráči. Z našeho boxu na tribuně už toho moc nevymyslíme (usměje se). My tomu dali péči, třeba to, že jsme pro hráče přivedli kondičního trenéra, fyzioterapeuty. Servis pro ně je, teď potřebujeme, aby hráli. Odpovědnost máme my, hlavně já.

S vaším příchodem určitě stoupnou očekávání fanoušků. Jaká je vaše vize pro novou sezonu?
Úplně si nemyslím, že by to měla změnit jen jména. Je to o kolektivu lidí, o našem týmu. Musíme rozdělit první mužstvo a mládež. Od áčka se samozřejmě očekávají výsledky, ten tlak tam je. Chceme každý týden bodovat a vyhrávat, držet se v tabulce co nejvýš. Pak tu je mládež, což znamená běh na delší tlak. Snažíme se mladé hráče rozvíjet, pracovat s nimi a přivádět je do velkého hokeje. Tam tlak na výsledky zase úplně nechceme.

Zároveň jste určitě připraveni reagovat u prvního mužstva na případné nezdary.
Samozřejmě, v nejlepší čtyřce nebo šestce chce být každý, všem se to ale nepovede. Pokud se nebude dařit, zareagujeme. Ale týmu věříme. Při jeho budování jsme museli brát v úvahu, že někdo z hráčů už smlouvu měl podepsanou. Stejně tak hráčský trh, rozpočet na posily. Šlo o to všechno zkombinovat. Věříme, že jsme dali dohromady to nejlepší, co jsme mohli. Ale uvidíme podle výsledků. Tenhle proces nikdy nekončí.

Foto: Jan Pavlíček, bkboleslav.cz

Jaké je vaše přání do sezony?
Aby se klukům vyhýbala zranění, abychom hráli v optimální sezoně. Což se bohužel v úvodu nestane, jelikož nám vypadl David Cienciala. Na druhou stranu je to šance pro mladé kluky, doufejme, že toho někdo z nich využije. A cíl? Ani bych neřekl konkrétní umístění v tabulce. Spíš nám jde o to, aby výkony týmu měly vzestupnou tendenci. Že jsme v listopadu lepší, než jsme byli v září. Pokud se to povede, určitě se to projeví i v tabulce.

Minulá sezona byla pro Bruslařský klub trošku divoká. Nepovedl se začátek, místo Vladimíra Kýhose přišli Miloslav Hořava, Radim Rulík a Pavel Patera, kteří tým nakonec dovedli do čtvrtfinále play off. Mrzí vás, že Hořava následně u týmu skončil?
Mrzí, samozřejmě. On byl jedním z důvodů, proč jsem do toho v lednu šel. Viděl jsem, co Miloš, Radim a Patýs s týmem udělali. Jaké nastavili prostředí a náročnost. Rozumím důvodům, které k tomu Miloše vedly. jsme i nějakým způsobem dál v kontaktu. On to samé s trenéry. Kluci navázali na práci, kterou loni v listopadu rozjeli. Určitě mě mrzí, že tady Miloš Hořava není každý den. Teď je to na Radimovi a Pavlovi.

Je varianta, že by Miloslav Hořava v budoucnu pomohl víc? Že by se třeba i vrátil?
Myslím, že to není úplně vyloučené. Když bude připravený, my se tomu bránit nebudeme.

Teď k vám osobně. Máte pocit, že při jednáních s hráči jsou znát i vaše hokejové úspěchy?
To se musíte zeptat jich. Nedokážu posoudit. Já klukům mohu říci svoji představu, včetně finančních prostředků – a pak je to na nich. Jestli moje jméno hraje nějakou roli? Myslím, že by měla rozhodovat vize klubu, nemělo by to být navázané na jednoho člověka. Protože když ten pak jednou odejde, přece neskončí celý klub. Osobně se snažím především o to, abychom u áčka a u mládeže nastavili nějaký systém. Mám svoje představy, ale nejde jen o můj výmysl. Proto jsme sem přivedli Petra Hakena, Vencu Nedorosta. proto tady jsou kluci jako Venca Pletka, Honza Hanzlík nebo brácha, kteří mají za sebou extraligovou kariéru. Dokážu si představit, kam až se můžeme dostat. Ale někde musíte začít. Budeme se to snažit rozvíjet.

Foto: bkboleslav.cz

V českém hokeji jste se dlouho nepohyboval. Čím je podle vás aktuálně specifický?
Třeba tím, že všichni agenti mají ty nejlepší hráče (směje se). Kdyby je dali dohromady, musíme vyhrávat olympiády, mistrovství světa, juniory... Realita je trošku jiná. Když jsem přemýšlel o doplnění týmu, hledal jsem především ty správné typy hráčů, které mužstvu chybějí. Tohle se nám loni povedlo s Radimem Zohornou, přivedli jsme mladého perspektivního hráče. To samé si myslím o Davidovi Ciencialovi. Touto cestou půjdeme. A také je třeba, aby pro všechny ty kluky nebyla Boleslav konečnou stanicí. Aby se chtěli dostat do NHL, do Ruska. Aby měli svoje ambice.

Bral jste při hledání posil v úvahu moderní metody, tedy analytiku a podrobné statistiky?
Ty byly vždycky. Jak se teď rozjíždí analytika, v tom jsem byl už během NHL. Myslím, že to je dobrý nástroj, ale ne jediný a hlavní. Určitě by se mělo jednat o kombinaci více věcí.

V jakém stavu jste našel český hokej po návratu ze zámoří?
No... (usměje se a přemýšlí). Asi není úplně náhoda, kde český hokej je. Vezmu třeba kluky z našeho áčka. Když loni přišli noví trenéři, tak hráči poznali, že to, jak se má pracovat, je úplně někde jinde, než si do té doby mysleli. To samé se děje v kategoriích juniorů a dorostenců. Právě tam nám podle mého hokejový svět utíká. Tam se to láme! V Kanadě, Americe, Švédsku či Finsku jedou kluci neskutečné bomby, v režimu trénink, škola, trénink, odpočinek. Kdežto u nás ti samí kluci zaostávají. Budou si muset uvědomit, že tomu prostě musejí dát víc, aby měli šanci. Pro hráče z Boleslavi není přece měřítko, aby byli nejlepší v Boleslavi. Měli by koukat, aby byli nejlepší v republice. Pak na to, zda se dokáží porovnat se soupeři z Kanady, Švédska, Finska. A třetí kategorií je mládež od devítky dolů, kde bych řekl, že podmínky pro děti jsou možná nejlepší na světě. Mají tu šatny, tréninky navázané na školu a podobně. Jde o to, aby se děti učily základy hokeje, které pak v dorostu a juniorech musejí rozvíjet.

Co s těmi, kteří to nepochopí? Přesvědčovat asi ne, že?
Prostředí takhle musí být nastavené! Když dotyčný nebude dělat, klidně může jít jinam, kde si myslí, že mu to bude vyhovovat lépe. Když vezmu konkrétně Boleslav, nevidím tady hráče, kterého bychom měli prosit, aby nám zůstával, protože to je druhý Crosby nebo McDavid. My se těm klukům snažíme pomoci v rozvoji, ale určitě to není a nebude o nějakém přemlouvání. To je stejné jako u ´áčka. V listopadu přišli noví trenéři, zavedli nový režim trénování, a ti kluci se museli zařídit.

Bylo pro vás těžké přeorientovat se z role hráče do pozice manažera, který musí dělat i nepopulární kroky?
Už během kariéry jsem to sledoval. Prošel jsem více kluby a měl možnost poznat různé trenéry i manažery. Zajímalo mě, jak přemýšlejí. Snažím se to dělat tak, jak jsem to chtěl jako hráč. Tedy řešit všechno na rovinu, nic neokecávat. Být upřímný. Když bude někdo něco dělat dobře, povím mu: "jo, takhle pokračuj, dobrý". Pokud ne, no tak mu to řeknu také! Myslím, že to je nejlepší věc. Jak říkáte, během těch osmi měsíců už jsem také musel udělat kroky, které nejsou úplně příjemné. Myslím, že se všemi hráči mám dobrý vztah, ale na druhou stranu náročný. Je to profesionální sport, přece se tady nebudeme držet za ruce a říkat, že to je dobré, když to dobré není. I nepříjemné věci k tomu patří. Pokud ale máte vztahy postavené na upřímnosti, myslím, že to ten hráč potom vezme.

Foto: Jan Pavlíček, bkboleslav.cz

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz