Těžký start Žihadel. Lidé si musí uvědomit, proč organizace vznikla, říká Vybíral

Foto: Facebook Hockey Club Moravské Budějovice 2019

30. října 2019, 15:39

Pavel Mandát

Fanoušci v Moravských Budějovicích byli během posledních let zvyklí na vítězství. Letos je však situace jiná. Klub z Vysočiny začíná úplně novou kapitolu své existence, ve které ještě nedokázal bodovat. Nedobré situace si je vědom také klubový jednatel Miroslav Vybíral.

partneři českého hokeje

Ten už podniká kroky k nápravě, ale zároveň prosí fanoušky o trpělivost. V rozhovoru pro hokej.cz vysvětluje celkový záměr nově vzniklé organizace. 

Žihadla neprožívají snadný ročník. Klub opustil po minulé mimořádně povedené sezoně dlouholetý mecenáš, načež byla založena úplně nová organizace s názvem Hockey Club Moravské Budějovice 2019. Ta má za úkol především výchovu mladých talentů pro seniorský hokej.

Organizace funguje prakticky na bázi farmy znojemských Orlů. Z toho plyne, že největší část hráčské základny Žihadel tvoří mladí Orli, kteří získávají v Moravských Budějovicích potřebné zkušenosti.

Moravskobudějovický celek v aktuálním ročníku ještě nebodoval. Tato situace logicky není lhostejná klubovému vedení, které zastupuje především jednatel a hlavní trenér Miroslav Vybíral. Někdejší šéftrenér znojemské mládeže však jedním dechem upozorňuje na prvotní myšlenku tohoto projektu, jenž spočívá právě v prostoru pro mladíky.

Foto: Libor Duchoň

„Samozřejmě, že z výsledkového pohledu to pro nás zatím není ideální. Na druhou stranu lidé musí vidět ten důvod, proč naše organizace vznikla. Tím je záměr, abychom dali šanci mladým hokejistům, otrkat se v seniorském hokeji. To je důvod, proč naše organizace vznikla. Hráči si ale samozřejmě musí svou šanci zasloužit,“ říká Vybíral.

„Lidé musí vidět ten důvod, proč naše organizace vznikla."

Žihadlům se výsledkově zatím nedaří. Ostatně to se dalo u porodu úplně nového týmu čekat. Celek z Vysočiny dokázal zvítězit jen v úvodních dvou přípravných zápasech, ale to je vše. Minimálně prozatím.

„My už víme, kdo je schopný na sobě pracovat a pro koho to celé skončí jen tím, že si přijde na stadion, odtrénuje a odejde. Kluci si u nás mohou říct o místo v prvním týmu Orlů, přičemž velmi dobře se ukazují Šána, Bazala nebo Piš se Sigmundem a Svobodou, který se vrátil po delší nemoci a okamžitě se zařadil k nejlepším hráčům týmu. Na druhou stranu jsou tu i tací, od kterých jsme čekali více. Oni to ví a musí přidat, pokud chtějí 2. ligu hrát,“ má jasno klubový boss.

„Už víme, kdo je schopen na sobě pracovat a pro koho to končí jen tím, že odtrénuje a odehraje zápasy."

Valná většina současného týmu Moravských Budějovic působila ještě loni v juniorských soutěžích, zejména v EBYSL. Kde tedy Vybíral spatřuje zásadní rozdíly mezi juniorskými soutěžemi a 2 ligou?

„Asi největší rozdíly jsou v osobních soubojích, kde jsou soupeři silnější, těžší a hráči se s tím musí vyrovnat. Dále je to rychlost rozhodování a tlak na to, že soupeř dokáže každou vaši chybu potrestat. S tím se hráči sžívají, ale to je cesta, kterou chceme jít, výchova hráčů je pro nás prvořadá. Je to však cesta na dlouhou trať. Kluci potřebují čas a prostor, aby se mohli rozvíjet, je to proces, který nelze uspěchat. Důležité je, aby tvrdě pracovali v tréninkovém procesu, hráli dostatečný počet minut a také klíčové situace v zápasech.“

Celkovou úroveň 2. ligy vnímá velmi pozitivně, podle něj je navíc skupina Východ tou nejlepší. „Čekal jsem kvalitní soutěž, a to se také potvrdilo. Skupina Východ je dle mého názoru jednoznačně nejkvalitnější, většina týmů má na svých soupiskách hráče, kteří by se neztratili ani o level výš. Pro nás jako pro organizaci je skvělé mít možnost poměřit síly s tak kvalitními mužstvy. Naši hráči tak mohou nabrat zkušenosti, které jim v budoucnu pomohou.“

„Skupina Východ je dle mého názoru jednoznačně nejkvalitnější."

Zároveň ale vnímá nutnost posílení. Žihadla během aktuálního ročníku už třikrát inkasovala během jednoho utkání deset branek, což je samozřejmě pro každý tým nepříjemné. 

„Je to zkrátka daň za nezkušenost. Rozhodně to není tak, že by se na to tým vykašlal. Navíc jsme díky zraněním a nemocem neměli možnost sestavu ustálit. Ta byla kromě posledních tří zápasů pokaždé jiná. Posílení samozřejmě řešíme, není to však snadné vzhledem k našim finančním možnostem, které mají svoje limity. Během následujících dní každopádně někdo dorazí,“ hlásí Vybíral. Sám se netají tím, že by nové akvizice přivítal na každém postu.

Foto: Facebook Hockey Club Moravské Budějovice 2019

Fanoušci v Moravských Budějovicích jsou za poslední roky zvyklí na vítězství, to si klubový jednatel velmi dobře uvědomuje, zároveň je však prosí o trpělivost. „Hokej v Moravských Budějovicích má velkou tradici a poslední roky byly více než úspěšné, takže je jasné, že fanoušci jsou zvyklí na vítězství. Vážím si jejich podpory, ale je potřeba vidět to proč klub vznikl a jeho smysl,“ říká a zároveň dodává, že se setkal i s řadou negativních reakcí. „Jsou tu i lidé, kteří mně a mojí ženě posílají výhružné SMS, to rozhodně není příjemné.“

Foto: Luboš Vácha

Nabízí se tak otázka, proč vlastně novou výzvu v Moravských Budějovicích přijal. Podle svých slov rozhodně ničeho nelituje, neboť ho baví práce s mladými hokejisty.

„Vážím si podpory všech našich fanoušků, jsou ale i tací, kteří posílají mně a mojí ženě výhružné SMS."

„V první řadě to pro mě vlastně ani není práce, ale hokej je můj život. S myšlenkou vytvořit pro Znojmo farmu přišel před čtyřmi lety pan Ohera (majitel znojemského klubu). Od té doby visela ve vzduchu, ale realizovat se ji podařilo až teď, nedávné okolnosti ohledně hokeje v Moravských Budějovicích zkrátka napomohly vzniku našeho projektu. Za což mu určitě chci poděkovat. Je to pro nás velká výzva, že nám umožnil jeho realizaci. Stejně tak je třeba poděkovat městu Moravské Budějovice a všem našim partnerům. Lidé si ani neumí představit, jak těžké je rozjet sportovní klub. Když to řeknu takhle, hrát na „starý“ umí každý. Mě baví práce s mladými hokejisty, pozorovat jejich pokroky a jejich růst. Věřím, že to je cesta pro celý náš hokej,“ uzavírá Miroslav Vybíral.

Jak se bude Žihadlům dařit dále?

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz