Trenér Salcburku: V Česku budeme pokračovat, je to nejlepší možnost

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

42 zápasů, z toho 39 vítězství. Tým salcburské akademie je letos víc než právoplatným účastníkem české Extraligy staršího dorostu, v dlouhodobé části ukázal všem soupeřům záda. Jak se mu v soutěži zalíbilo?

Zlatá hokejka 2020

Český svaz ledního hokeje loni spolupráci se Salcburkem prohloubil. Reprezentační výběry už jeho akademii navštěvovaly dříve, měly porovnání, ale teď dostali nového soupeře i účastníci Extraligy staršího dorostu. Asi málokdo tušil, jak si v soutěži povede, ovšem jeho kvalita brzo vyplula na povrch.

„Nemyslím, že by někdo z ostatních týmů věřil, že se nám povede tak dobře. Ukázalo se, že nás všichni musí brát vážně. Ne že to jsou nějací Němci, Rakušani a k tomu pár Čechů,“ říká hlavní kouč salcburské osmnáctky Teemu Levijoki.

Nový tým rozčeřil vody, postupně se na něj chtěl každý víc a víc vytáhnout. „Ano, hrajeme tady kvalitní zápasy. Většinou na nás jdou týmy v plném složení, i s hráči, které jinak mají v juniorech. Ale rozdíl mezi týmy z horní a spodní části extraligy je příliš velký, to je můj názor,“ pokračuje trenér, jenž v akademii působí od roku 2013.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Salcburk odehrál základní i nadstavbovou část v plném rozsahu, jenom musel svůj program přizpůsobit náročnému cestování i účasti na turnajích, které jsou součástí finské dorostenecké ligy. „A ještě jednou nebo dvakrát za rok taky jedeme do Ameriky,“ podotýká Levijoki, jehož mužstvo těží ze skvělých finančních podmínek.

I proto nevznikly českým týmům žádné další náklady. A hlavně si mohou porovnat svůj hokej s jiným stylem, který Red Bull praktikuje. „Většina českých týmů hraje to samé. Od mužského nároďáku po mládež. Česko je dobrá hokejová země, to ano, ale doufám, že jsme do ní vnesli něco nového,“ pokyvuje trenér. A samozřejmě to platí i naopak.

„Když hrajeme proti různým stylům, je to pro hráče přínosné a dává jim to hodně zkušeností. Nemyslím, že jiným týmům z Evropy se poštěstí něco takového. Nám ano.“

Ne po všech stránkách je ale Levijoki spokojený. Vrásky mu dělá hlavně řada zranění, která si jeho hráči odnesli z většinou tvrdě hraných zápasů. „Mělo by se zapracovat na bezpečnosti hráčů, letos nás postihlo hodně otřesů mozku. Ze všech zápasů by se mělo natáčet video. Trénoval jsem ve Finsku na stejné úrovni a tam je video už dvacet let,“ tvrdí rozhořčeně.

Do play off Extraligy staršího dorostu půjde Salcburk jako favorit číslo jedna. Teď už od něj každý očekává jasný útok na titul, vždyť druhý Liberec za sebou v nadstavbě nechal o 17 bodů. Skóre 116:40 ve 26 utkáních nadstavby taky mluví za všechno.

Ovšem tak jednoduché to nebude. Do vyvrcholení soutěže totiž zasáhne příprava německé reprezentace do 18 let na mistrovství světa divize IA, takže akademici přijdou o několik klíčových hráčů! „Zhruba tak sedm, osm,“ přemýšlí Levijoki. „Určitě to pro nás bude oslabení, když vezmete nejlepší hráče. Kromě toho nám hraje play off i kategorie U16. Ale i tak věřím, že je dokážeme nahradit,“ říká.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Salcburk se však k českému titulu neupíná. „Naším hlavním cílem není vyhrát pohár, ale z pohledu akademie dostávat německý a rakouský hokej výš,“ podotýká finský trenér.

Řešit už musí i budoucnost. Případná neúčast v dalším ročníku nové extraligy juniorů by otevřela dveře jinému týmu, v záchranu možná mohl doufat jeden z dvojice Letňany – Warrior Brno, ale zdá se, že to byly jenom plané naděje.

„Zůstaneme v české soutěži. Nehraje pro nás roli, že už to bude soutěž U19. Budeme hrát dál s týmem U18, takže hráči ročníků 2001 a 2002, i když možná by někdy mohli naskočit i někteří ročníku 2000,“ uvažuje Teemu Levijoki.

„Nemyslím, že by se rakouským a německým hráčům mohlo dostat podobné konkurence v jejich zemích. Lepší možnost pro nás není. Jsme za Red Bull rádi, že v téhle lize hrajeme,“ dodává.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz