Model TELH? Jednoznačně rozhodly ekonomické důvody, vysvětluje Král

Foto: Karel Švec, Český hokej

5. června 17:14

Václav Jáchim

Zástupci Asociace profesionálních klubů (APK) minulý týden předložili svazu návrh nového modelu Tipsport extraligy, který obsahoval návrat k baráži. Členové výkonného výboru ho ovšem na dnešním zasedání odmítli a zvolili verzi nesestupovou s možností přímého postupu vítěze Chance ligy za předpokladu, že splní licenční podmínky. Pro sezonu 2022-23 se poté počet účastníků TELH znovu vrátí ke čtrnácti.

partneři českého hokeje

„Jednoznačně rozhodly ekonomické důvody, které vyplývají z koronavirové krize," konstatuje Tomáš Král. Šéf českého hokeje možnost s baráží odmítl, za normálních okolností by nejvyšší soutěž zachovala model, jaký známe z uplynulé sezony: tedy s přímým sestupem a postupem.

Král: Návrh APK s baráží nás překvapil a zaskočil

„Původně jsme klubům předložili nesestupovou variantu na dobu dvou let. Ze začátku to bylo extraligou celkem kvitováno, na konečném zasedání APK vzešel návrh o baráži 1:1, který nás překvapil a zaskočil," přiznává Král. Tihle možnost osobně odmítá. „Jasně jsem řekl, že to je proti mému přesvědčení. Nereflektovalo to ekonomiku, současný stav. Tento návrh mi nepřišel dobrý."

Zástupci Liberce, Sparty a Plzně před jednáním APK reagovali variantou, aby se extraliga přímým sestupem a postupem zúžila na dvanáct účastníků. „Za normální situace bych s tím neměl žádný problém, myslím, že ani výkonný výbor. Ovšem v souvislosti s pandemií by to bylo velké kaskadérství. Nepřispělo by to k ekonomické ochraně klubů, naopak by je to nutilo k tomu, aby ekonomickou náročnost ještě zvedly," reaguje šéf Českého hokeje.

Členové výkonného výboru dnes nejprve hlasovali o návrhu ze strany APK – o baráži mezi nejhorším týmem TELH a vítězem Chance ligy. „Pro byly tři hlasy, dva členové se zdrželi, šest se vyslovilo proti," informuje Král. „Poté přišel na řadu návrh svazu, tedy nesestupový model. „Tento návrh prošel jednohlasně. TELH tedy bude letos nesestupová, vítěz první ligy postoupí, pokud splní licenční podmínky. V tom případě by v ročníku 2021-22 hrálo nejvyšší soutěž 15 klubů, následně se vrátíme na 14 klubů s tím, že poslední tým TELH sestoupí přímo a předposlední bude hrát s vítězem první ligy," zmiňuje prezident svazu.

Kdyby nenastala pandemie, jiný model TELH bychom nediskutovali

Proč na půdě Českého hokeje neuspěl záměr, který před několika dny vzešel z valné hromady APK? „Model baráže 1+1 je pro nás méně zajímavý a méně hokejově atraktivní. Pohled na věc souvisí i s dalšími soutěžemi. Pokud by se hrála baráž, jiné soutěže by musely významně zkrátit program – třeba základní část Chance ligy by skončila už někdy v lednu. Sportovně to pro nás není optimální," vysvětluje Král.

Zdůrazňuje, že verdikt padl hlavně s ohledem na ekonomiku: „Po sportovní stránce to naše ideální představa není. Ale celý hokejový svět se v souvislosti s koronavirem vydal touto cestou. Mohli jsme zůstat u stávající varianty s přímým sestupem a postupem, ovšem jak jsme se většinově shodli, musíme převzít odpovědnost za stabilitu soutěže a ochránit hokej. Kdyby nenastala pandemie koronaviru, jiný model Tipsport extraligy bychom nediskutovali."

Foto: Karel Švec, Český hokej

V čem podle Krále spočívají ekonomické výhody nesestupového modelu na úkor baráže či přímého sestupu a postupu? „Kluby mohou snáz reagovat na nepředvídatelné situace, jako jsou příjmy ze vstupného, od partnerů či sponzorů. Jedná se také o to, že týmy, které ohrožuje baráž nebo sestup, v závěru sezony navyšují rozpočty v řádech miliónů. Ušetří kupříkladu na tom, že v lednu nemusejí angažovat hráče, aby se vyhnuly boji o záchranu," připomíná Král.

Kluby TELH přišly o 250 miliónů, český hokej celkem o půl miliardy

Podle jeho vyjádření to svaz vzal na sebe. „Je důležité, aby někdo převzal ekonomickou odpovědnost za extraligu a její zachování. Nejsem zastáncem tohoto modelu, ale jsem přesvědčený, že jsme rozhodli správně." Pandemie koronaviru bude mít značné důsledky. Za nedohranou sezonu vyčíslily kluby TELH pokles příjmů zhruba ve výši 250 miliónů korun, pro český hokej činila celková ztráta asi půl miliardy. Obavy panují i směrem k příštímu ročníku. Zatím není jasné, kdy budou moci do hledišť všichni fanoušci. Ani to, jestli program soutěží neohrozí případná druhá vlna pandemie.

Nově potvrzený model TELH má klubům ulehčit, další vývoj ovlivní spousta skutečností. „Během roku, maximálně dvou by mělo dojít k převzetí řízení TELH ze strany APK, což svaz iniciovoval už v září 2015. Pak se bude otevírat prostor k řešení, jak by měla spolupráce dál vypadat. Věcí APK je kupříkladu úprava licenčních podmínek, stanovení platového dna a podobně," říká Král.

Pokud APK převezme řízení už za rok, nemůže se stát, že by poté došlo ke snaze změnit výkonným výborem potvrzený dvouletý model Tipsport extraligy? „Nepřipadá v úvahu, protože podle smlouvy mezi Českým hokejem a APK pro případné převzetí soutěže podléhá systém a počet týmů schválení výkonného výboru. Tahle situace nemůže nastat," uzavírá Tomáš Král.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz