TOP 10 událostí uplynulé sezony v Chance lize

25. března 19:44

Marek Hedbávný

Prvoligová sezona sice přišla o nejzajímavější část – play off, které letos mělo být o to zajímavější díky přímému postupu –, i tak ale uplynulý ročník Chance ligy nabídl spoustu zajímavých momentů.

partneři českého hokeje

Průžek se vrátil po operaci nádoru

Během letní přípravy se benátecký útočník Jiří Průžek dozvěděl, že má ve dvaceti letech rakovinu varlete. Okamžitě podstoupil operaci. O měsíc později se vrátil na led a prožil pohádkový příběh. V Benátkách nad Jizerou zářil (25 utkání, 9+12) a do extraligy ho povolal Liberec (12 zápasů, 1+4).

Budějovický rekord

České Budějovice vytvořily prvoligový rekord v počtu bodů získaných za základní část. Ročník zakončily se 153 body, a to s bilancí padesáti výher a jen osmi porážek. Letošní tým Motoru byl v tomto ohledu dokonce úspěšnější než legendární parta během výlukové sezony 2004/2005. A to už je co říct!

Rekordman Pýcha

Před letošní sezonou držel rekord v počtu bodů získaných obráncem během jedné základní části Jiří Říha, který v ročníku 2016/2017 nasbíral 44 bodů. Letos se tento rekord posunul. A to hodně výrazně! Českobudějovický kapitán Pavel Pýcha zakončil sezonu se 60 body. Dlouho dokonce bojoval o vítězství v ligovém bodování.

Vykoukal na ledě

Jiří Vykoukal se i ve 49 letech udržuje ve skvělé kondici. V předsezonních testech se ukázalo, že má pořád fyzičku jako profesionální sportovec. Říkal si proto, že by mohl v závěru základní části naskočit i do zápasu. A stalo se – sice za poněkud jiných okolností, než si přál, ale stalo se. Vykoukal nastoupil ve dvou domácích zápasech, získal jednu asistenci a rozhodně nepropadl. Coby sportovní manažer se tak přímo na ledě mohl rozloučit se svými svěřenci, kteří už v Prostějově pokračovat nebudou (v čele s výše zmíněným Tomášem Divíškem).

Nový systém

Počet účastníků Chance ligy narostl na šestnáct – vzhledem k tomu, že se v předešlých dvou sezonách nesestupovalo. Bylo proto nutné vymyslet nový systém. Soutěž se nakonec po polovině základní části rozdělila na dvě výkonnostní skupiny. Bohužel v té dolní polovině se místy nehrál zrovna hokej, který by dělal Chance lize dobré jméno... Další novinkou bylo zavedení přímého postupu – vítěz play off měl postoupit do extraligy přímo a nemusel do baráže.

Play off zrušeno

Jenže jak všichni víte, play off se vůbec nehrálo. Zrušilo se po dvou zápasech předkola kvůli koronaviru. Ostatní týmy se poté jednomyslně shodly, že do extraligy postoupí České Budějovice. V základní části totiž byly neoddiskutovatelně nejlepší.

Foltýnovy emoce

Kadaňský obránce Michael Foltýn se opět postaral o spoustu unikátních momentů. Předvedl ostré bitky a několikrát se nevídaně rozvášnil. Říká se, že Radek Duda, hokej není nuda. O Michaelu Foltýnovi se něco podobného bude muset také vymyslet. 

Svačina pomohl Porubě s rozjezdem

V dubnu získal s Třincem mistrovský titul, v létě ale zůstával dlouho bez angažmá. Vladimír Svačina se tak nakonec rozhodl začít sezonu v prvoligové Porubě. Za Ostravany odehrál třináct utkání a blýskl se osmnácti body (4+14). Byl nejlepším hráčem soutěže, čehož si všimla Kometa. Poruba od odchodu Svačiny začala klesat tabulkou – z čela tabulky až na osmou příčku.

Osobnosti na ledě i střídačce

Kromě Vladimíra Svačiny ozdobila Chance ligu i další známá jména: Tomáš Divíšek, Petr Vampola, Jiří Šimánek, René Vydarený, Radek Duda, Jan Hlaváč, Jakub Štěpánek, Jiří Hunkes, Rostislav Martynek, Marek Tomica, Jiří Vykoukal nebo Jan Buchtele. Na střídačce pak stáli třeba Jiří Dopita, Petr Klíma, Václav Prospal, František Výborný nebo Viktor Ujčík. Z pozice konzultantů pomáhali Vladimír Růžička či Ondřej Pavelec. Největší legenda první ligy Jaroslav Roubík ukončil profesionální kariéru v polovině října a přesunul se na střídačku.

Chomutov a Sokolov zpátky v první lize

V předešlých sezonách přibývaly do první ligy především týmy z Moravy a Slezska. V tomto ročníku byly nováčky kluby z opačného konce republiky. Sokolov se do první ligy vrátil po 22 letech, Chomutov hrál druhou nejvyšší soutěž po čtyřech extraligových sezonách.

Foto: Tomáš Bouda, HC Baník Sokolov

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz