Zastavení ligy? Většina z nás byla naštvaná, líčí Závora po hattricku

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Na první hattrick nové juniorské sezony se opravdu nečekalo dlouho. V páteční bitvě Mladé Boleslavi s Vítkovicemi ho zvládli hned dva borci, rychlejší než Adam Beránek byl domácí mladíček Jan Závora (na snímku vlevo). I díky němu získali Bruslaři proti špičkovým soupeřům pět ze šesti možných bodů!

partneři českého hokeje

Mladí Bruslaři vlétli do turnaje O Pohár DHL na výbornou. Porazili totiž dva soupeře, kteří loni patřili do absolutní extraligové elity a jeden z nich vyhrál i titul. Vítkovice zdolali 7:5, Třinec 2:1 v prodloužení.

„Vyšlo nám to, jak jsme chtěli. V prvním zápase jsme se drželi taktiky, ten druhý byl trochu jinačí, ale vyšlo to,“ raduje se Jan Závora po dvou bitvách s naprosto rozdílným obrazem. „Možná to bylo i tím hřištěm, že jsme měli víc prostoru a mohli si dovolit víc,“ odkazuje útočník na první duel, který se hrál ve velké boleslavské hale.

Malování reklam pak odsunulo druhé utkání do malé haly, kde je led o čtyři metry kratší i užší. „Taky jsme možná byli už trochu unavenější, přece jenom to byly těžké zápasy. A jejich gólman toho hodně pochytal,“ hlásí Závora na adresu Patrika Švančary, který předvedl 50 zákroků. Výhra nad šampionem každopádně Bruslaře hodně zahřála. „Určitě. Mohly to být tři body, ale pořád lepší než nula.“

Z osobního hlediska bude Jan Závora rozhodně víc vzpomínat na Vítkovice. Vždyť ještě do konce druhé třetiny stihl nasázet hattrick! „Spíš to bylo štěstí. Říká se, že štěstí přeje připraveným, tak doufám, že se mě ještě chvíli bude držet,“ culí se nesměle sedmnáctiletý forvard.

Pokud to ale bylo opravdu štěstí, tak mu hlavně šel naproti. „První gól jsem dal z dorážky, puk se odrazil od gólmana a já ho jenom plácl do víka. Druhý byl hned po buly, to si nás protihráči špatně rozebrali a já jsem byl sám před bránou. Třetí jsem jenom zametl, jak jsem mohl,“ vypráví. Dvakrát se přitom prosadil z přesilové hry.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Už jen z popisu branek je jasné, co má Závora ve své formaci za úkol. „Snažím se chodit do brány a neobsazovat sám sebe, nestavím se k hráčům. Andrej (Moravčík) hraje na mantinelu z pravé strany a Miro (Vasilev) je v rohu. Ti si to dávají, když tak i s bekem, a já se postavím před bránu nebo na kruh. Když to vyjde, tak jsem volný buď já, nebo Sam (Dotter) na druhé straně, který tam přejíždí,“ prozrazuje Závora recept prozatím úderné formace.

Ačkoli je v ní nejmladší, rány před brankou mu moc nevadí. „Občas je to dost tvrdé. Ale po chvíli to přestane bolet, takže v pohodě,“ usmívá se. „A když z toho padne gól, tak to ani nebolí,“ dodává vzápětí mladík, jenž se poctivě drží taktických pokynů.

„V žákách jsem hrál za Benátky, tam jsme to jen tak plácali. Hráli jsme, co jsme chtěli. Od té doby, co jsem tady, se ale snažím chodit do brány. Když mi to říkají, tak to budu plnit,“ slibuje Jan Závora.

Do Mladé Boleslavi přišel jako prvoročák v dorostu, od té doby na hattrick jen čekal. „Poslední jsem dal tak před čtyřmi lety ještě v Benátkách proti Liberci,“ vzpomíná. Parádní individuální počin je pro něj ale „bohužel“ spojený i s příspěvkem do týmové kasy. „Je to takové dražší. Tři a více bodů plus hattrick...“ culí se při počítání, kolik ho první zápas sezony bude stát.

Závora ale není jediným hráčem ročníku 2002, který se o úvodním víkendu prosadil. Proti Vítkovicím dal dva góly (dokonce oba ve vlastním oslabení!) Petr Šíma, vítěznou trefu v prodloužení do sítě Třince pak obstaral Dominik Vacík. „Nevím, možná je to náhoda, sešlo se to tak. Ale trenéři nás protáčejí pravidelně,“ pochvaluje si mladý forvard.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Dvě vítězství určitě dodají boleslavským juniorům sebevědomí, které se jim bude v dalších týdnech hodit. „Možná se toho ale trochu bojím, že budeme až moc nahoře,“ oponuje mírně Závora. Kde vidí hlavní nedostatky týmu? „Hlavně bychom měli zlepšit hru z obrany, nepředržovat puky, rozdávat je rychle dopředu. To je zatím asi největší problém. Vepředu máme velkou sílu,“ věří.

I díky několika posilám by letos Bruslaři rádi udělali úspěch. „Pokud se budeme pořádně soustředit na zápasy a každý bude hrát to nejlepší, tak myslím, že máme šanci dostat se klidně do semifinále play off. Myslím, že síla týmu je velká,“ opakuje jeden z jeho benjamínků.

Je ovšem otázka, zda se vůbec nějaké play off hrát bude. Doslova pár desítek hodin před startem ostré juniorské sezony proběhla na české hokejové scéně velká bouře, která stopla nejvyšší soutěž, a místo ní se rozjel právě turnaj O Pohár DHL.

„Snažíme se to moc nevnímat, protože to hodně odvádí od hokeje. Trenéři nám i říkají, abychom to nevnímali,“ líčí Jan Závora. „Bereme to, jako kdyby to byla pořád stejná soutěž. Na jméně tolik nezáleží.“

Když se hokejisté a trenéři ve středu dozvěděli zprávu o pozastavení ligy, neměli z toho vůbec radost. „Proběhly emoce. Někteří hráči byli rádi, protože jsou zranění a nemohli naskočit do prvních kol. Většina ale byla naštvaná,“ přisvědčuje Závora, že všichni měli a mají jediný zájem: Hlavně hrát! „Přesně tak,“ pokyvuje závěrem.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz