Žolobovova cesta z Bíliny do Litvínova: Šílené, proto hraju hokej

Foto: Dalibor Kachlík, skkadan.cz

20. dubna 8:05

Ondřej Mach

Na podzim si zabalil věci a vydal se plnit si svůj sen mimo rodnou zemi. Jurij Žolobov začal sezonu v Bílině, během pár měsíců se ale přes Kadaň prostřílel až do extraligového Litvínova. Dvaadvacetiletý rodák z Omsku v rozhovoru pro hokej.cz vypráví o začátcích v Česku, zápasech za Vervu nebo plánech do budoucna.

partneři českého hokeje

V Čechách jste strávil první rok. Jak se vám tady líbí?
S první sezonou jsem spokojený, podařilo se mi splnit všechny svoje cíle, ať už na ledě nebo mimo něj. Za tu dobu, co tady jsem, se cítím dobře.

Stihl jste i nějaké cestování?
Hodně jsem se soustředil na hokej a na to, jak bych mohl pomoct týmu. Ale občas jsme trávili čas se spoluhráči, určitě nám to pomohlo víc se poznat.

Proč jste se rozhodl opustit rodnou zemi?
Už dlouho jsem to chtěl zkusit mimo Rusko, ať už by to bylo v Evropě nebo Severní Americe. Věděl, jsem že to pro mě bude velká výzva, ale s tím jsem do toho šel.

„Už dlouho jsem to chtěl zkusit mimo Rusko, ať už by to bylo v Evropě nebo Severní Americe.“

V Rusku jste hrál juniorskou MHL. Na jaké je úrovni?
Nemůžu o ní říct nic špatného. Někteří hráči jsou tam opravdu dobří. Na začátku mé kariéry jsem tam měl nějaké problémy, ale překonal jsem je. Byl jsem rád, že jsem mohl poslední rok hrát ve Vladivostoku. Myslím, že jsem si perfektně sedl s trenéry, kteří ve mně věřili, proto jsem měl tak dobrou sezonu. Cítil jsem sebevědomí.

Foto: Dalibor Kachlík, skkadan.cz

Po příchodu do Čech jste krátce nastupoval za Bílinu…
Potřeboval jsem si zvyknout na jiný styl hokeje, na jiné lidi a zemi. Nikdo mě tady neznal, takže jsem musel ukázat, jak dokážu hrát, a jaký jsem jako člověk.

Jak jste se pak dostal do Kadaně?
Měli o mě zájem po třech zápasech v Bílině. Cítil jsem, že jsem připraven a můžu se posunout do lepší ligy. Byli první, kdo o mě projevil zájem.

U Trhačů se vám hned začalo dařit. Jak to vnímáte zpětně?
Od začátku jsem si věřil, jako první ale ve mně něco viděl Petr Klíma. Od prvního dne se mnou mluvil a strašně mi s adaptací pomohl. Myslím, že díky němu jsem se víc koncentroval na hokej. Taky musím poděkovat realizačnímu týmu, znovu Petru Klímovi, Petru Rosolovi a Tomáš Hamarovi. Byl jsem překvapený, že s klukem z cizí země pracují na ledě, v posilovně, po mentální stránce, jeden na jednoho. Pomohlo mi to každým dnem se zlepšovat. Myslím, že zlomem, kdy jsem se začal cítit jako lídr, byl druhý zápas, kdy mi trenéři dali hodně času na ledě a hrál jsem ve druhé lajně. Dal jsem dva góly a jeden z nich byl vítězný, takže od té doby chci být lídrem.

„Mým hlavním a největším cílem stále bylo a je dostat se do extraligy. Každý krok, který dělám, je tomu podřízen.“

Díky skvělé formě po vás sáhl extraligový Litvínov. Čekal jste něco takového?
Ano. Mým hlavním a největším cílem stále bylo a je dostat se do extraligy. Každý krok, který dělám, je tomu podřízen.

Jak jste si zápasy v extralize užil?
Bylo to skvělé, užil jsem si všechny ty věci okolo. Realizační tým a spoluhráči mi zase hodně pomohli a přinesli pozitivní energii. Hrát před velkým množstvím fanoušků, v takové atmosféře, v nejlepší lize v zemi… Je to šílené, proto hraju hokej.

Foto: Dalibor Kachlík, skkadan.cz

Jak byste porovnal Chance ligu a extraligu?
Obě ligy jsou dobré, ale s nejlepšími hráči v extralize cítíte ten rozdíl. Hra je na vyšší úrovni, rychlejší, více se dbá na detaily a taktiku.

Sezonu jste dokončil v Kadani. Byl jste se svými výkony spokojený?
Ano i ne. V klubu se mi dařilo, ale chci se neustále zlepšovat, mít lepší čísla, být efektivnější a pomáhat k vítězstvím. Chci, abychom začali vyhrávat a byli lepší jako tým. V naše mužstvo věřím.

„Nic ještě není rozhodnuté. Kadani bych chtěl poděkovat za příležitost, ale v souvislosti s pandemií koronaviru není jisté, co bude zítra.“

Petr Klíma říkal, že v klubu nejspíš zůstanete. Jak to vypadá aktuálně?
Nic ještě není rozhodnuté. Kadani bych chtěl poděkovat za příležitost, ale v souvislosti s pandemií koronaviru není jisté, co bude zítra. Doufám, že se situaci co nejdříve uklidní a bude jasné, jaká bude moje další kapitola.

Jak vůbec zvládáte aktuální situaci?
Opravdu mi chybí hokej, ale zdraví je na prvním místě. Musíme být chytří a společně virus porazit. Každý den trénuju a snažím se zlepšovat. Čekám, až to skončí a konečně budeme moci odstartovat novou sezonu.

Máte ve své kariéře nějaký cíl?
Bezpochyby Stanley Cup.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz